2014. július 7. – Hírek és programajánló

H Í R E K   D É L B E N

Diakónusszentelés a nagyváradi székesegyházban

Július 5-én Böcskei László püspök diakónussá szentelte Bakos Gábor akolitust a nagyváradi székesegyházban. A szentmisét rádiónk közvetítette. Az esemény jelentőségéről Böcskei László püspök nyilatkozott.

Új papja és diakónusa van a szatmári egyházmegyének

Szombaton a szatmárnémeti Székesegyházban Schönberger Jenő Barta Barnabást pappá, Leabu Mariust pedig diakónussá szentelte. Szentbeszédében a papi út küldetés jellegére mutatott: „Isten az, aki kiválasztott! Erősen kell nekünk ebben hinni, újra és újra, őszintén kell ezt a tényt elfogadni. Ebben soha ne kételkedjetek ti sem. Isten nem téved, Ő tudja, hogy mit, miért tesz.” Szent Péter apostol szavaira emlékezve kérte a szentelendőket, soha ne hagyják el az imát – mely által megismerhetik Istent; legyen bennük mindig figyelmes szeretet – amelyre Jézus, életével tanít; legyenek szolgálatkészek – hiszen Krisztus is szolgálatra hív.

Búcsú Tibódban

Szombaton tartották a Sarlós Boldogasszony templom búcsúját. Tamás József püspök szentbeszédében a Szűzanyának a Szentírás által megörökített első útjairól szólt, amely Galileából Judeába vezetett, hogy meglátogassa idős rokonát, Erzsébetet. Sarlós Boldogasszony liturgiájának üzenete: a hit és a szeretetszolgálat. Boldogok úgy lehetünk, ha hiszünk útjaink isteni tervében, és ha önmagunkat, szeretetünket és együttérzésünket adjuk. A búcsú napjára, a szülőfalunak Bereczi István gelencei plébános új harangot adományozott, felújították a kicsi harangot, valamint restaurálták a 250 éves oltárképet is.

Primicia Kaplonyban

Barta Barnabás vasárnap a kaplonyi Szent Antal templom szabadtéri oltáránál mutatta be első szentmiséjét. Tímár Asztrik ferences atya, helyi plébános a szentmise bevezetőjében szólt az újmiséshez, hangsúlyozva annak a fontosságát, hogy a közösségből pap született: „Ma az egész egyházközség együtt örvend veled, együtt köszönjük meg Istennek, hogy levitáinak sorába hívott.” Urbán Erik ferences atya ünnepi szónoklatában Barta Barnabás újmisést a mindennapi igen kimondására buzdította: „Azt az igent, amit tegnap kimondtál, tudd minden nap, minden reggel újra kimondani: igen Uram, a te kezedben eszköz akarok lenni, hogy az evangélium énáltalam is eljusson a Föld végső határáig, és bemutathassam a legszentebb áldozatot úgy, ahogy imádkozzuk, napkelettől napnyugatig.”

Elsőmisés papot ünnepeltek Szépvízen

Gál Hunor újmisés első ünnepélyes szentmiséjét, primíciáját július 6-án mutatta be szülőfalujában. A településen hasonló ünnep legutóbb huszonhárom éve volt. Bara Ferenc főesperes szentbeszédében az utolsó vacsora eseményéből kiindulva méltatta a papság alapítását, valamint buzdította az újmisést és a jelenlévőket, hogy a krisztusi tiszta forrásból merítsenek és életükkel váltsák valóra – tájékoztatott a székelyhon.ro. A primiciás áldások után az újmisés köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik támogatták, segítették, megerősítették őt papi hivatásában, hogy ezáltal Isten szolgája lehessen. Gál Hunor augusztus 1-jétől Gyergyócsomafalván kezdi papi szolgálatát.

Nemcsak a 20 éveseké a világ

Július 12-én, a székelyudvarhelyi Márton Áron Ifjúsági Házban, V. alkalommal kerül megszervezésre az egyedülállók bálja, a csíkszentdomokosi Segítő Nővérek és önkéntesek segítségével. Vidám, zenés-táncos együttlétre hívnak minden 28-70 év közötti egyedülálló férfit és nőt. Előzetes bejelentkezés szükséges július 8-ig a 0756-919441-es vagy a 0743-630317-es telefon-számokon.

Most pedig néhány szóban az időjárásról:

Helyenként esőzések várhatók és ezekkel az esőzésekkel a szélmozgás erősödésére, elektromos kisülésekre is számíthatunk. Kelet-Dél-Keletről fúj a szél. A légnyomás – értékek csökkenőfélben vannak. Erdély nyugati, északnyugati részeire melegebb hőmérséklet jellemző, ott a légnyomás-értékek növekedőben vannak és gyenge, időnként megerősödő szélmozgás várható, gyakoribb elektromos kisülésekkel. Napközben a csúcshőmérsékleti értékek: 33-35 C fok között lesznek.

