2014. október 1. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Ma világszerte az idősek világnapját ünneplik
Október 1-je a szépkorúakról, tiszteletükről, ünneplésükről és rájuk figyelésünkről szól, tematikus napunk során ebben szerettük volna megerősíteni hallgatóinkat.
Erdély-szerte többfelé programokat szerveztek e jeles naphoz kapcsolódva. A Gyulafehérvári Caritas idén 12 Hargita megyei településen szervezett ünnepséget az Idősek Világnapja alkalmából, a rendezvények azonban holnap is folytatódnak. 
Így Gyergyóremetén holnap délután 3 órától ünnepi összejövetelt tartanak a helyi Közösségi Házban.
Az oroszhegyi templomban holnap délelőtt 11 órától szentmise, majd ünnepi műsor lesz a helyi Kultúrotthonban.
Máréfalván holnap délután 4 órakor kezdődik a szentmise, utána kulturális műsorra várják a szépkorúakat a helyi Kultúrotthonban.

Catholic Expo Kolozsváron
Kolozsváron az Expo-Transilvania rendezvénycsarnokban, október 2-4. között harmadik alkalommal szervezik meg a papi öltözetek, ikonok, templomi orgonák, szobrok, liturgikus könyvek és tárgyak nemzetközi vásárát.
Több mint 80 cég 9 országból jutányos árakon ajánl vallásos könyveket és folyóiratokat, ajándéktárgyakat, ikonokat, mozaikokat és üvegtárgyakat, ezüst ikonokat, szoftvereket plébániák részére, papi és templomi ruházatokat, templomi ékszereket, hímzőgépeket. A rendezvényre, melynek a Mária Rádió médiapartnere, a belépés ingyenes, látogatási program holnaptól délelőtt 10 és este 6 óra között lesz.

Október 4., elsőszombat, Szűzanya köszöntő Csíksomlyón
Az ünnepélyes Mária-köszöntő este 7 órakor kezdődik. Az engesztelő imaórát délután 6 órától a máréfalvi hívek tartják. Ők az ünnepélyes rózsafüzér előimádkozói és szintén ők viszik a Szűzanya kegyszobrának a másolatát a körmenetben. Székelyudvarhelyről, mint minden elsőszombaton, most is autóbusz indul. Ebben a hónapban a 0753-426488-as telefonszámon várják a zarándokok jelentkezését. Az elsőszombati szentmisét rádiónk élőben közvetíti.

Rózsafüzér társulatok találkozója
– Gyimesbükkön október 5-én, reggel 9 órakor ötödik alkalommal találkoznak a Gyimes-völgyi Rózsafüzér társulatok. 10 órától szentmisén vesznek részt, utána Salamon József plébános Az imádság példaképe címmel tart előadást.
– Október 11-én. a Szeben-Fogaras-Erzsébetvárosi Főesperesi Kerültehez tartozó plébániák (Segesvár, Medgyes, Kiskapus, Bólya, Szentágota és Nagyszeben) rózsafüzér társulatainak találkozójára kerül sor. A nagyszeben-belvárosi plébánián 10 órától Böjte Csaba ferences atya tart elmélkedést. A résztvevők a rózsafüzért a ferences templomban imádkozzák, majd 12 órakor szentmisén vesznek részt ugyancsak a ferences templomban. A program után lehetőség lesz városnéző sétára.

Templombúcsú az Irgalmas Rend nagyváradi templomában
Október 2-án, csütörtökön délután 6 órakor a Szent Őrzőangyalok tiszteletére búcsút tartanak az Irgalmas Rend Templomában. A szentmise főcelebránsa és szónoka Kóhr Balázs kanonok lesz.

Családok Egyházmegyei Találkozója Nagyváradon
„Ahonnan a szentek jönnek” mottóval rendezi meg a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség október 4-én, szombaton a soron következő Egyházmegyei Családok Találkozóját. A rendezvény délelőtt fél 10-kor a Püspöki Palota Dísztermében kezdődik, a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum épületében folytatódik és a székesegyházban délután 3 órakor, a Böcskei László megyéspüspök által celebrált szentmisével ér véget.

Zarándoklat boldogemlékű Áron püspök szentté avatásáért
November 11-13. között negyedik alkalommal szerveznek zarándoklatot Márton Áron püspök nyomdokain. Felkeresik szülőfaluját Csíkszentdomokost, a börtönévek leghírhedtebb helyszínét Máramarosszigetet, a püspökszentelés helyszínét Kolozsvárt és a püspöki székhelyet Gyulafehérváron. Jelentkezni lehet november 1-ig, a 0726-107002-es vagy a 0744-472178-as telefonszámokon.

