2014. november 29. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Ferenc pápa Törökországban
Szombaton délelőtt a Szentatya fölkereste Isztambulban Ahmed szultán mecsetjét. A cipőjét levetve lépett a mecsetbe, majd csöndes imába mélyedt. Kezét mellkeresztje előtt összekulcsolta, lehajtott fejjel a mihráb, a Mekka felé néző falfülkéhez fordult. A pápa csöndesen elmélkedett néhány percig az imám mellett állva, aki közben kitárt kezét az égnek emelve Allahhoz fohászkodott. „Nemcsak dicsérnünk és dicsőítenünk kell Istent, hanem imádnunk kell Őt” – mondta a pápa a főmuftinak. Rahmi Yaran a Koránból idézett a pápának, megállapította, hogy a Korán az igazságosság és a szeretet Istenéről beszél. Ebben természetesen egyetértünk – mondta Ferenc pápa. Amint azt P. Federico Lombardi szentszéki szóvivő nyilatkozta, a vallásközi párbeszéd szép pillanatának lehettek tanúi a Kék Mecsetben, hasonlóképpen XVI. Benedek pápa nyolc évvel ezelőtti látogatásához. A pápa törökországi látogatását lezáró programként, holnap Isztambulban a szalézi oratórium diákjaival találkozik. 

Rekollekciót tartottak a kispapok
A mai napon a gyulafehérvári Szemináriumban a kispapok advent előtti lelkinapot tartottak. Bálint Emil balánbányai plébános, a lelkinap moderátora a következő témák kibontásával vezette az elmélkedéseket: a pap Istenképe, a pap személye, a papi élet erőforrásai és kihívásai – tájékoztatta rádiónkat Ilyés Lehel hatodéves kispap.

120 éves a kantai Rieger orgona
Holnap este 7 órától a Kézdivásárhely-kantai templomban rövid ünnepi megemlékezést és orgonakoncertet tartanak az évforduló tiszteletére. A zenei eseményre a belépés díjtalan.

Ünnepélyes gyertyagyújtások adventben
Advent első vasárnapjának előestéjén, sok helyen már meggyújtották az adventi koszorú első gyertyáját. Néhány közösségben holnap este tartanak ünnepélyes gyertyagyújtást, így Gyergyóremete központjában a vasárnapi reggel 9 órás szentmisét követően kerül sor az adventi koszorú első gyertyájának meggyújtására, a következő vasárnapokon is a „kicsi mise” után várják a helyieket a gyertyagyújtásokra.
Csíkszereda adventi koszorújának első gyertyáját holnap délután 5 órakor gyújtják meg a Majláth Gusztáv Károly téren. Az ünnepségen Urbán Erik ferences atya és Szatmári Ingrid református tiszteletes asszony osztja meg adventi gondolatait az egybegyűltekkel, az elmélkedést a csíksomlyói kegytemplom kórusának előadása teszi meghittebbé.
Csíkszentdomokoson az ifjúság szervezésében vasárnap délután 5 órakor a Községháza előtti térre várják a helyieket az adventi koszorúhoz, gyertyagyújtási ünnepségre.
Gyergyószentmiklóson a vasárnap esti 7 órás szentmise után kerül sor az adventi koszorú első gyertyájának meggyújtására, majd ezt követően megnyitják a városi adventi vásárt, amely adventi időszakban végig működni fog a város központjában.

Szent András búcsúk a Gyulafehérvári Főegyházmegyében
A gyimesfelsőloki Szent András plébánia és egyházközség búcsúja, az idén advent I. vasárnapjára esik. A búcsús szentmise november 30-án, vasárnap, a felcsíki kerület szokása szerint, fél 1-kor kezdődik. A rádiónk által közvetített szentmise főcelebránsa Tamás József püspök, szónoka Szőcs Csaba műsorigazgató. Szentegyházasfaluban szintén vasárnap fél 1 órakor ünneplik Szent András apostolt. A búcsús szentbeszédet Balla Barnabás pálos szerzetes tartja – tudtuk meg Portik Bakai Sándor plébánostól.

Várom az Urat
Erdély-szerte négy különböző helyszínen, advent egy-egy hétvégéjén szervezik meg idén a Várom az Urat adventi keresztény zenefesztivált. Az első rendezvényt holnap délután 5 órai kezdettel, Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának dísztermében tartják. További helyszínek: Kolozsvár, Ördöngösfüzes és Sepsiszentgyörgy. 

Adventi ifjúsági imaórák Szatmárnémetiben
A Krisztusvárás időszakában a szatmári egyházmegye fiataljai egymást kísérik, egymás felkészülését segítik azzal, hogy idén is megszervezik az adventi ifjúsági imaórákat Szatmárnémetiben, minden vasárnap este 7 órai kezdettel a város más-más templomában. November 30-án, holnap este a székesegyházban „Isten hűsége”, mottó alatt gyűlnek össze a fiatalok, hogy ezáltal jobban felkészüljenek Urunk születésének ünnepére.

Az időjárásról: Eső, ónos eső, havas eső, északon, északnyugaton kisebb havazás volt jellemző az ország nagy részén a mai napon. 
Vasárnap továbbra is marad a borongós, szürke idő. Többfelé várható kisebb csapadék, majd délutántól nyugat-délnyugat felől újabb csapadékhullám érkezik és az ország egész területén esőzés, havazás várható. Megélénkül a keleti-északkeleti szél, a hőmérséklet a hegyvidéken -10°C, síkvidéken -2°C között alakul.

MRE – Hírszolgálat, 2014. november 29.