MRE – Hírszolgálat, 2014 július 7.


H Í R E K    R E G G EL

Diakónusszentelés a nagyváradi székesegyházban
Július 5-én Böcskei László püspök diakónussá szentelte Bakos Gábor akolitust a nagyváradi székesegyházban. A szentmisét rádiónk közvetítette. Az esemény jelentőségéről Böcskei László püspök nyilatkozott.

Új papja és diakónusa van a szatmári egyházmegyének
Szombaton a szatmárnémeti Székesegyházban Schönberger Jenő Barta Barnabást pappá, Leabu Mariust pedig diakónussá szentelte. Szentbeszédében a papi út küldetés jellegére mutatott: „Isten az, aki kiválasztott! Erősen kell nekünk ebben hinni, újra és újra, őszintén kell ezt a tényt elfogadni. Ebben soha ne kételkedjetek ti sem. Isten nem téved, Ő tudja, hogy mit, miért tesz.” Szent Péter apostol szavaira emlékezve kérte a szentelendőket, soha ne hagyják el az imát – mely által megismerhetik Istent; legyen bennük mindig figyelmes szeretet – amelyre Jézus, életével tanít; legyenek szolgálatkészek – hiszen Krisztus is szolgálatra hív.

Véget ért az érettségi
Az országos adatok szerint román nyelvből a vizsgázók 78,90 százaléka, anyanyelvből a vizsgázók 94,40 százaléka írt ötösnél magasabb jegyet. A szaknak megfelelő kötelező tantárgyakból 77,72 százalékos, a választható tárgyakból pedig 80,32 százalékos az átmenési arány. Több vizsgaközpontban tegnap este, van ahol ma délelőtt függesztik ki az eredményeket, az óvásokat 12 és 16 óra között fogadják el. Az óvások utáni végleges eredményeket július 11-én hozzák nyilvánosságra.

Idén húsz éves a szatmári Szent Egyed Közösség
Ebből az alkalomból szombaton közös hálaadó imára gyűltek össze a Kálvária templomban, amit követően képek segítségével emlékeztek, majd szeretetvendégségre hívtak meg minden jelenlévőt.
A szatmári közösség tagjai minden vasárnap este összegyűlnek imára a Kálvária templomban, s imájukat különböző szándékkal ajánlják fel – így a szegényekért, a békéért, az egyházért. Hetente látogatnak idős, magányos embereket. Évente többször szerveznek gyűjtést szociálisan hátrányos helyzetű családok részére. Csatlakoztak a halálbüntetés világszintű eltörléséért folytatott harchoz. A Szent Egyed közösség tagjai hisznek abban, hogy az evangélium meghallgatása és tettekre váltása nem csak különleges elhivatottság birtokában, hanem minden élethelyzetben lehetséges.

Ezer Székely Leány Napja
Július 5-én, Csíkszeredában, a Szabadság téren gyülekeztek a népünnepély résztvevői, ahol egy kicsit ízelítőt adtak, zenéjükből, táncukból a városnak, majd következett a felvonulás.
A csíksomlyói kegytemplomban az ünnepi szentmisét, Böjte Csaba, ferences atya celebrálta. Beszédével a békességre buzdított, arra ösztönzött, hogy Isten békéjéből töltődjünk fel és vigyük ezt a lelkiállapotot magunkkal, hiszen Jézus Krisztus sem volt elégedetlen soha, még azok számára is bocsánatot kért, akik őt meghurcolták és halálra kínozták.
Délután a csíksomlyói nyeregben 2135 népviseletbe öltözött leány és asszony regisztrált, de a férfiak, fiúk száma is elérte a 938-at.

Búcsú Tibódban
Szombaton tartották a Sarlós Boldogasszony templom búcsúját. Tamás József püspök szentbeszédében a Szűzanyának a Szentírás által megörökített első útjairól szólt, amely Galileából Judeába vezetett, hogy meglátogassa idős rokonát, Erzsébetet.
Sarlós Boldogasszony liturgiájának üzenete: a hit és a szeretetszolgálat. Boldogok úgy lehetünk, ha hiszünk útjaink isteni tervében, és ha önmagunkat, szeretetünket és együttérzésünket adjuk. A búcsú napjára, a szülőfalunak Bereczi István gelencei plébános új harangot adományozott, felújították a kicsi harangot, valamint restaurálták a 250 éves oltárképet is.

