A hét plébániája: GYERGYÓTÖLGYES

tolgyes1.jpg

A falu a 18. századi Besztercei tutajozásnak köszönheti kialakulását. A gyergyói fa és borvízszállítmányok így messze földre eljuthattak, itt volt a moldvai vám. 1817-ben kápolnát építettek, 1890-ben épült római katolikus temploma. 1910-ben 3878 lakosából 2572 magyar, 1032 román, 19 német volt. A trianoni békeszerződésigCsík vármegyeGyergyótölgyesi járásának székhelye volt.
A község a következő részekből áll: Tulsóvíz, Tölgyes, Újmező és Régi Pojána. 1887-től járási székhely volt.
Itt született 1904-ben Talpassy Tibor költő, író.
Gyergyótölgyes egyházközséget 1809-ben alapították, patrónusa a Magyar Királyi Kincstár. Ebben az évben építették az első szentélyt is, amelyet Nepumoki Szent János tiszteletére szenteltek fel. Báró Szepesy Ignác erdélyi püspök 1823. június 27-én történt látogatása alkalmából írt jelentés alapján a hívek száma 169 személy volt. 1902-ben új templomot építettek három család (Török Antal, ifj. Török Antal és Vajtsuk József) támogatásával. Ennek a templomnak már Nagyboldogasszony a titulusa. 1858-tól az egyházközségben katolikus iskola működött, amit 1948-ban államosítottak és a mai napig nem adtak vissza.
Hollón 1882-ben 160 katolikus volt. Az iskolában tartották a szentmisét, 1936–44 között építettek templomot Szent Ferenc tiszteletére. Hágótőn 1973-ig magánházban végeztek szentmisét. Barabási Gergely plébános idejében kápolnát építettek. Recefalván csak harangláb van Szent Anna tiszteletére, melyet 1973-ban javítottak. A falu Túlsóvíznek nevezett részében 1992-ben építettek haranglábat Szent József, a munkás tiszteletére, és 1998-tól a harangláb melletti egyik lakásban miséztek, 2002-ben pedig kápolnát építettek az ott lakó hívek.
A gyergyótölgyesi Nagyboldogasszony plébánia a Gyergyóifőesperesi kerülethez tartozik, jelenleg Márton József lelkész teljesít szolgálatot. Örökös szentségimádási nap: augusztus 19. A plébánia búcsúünnepe: Nagyboldogasszony, augusztus 15.
Szerkesztette: Erdős Nándor
Források: www.romkat.ro, https://hu.wikipedia.org/wiki/Gyergyótölgyes

Fotó: Páll Gellért

 

About the author

maradmin

Leave a Comment