H Í R E K   D É L B E N

A Szentatya tegnap megkezdte törökországi látogatását
Hatodik külföldi apostoli útját, melynek során három napot tölt Törökországban. Ferenc pápa találkozott az állam képviselőivel, a miniszterelnökkel és a vallásügyi hivatal elnökével. Ma I. Bartolomaiosz pátriárkával közös programokon vesz részt. Az apostoli látogatás meghatározóan ökumenikus jellegű, de a pápa természetesen találkozik az országban élő kis katolikus közösséggel is az isztambuli Szentlélek-székesegyházban. A pápa törökországi látogatását lezáró programként, holnap Isztambulban a szalézi oratórium diákjaival találkozik. 

Ünnepélyes gyertyagyújtások adventben
Marosvásárhelyen, ma délután 4 órakor a Keresztelő Szent János-templom udvarán, a Deus Providebit Tanulmányi Ház előtt a marosvásárhelyi Máltai Segélyszolgálat egy háromméteres átmérőjű adventi koszorút készít a város lelkiségi csoportjainak a segítségével.
A krassócsörgői templomban a mai napon zajlik a temesvári egyházmegyéhez tartozó hegyvidéki főesperesség ifjúsági találkozója. A délután 4 órakor kezdődő liturgia keretében a fiatalok meggyújtják az első adventi gyertyát.
A dévai egyházközségben adventi időszakban minden szombaton este 6 órakor kerül sor az ünnepélyes gyertyagyújtásra.
A Nagyváradi Püspökség az adventi idő szombatjain este 7 órakor adventi gyertyagyújtást szervez a székesegyház előtti téren, a Szent László szobor előtt felállított óriáskoszorún.
A temesvári székesegyházban advent idején szombaton magyar nyelven és vasárnap német nyelven este fél 6 órától a székeskáptalan tagjai vesperást tartanak.
Gyergyószentmiklóson a vasárnap esti 7 órás szentmise után kerül sor az adventi koszorú első gyertyájának meggyújtására, majd ezt követően megnyitják a városi adventi vásárt, amely adventi időszakban végig működni fog a város központjában.
Csíkszereda adventi koszorújának első gyertyáját holnap délután 5 órakor gyújtják meg a Majláth Gusztáv Károly téren. Az ünnepségen Urbán Erik ferences atya és Szatmári Ingrid református tiszteletes asszony osztja meg adventi gondolatait az egybegyűltekkel, az elmélkedést a csíksomlyói kegytemplom kórusának előadása teszi meghittebbé.
Gyergyóremete központjában a vasárnapi reggel 9 órás szentmisét követően kerül sor az adventi koszorú első gyertyájának meggyújtására, a következő vasárnapokon is a „kicsi mise” után várják a helyieket a gyertyagyújtásokra.
Csíkszentdomokoson az ifjúság szervezésében vasárnap délután 5 órakor a Községháza előtti térre várják a helyieket az adventi koszorúhoz, gyertyagyújtási ünnepségre.
Szent András búcsúk a Gyulafehérvári Főegyházmegyében
A gyimesfelsőloki Szent András plébánia és egyházközség búcsúja, az idén advent I. vasárnapjára esik. A búcsús szentmise november 30-án, vasárnap, a felcsíki kerület szokása szerint, fél 1-kor kezdődik. A rádiónk által közvetített szentmise főcelebránsa Tamás József püspök, szónoka Szőcs Csaba műsorigazgató. Szentegyházasfaluban szintén vasárnap fél 1 órakor ünneplik Szent András apostolt. A búcsús szentbeszédet Balla Barnabás pálos szerzetes tartja – tudtuk meg Portik Bakai Sándor plébánostól.

Adventi kiállítás és nyílt napok a nagykárolyi piarista nővéreknél
A piarista nővérek nagykárolyi Kalazanci Szent József templom melletti rendháza és gyermekotthona, vásárral egybekötött kiállítást, nyílt napokat tart november 29-30. között. Azokat a kézműves, ünnepi dísztárgyakat állítják ilyenkor ki, amelyeket a nővérek az év során, a gyerekekkel együtt készítenek a kicsik kreativitása és kézügyességének fejlesztése okán. Ma és holnap reggel 9 és este 9 órák között várják a látogatókat.

Várom az Urat
Erdély-szerte négy különböző helyszínen, advent egy-egy hétvégéjén szervezik meg idén a Várom az Urat adventi keresztény zenefesztivált. Az első rendezvényt holnap délután 5 órai kezdettel, Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának dísztermében tartják. További helyszínek: Kolozsvár, Ördöngösfüzes és Sepsiszentgyörgy. 

Adventi ifjúsági imaórák Szatmárnémetiben
A Krisztusvárás időszakában a szatmári egyházmegye fiataljai egymást kísérik, egymás felkészülését segítik azzal, hogy idén is megszervezik az adventi ifjúsági imaórákat Szatmárnémetiben, minden vasárnap este 7 órai kezdettel a város más-más templomában. November 30-án, vasárnap a székesegyházban „Isten hűsége”, mottó alatt gyűlnek össze a fiatalok, hogy ezáltal jobban felkészüljenek Urunk születésének ünnepére.

Az időjárásról: Továbbra is borongós, szürke időre van kilátás. Többfelé kisebb eső, ónos eső, havas eső, északon, északnyugaton kisebb havazás is kialakulhat. Az előrejelzések szerint délután 2 – 4°C várható. 

MRE – Hírszolgálat, 2014. november 29.

 

About the author

maradmin

Leave a Comment