Ünnepelt a Kolping Család Egyesület
Július 5-én, újraalakulásának 20. évfordulóját ünnepelte a gyergyószentmiklósi Kolping Család Egyesület. Az emberi munka minőségét a lélek határozza meg mottóval szervezett ünnepség szentmisével kezdődött. Majd ünnepi beszédek hangzottak el egyházi és világi vezetők részéről. Az évfordulós ünnepségen összegyűlt adományokat a Márton Áron Alapítvány által működtetett szeretetkonyhának adományozták, amely naponta 170 személynek biztosít ebédet. – tudósít az erdély.ma

Primicia Kaplonyban
Barta Barnabás vasárnap a kaplonyi Szent Antal templom szabadtéri oltáránál mutatta be első szentmiséjét. Tímár Asztrik ferences atya, helyi plébános a szentmise bevezetőjében szólt az újmiséshez, hangsúlyozva annak a fontosságát, hogy a közösségből pap született: „Ma az egész egyházközség együtt örvend veled, együtt köszönjük meg Istennek, hogy levitáinak sorába hívott.”
Urbán Erik ferences atya ünnepi szónoklatában Barta Barnabás újmisést a mindennapi igen kimondására buzdította: „Azt az igent, amit tegnap kimondtál, tudd minden nap, minden reggel újra kimondani: igen Uram, a te kezedben eszköz akarok lenni, hogy az evangélium énáltalam is eljusson a Föld végső határáig, és bemutathassam a legszentebb áldozatot úgy, ahogy imádkozzuk, napkelettől napnyugatig.”

Elsőmisés papot ünnepeltek Szépvízen
Gál Hunor újmisés első ünnepélyes szentmiséjét, primíciáját július 6-án mutatta be szülőfalujában. A településen hasonló ünnep legutóbb huszonhárom éve volt.
Bara Ferenc főesperes szentbeszédében az utolsó vacsora eseményéből kiindulva méltatta a papság alapítását, valamint buzdította az újmisést és a jelenlévőket, hogy a krisztusi tiszta forrásból merítsenek és életükkel váltsák valóra – tájékoztatott a székelyhon.ro.
A primiciás áldások után az újmisés köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik támogatták, segítették, megerősítették őt papi hivatásában, hogy ezáltal Isten szolgája lehessen. Gál Hunor augusztus 1-jétől Gyergyócsomafalván kezdi papi szolgálatát.

Előadás a mozgásfejlesztésről időseknek
Ma délelőtt ½ 10-kor, Szőcs Judit és Csiszér Mária, a sepsisszentgyörgyi Zathureczky Berta Idősek Otthonában a mozgáskompetencia fejlesztésről tart előadást. Klárik Mária az otthon vezetője elmondta: az ápolási munka minősége jelentősen javult azokban az intézményekben, amelyekben módszeresen tanítják és alkalmazzák a mozgáskompetencia-fejlesztés módszerét. Ezt a módszert a Gyulafehérvári Caritas munkatársai alkalmazzák, lényege az elsorvadt, merevvé vált izmok, ízületek rugalmasságának fejlesztése. Alkalmazási területe kiterjed az idős-gondozásra, a kórházi és professzionális otthoni ápolásra, a rehabilitációra, és a fogyatékkal élő személyek gondozására.

Nyári foglalkoztató előkészítő osztályos és elsős gyerekeknek
A Gyulafehérvári Caritas Családsegítő Szolgálat ma reggel 8 órától a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskolában nyári foglalkoztatót indít. A program célja az elfoglalt szülőknek egy biztonságos, tartalmas gyerekfelügyelet biztosítása, ahol a résztvevő gyerekek ismeretbővítő és képességfejlesztő tevékenységeknek lesznek részesei.
A foglalkozásokra 7–8 éves gyerekeket fogadnak, akik több témában tevékenykedhetnek – tudtuk meg Sándor István szociális munkástól.

Időjárásról:
Átmenetileg felhős, változékony idő jellemző a mai reggelre, helyenként esőzések várhatók és ezekkel az esőzésekkel a szélmozgás erősödésére, elektromos kisülésekre is számíthatunk. Kelet-Dél-Kelet – ről fúj a szél. A légnyomás – értékek csökkenőfélben vannak, az átlaghőmérséklet 11-17 C fok körül alakul. Erdély nyugati , északnyugati részeire melegebb hőmérséklet jellemző, ott a légnyomás-értékek növekedőben vannak és gyenge, időnként megerősödő szélmozgás várható, gyakoribb elektromos kisülésekkel.
Az átlaghőmérséklet 15-20 fok között alakul reggel. Napközben a csúcshőmérsékleti értékek: 33-35 C fok.

MRE – Hírszolgálat, 2014. július 7.

About the author

maradmin

Leave a Comment