A hét plébániája: TASNÁDSZÁNTÓ

santau_cat3.jpg

Tasnádszántó a Partium régióban, az Érmellék tájegység keleti dombvidéki részén, az Ér folyóba torkoló Csaholyi (Szántó)-patak völgyében fekszik.  Szatmár megye délnyugati részén, Tasnád várostól 7 km-re észak-nyugatra van. Neve a Váradi Regestrumban 1205-1235-ben Zumtou, Zampto-ként szerepel.
1389-ben Zsigmond király országos vásártartási helynek engedélyezi, 1421-ben neve Zantho Oppidium (mezőváros), egyike volt akkor az Érmellék legnépesebb és legnagyobb településeinek. A török háborúk következtében elnéptelenedik, majd az 1800-as évek elején a régi lakói visszatelepülnek és új telepesek is jönnek. A település már nem érte el régi jelentőségét, az egykori Közép-Szolnok, majd Szilágy vármegyéhez tartozott, 1968-tól Szatmár megyében van. Tasnádszántó községközpont, beosztott falvai: Érkőrös és Érszodoró. Érkőrösön kb. 530 fő él, 45 százalékban magyarok, szinte egészében református vallásúak, Érszodorón kb.200 fő, 25 százalékban magyarok, református és görögkatolikus vallásúak. Tasnádszántó lakossága kb.1650 fő, mintegy 36 százalékban, kb.660-en magyarok, túlnyomó részt, mintegy 500-an római katolikusok. A XIV. században már virágzó katolikus egyházközség volt, 1548-ban megszűnik, mivel a lakosság áttért az új hitre.
A földbirtokos Becsky családot, a katolikus hitre való visszatérte után, a falu lakói is követik, számukra Becsky Ignác földesúr 1809-ben új katolikus kápolnát épített. Az egyházközség ekkor Tasnád filiája, majd 1829-ben emelik plébánia rangra. 1831. május 23-án, az alapkő letételével kezdődik az új templom építése. A templomot Lajcsák Ferenc (1772–1848) váradi püspök szentelte fel 1837. július 31-én, Loyolai Szent Ignác (1491 – 1556) tiszteletére.
A tasnádszántói Loyolai Szent Ignác plébánia a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye, Közép-Szolnoki Főesperesség, Tasnádi Esperesi kerületéhez tartozik. Plébánosa 2012-től Ozsváth József. A templom búcsúját július 31-én tartják.
Filiái: Gánás (sajnos jelenleg már szinte elnéptelenedett, római katolikus kis temploma 1960-ban épült), valamint Pelekeszi, melynek lakosai többségében reformátusok, a katolikus hívek száma nagyon kevés.

(A Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye Történelmi sematizmusa alapján összeállította: Szebeni Lajos, fotó: www.welcometoromania.ro)

 

About the author

maradmin

Leave a Comment