2014. július 24. – Hírek és programajánló

H Í R E K   D É L B E N

Félhavi csapadék egy nap alatt
Az átlagos júliusi csapadékmennyiségnek több mint fele esett le Csíkszeredában 24 óra alatt, kedd reggeltől szerda reggelig négyzetméterenként 45,7 liternyi csapadék esett a városban – közölte a székelyhon.ro portállal Pál Imre, a marosvásárhelyi területi meteorológiai állomás ügyeletes meteorológusa. A szakember rámutatott, ez az átlagos havi csapadékmennyiségnek több mint fele, a sokévi átlag Csíkszeredában ugyanis négyzetméterenként 84 liter. A hónap első felében 42 liter csapadék esett négyzetméterenként, így az eddigi júliusi csapadékmennyiség már meghaladja a sokévi átlagot.

Zajlik a Tusványos – egyházi témák is szerepelnek a programban
Minden reggel 9 órakor szentmisét tartanak a Corvina-sátorban, de a Keskeny Út-sátorban is várják az érdeklődőket. Ez utóbbiban pénteken 12 órától kerekasztal beszélgetést tartanak Van-e szükség még egyházra? címmel. Szombaton szintén 12 órától kezdődik Mărgulescu Cotiso és Melinda előadása: Előttem az élet, és nem látok tőle semmit, avagy hogyan találjam meg a hivatásomat címmel. A Tusványosról bővebben a mai déli magazinban.

Ma Árpád-házi Szent Kinga napja van – Csíkban vasárnap ünneplik
IV. Béla magyar király lánya, Szent Margit és Boldog Jolán nővére, Lengyelország és Litvánia védőszentje ünnepét ma tartja az egyház. A Csíkszeredához tartozó Szécsenyben felépített Deszkatemplom Szent Kinga búcsúját vasárnap fél 1 órakor tartják. Az ünnep szónoka, Balla Barnabás pálos atya lesz. A milleniumi templomtól keresztaljával vonulnak a búcsúra fél 12 órakor, azért a negyed 1-es szentmise a Millenniumi-templomban jövő vasárnap elmarad.

Gyergyói Karaván – ma Remetén
A Gyulafehérvári Caritas Családsegítő Szolgálata által, partnerintézmények támogatásával szervezett vakációs személyiségfejlesztő program keretében ma 11 és délután 5 óra között foglalkozásokat szerveznek óvodás és iskolás gyerekeknek, ahol ismereteket szerezhetnek a világ más kultúráinak érdekességeiről, a játékos tevékenységen résztvevők ebédet is kapnak.
Az „Én és a világ!” mottójú rendezvényre ma a gyergyóremetei központi közösségi házba és az iskolába várják a gyerekeket, holnap pedig Orotvában zárul a program.

Búcsúk Szent Anna-tiszteletére
Július 26-án, szombaton tartják a több évszázados hagyománnyal rendelkező búcsút a Szent Anna-tónál. Fél 1-től kezdődik a rádiónk által közvetített ünnepi szentmise, melynek főcelebránsa Tamás József püspök, szónoka Balla Barnabás pálos atya lesz.
Szent Joachim és Anna tiszteletére búcsút tartanak az erdővidéki Miklósváron is szombaton. A 11 órától kezdődő szentmisét a jelenlévő papokkal együtt Hajdú János sepsiszentgyörgyi főesperes-plébános celebrálja, szentbeszédet mond András József négyfalu-türkösi plébános.
Szombat délután 5 órakor a nagyváradi Szent Anna Orsolya-templomban zenés meditációt tartanak Szent Anna tiszteletére, a búcsús szentmisét Tóth Attila-Levente nagyvárad-újvárosi segédlelkész vezetésével, vasárnap, fél 11-től tartják.
A Hunyad megyei Brádon is Szent Annát köszöntik a külsőleg is megújult plébániatemplomban. A búcsús szentmise szombat du. 6 órakor kezdődik Brádon.
Kadicsfalván vasárnap, fél 1-kor kezdődik a búcsús szentmise a Szent Anna plébániatemplomban. Az egyházközség búcsúján Tamás József püspök megáldja a templom új orgonáját.

Szent Kristóf-búcsú, autómegáldás
A gyilkostói kápolnánál, július 27-én, vasárnap déli 12 órától ünneplik a búcsút, amelyet – a hagyományos autó-megáldás követ. Az autók-járművek megáldásának szokása július 25-éhez, Szent Kristóf ünnepéhez kötődik, aki a hajósok és utasaik, az utazók védőszentje, a tizennégy segítő szent egyike, a népies vallásosság talán legnépszerűbb alakja, akinek képét ma is sok autós és motoros magával hordja.
Sepsiszentgyörgyön, a Krisztus király templomnál, vasárnap, a fél 11-es szentmise után a templom előtti útszakaszon áldják meg a gépjárműveket.

Időjárás:
Helyenként felszakadozik a felhőzet és lassan melegedni kezd a levegő a nap folyamán hosszabb-rövidebb napos időszakok váltják egymást. Elszórtan még számíthatunk záporra, zivatarra. Napközben 25-29°C, között alakul a hőmérséklet.

MRE - Hírszolgálat, 2014. július 24.


H Í R E K   R E G G E L

Zajlik a Tusványos – egyházi témák is szerepelnek a programban
Minden reggel 9 órakor szentmisét tartanak a Corvina-sátorban, de a Keskeny Út-sátorban is várják az érdeklődőket. Ez utóbbiban pénteken 12 órától kerekasztal beszélgetést tartanak Van-e szükség még egyházra? címmel. A beszélgetés résztvevői Böjte Csaba ferences szerzetes, Kató Béla református püspök és Székely Kinga Réka unitárius lelkésznő. Szombaton szintén 12 órától kezdődik Mărgulescu Cotiso és Melinda előadása: Előttem az élet, és nem látok tőle semmit, avagy hogyan találjam meg a hivatásomat címmel.

Ma Szent Kinga ünnepe van
IV. Béla magyar király lánya, Szent Margit és Boldog Jolán nővére, Lengyelország és Litvánia védőszentje ünnepét ma tartja az egyház. A Csíkszeredához tartozó Szécsenyben felépített Deszkatemplom Szent Kinga búcsúját vasárnap fél 1 órakor tartják. Az ünnep szónoka, Balla Barnabás pálos atya lesz. A milleniumi templomtól keresztaljával vonulnak a búcsúra fél 12 órakor, azért a negyed 1-es szentmise a Millenniumi-templomban jövő vasárnap elmarad.

Gyergyói Karaván – ma Remetén
A Gyulafehérvári Caritas Családsegítő Szolgálata által, partnerintézmények támogatásával szervezett vakációs személyiségfejlesztő program keretében ma 11 és délután 5 óra között foglalkozásokat szerveznek óvodás és iskolás gyerekeknek, ahol ismereteket szerezhetnek a világ más kultúráinak érdekességeiről, a játékos tevékenységen résztvevők ebédet is kapnak.
Az „Én és a világ!” mottójú rendezvényre ma a gyergyóremetei központi közösségi házba és az iskolába várják a gyerekeket, holnap pedig Orotvában zárul a program.

Búcsúk Szent Anna-tiszteletére
Július 26-án, szombaton tartják a több évszázados hagyománnyal rendelkező búcsút a Szent Anna-tónál. Fél 1-től kezdődik a rádiónk által közvetített ünnepi szentmise, melynek főcelebránsa Tamás József püspök, szónoka Balla Barnabás pálos atya lesz.
Szent Joachim és Anna tiszteletére búcsút tartanak az erdővidéki Miklósváron is szombaton. A 11 órától kezdődő szentmisét a jelenlévő papokkal együtt Hajdú János sepsiszentgyörgyi főesperes-plébános celebrálja, szentbeszédet mond András József négyfalu-türkösi plébános.
Szombat délután 5 órakor a nagyváradi Szent Anna Orsolya-templomban zenés meditációt tartanak Szent Anna tiszteletére, a búcsús szentmisét Tóth Attila-Levente nagyvárad-újvárosi segédlelkész vezetésével, vasárnap, fél 11-től tartják.
A Hunyad megyei Brádon is Szent Annát köszöntik a külsőleg is megújult plébániatemplomban. A búcsús szentmise szombat du. 6 órakor kezdődik Brádon.
Kadicsfalván vasárnap, fél 1-kor kezdődik a búcsús szentmise a Szent Anna plébániatemplomban. Az egyházközség búcsúján Tamás József püspök megáldja a templom új orgonáját.

Lelkigyakorlatot hirdetnek Kolozsváron
Személyesen kísért szentignáci lelkigyakorlatot tartanak a 18 év fölöttieknek kolozsvári Manréza Lelkigyakorlatos Központban augusztus 14-18. között. A lelkigyakorlat elemei: napi szentmise, személyes és közös imaidők, naponta beszélgetés a kísérővel és a lelki utat kísérő teljes csend. Kísérők: Pakot Géza jezsuita, Trepszker Erika és Vormair (ejtsd= Formájer) Emese szerzetesnők. További tudnivalókkal a manreza.amdg@gmail.com elektronikus címen szolgálnak, ugyanitt lehet jelentkezni augusztus 5-éig.

Kollégiumi helyek ősztől
A székelyudvarhelyi ferences közösség az új tanévben is szívesen fogadja azokat a nyolcadik osztályt végzett fiúkat, akik Székelyudvarhelyen tanulnak és katolikus környezetben szeretnének lakni. A Szent Antalról Nevezett Kollégium legfobb célja a keresztény nevelés. A felvételnél figyelembe veszik: akik érdeklődést mutatnak a papi vagy szerzetesi hivatás iránt, vagy szociálisan hátrányos helyzetűek – árvák, félárvák, sokgyermekes családból valók, és anyagilag nem tudnák fedezni a bentlakást. A ferences kollégium szállást, étkezést biztosít, a tanuláshoz megfelelő időt, lelki programokat, és vállalják a ruhák kimosását is. További  részletekért augusztus 15-éig hívják a 0740-865546-os telefonszámot.
A kolozsvári Szűz Mária Szeplőtelen Szíve plébánia diákotthona felvételt hirdet keresztény diákok számára, a 2014-2015-ös tanévre. A kollégiumi helyekre pályázhatnak olyan egyetemi vagy főiskolai keresztény hallgatók, akik kolozsvári felsőoktatási képzésben részesülnek vagy első évet kezdenek. A kitöltendő dokumentumokat, pályázati ígény esetén, email-ben küldik el és legkésőbb 2014. augusztus 22-ig várják vissza. További információk a 0752-589.266-os telefonszámon, vagy a  mariasziveplebaniakolozsvar@gmail.com címen kérhetők.

Időjárás:
A meteorológusok szerint ma a tegnaphoz képest kevesebb helyen, de alakulhat még ki zápor, zivatar. Helyenként felszakadozik a felhőzet és lassan melegedni kezd a levegő. Az átlaghőmérséklet 25 és 29 C fok köré melegszik.

MRE - Hírszolgálat, 2014. július 24.

About the author

maradmin

Leave a Comment