Tudatos életmód képzés
A Gyulafehérvári Caritas népfőiskolai képzést indít a tudatos életmód iránt érdeklődőknek. A képzés során a résztvevők megismerkedhetnek a környezettudatos életmód fontosságával, és ennek megvalósítási lehetőségeiről hallhatnak a hétköznapi életvitel minden területén: tudatos vásárlás, természetes szépségápolás, környezettudatos takarítás, egészséges étkezés, konyhakerti trükkök, szelektív hulladékgazdálkodás, reklámpszichológia, fogyasztóvédelem, egészségnevelés.
Érdeklődni a 0730-015195-ös telefonszámon lehet.

Erdélyi Katolikus Karizmatikus Találkozó
A székelyudvarhelyi Rákóczi Centerben október 11-én, immár tizenegyedik alkalommal szervezik meg az Erdélyi Katolikus Karizmatikus Találkozót „Jézus ránézett és megkedvelte!” mottóval. Erdélyben több mint 15 karizmatikus közösség található. A találkozó alkalmat ad a közös dicsőítésre, imádságra, eukharisztikus ünneplésre, igehirdetésre is. A befejező szentmisén László Rezső kapnikbányai plébános prédikál. További információk a www.ekkm.ro honlapon találhatók.

Az időjárásról: Az előrejelzés szerint csütörtökön az ország egész területét borongós, esős idő jellemzi. Gyakran lesz erősen felhős az ég, több helyen kialakulhat eső, zápor, helyenként akár zivatar is. Nyugaton és északkeleten megélénkülhet az északias szél. A reggelek ismét hűvösek lesznek 2-10 C fok közötti értékekre kell számítani. Napközben felmelegszik a levegő, 13-19°C várható.

MRE – Hírszolgálat, 2014. október 1.


H Í R E K   D É L B E N

Ma világszerte az idősek világnapját ünneplik
Október 1-je a szépkorúakról, tiszteletükről, ünneplésükről és rájuk figyelésünkről szól.
A Gyulafehérvári Caritas idén 12 Hargita megyei településen szervez ünnepséget az Idősek Világnapja alkalmából. A gyergyócsomafalvi templomban ma délután 3 órától szentmisét mutatnak be, délután 4 órától ünnepi köszöntések lesznek a helyi Művelődési Házban.
A csatószegi plébániatemplomban szintén ma, délután háromnegyed 5-kor kezdődik az ünnepi szentmise. Az idősek köszöntése a csatószegi kultúrotthonban este 6 órától lesz.
Farkaslakán ma délután 2 órától ünnepi szentmise, majd kulturális műsor lesz a helyi Kultúrotthonban.
Marosvásárhelyen ma 11 órakor várják a szépkorúakat a Deus Providebit Tanulmányi Házba, ahol Szénégető István plébános tart rövid áhítatot, majd Berekméri Melinda református lelkész irodalmi összeállítására kerül sor. 12 órától Cosma István pszichológus tart előadást. A szeretetvendégséget követően pedig, Póra Zoltán és zenekara zenés összeállítással kedveskedik a résztvevőknek.
A nagyváradi Egyházmegyei Ifjúsági Központ fiataljai és a Szent László Teológiai Líceum diákjai ma délután 4 órakor köszönetük jeleként zenés-verses műsort adnak elő a Szent Erzsébet Öregotthon lakóinak.
Felhívjuk kedves hallgatóink figyelmét arra is, hogy ma, az idősek világnapján rádiónk tematikus napot tart, a mai napra összeállított műsorunkkal elsősorban az idősebbekre figyelünk és fel szeretnénk hívni rájuk a figyelmet.

Kis Szent Teréz búcsúk
A székelyudvarhelyi Lisieux-i Kis Szent Teréz egyházközség búcsúünnepe, amelyre triduummal készült a közösség, ma délután 5 órától kezdődik, a szentmisén Ilyés Zsolt, a csíkszentléleki egyházközség plébánosa lesz az ünnepi szónok.
Az arad-ségai katolikus templom búcsúünnepségére ma délután fél 6 órától kerül sor. Főcelebránsa és szónoka Böjte Csaba ferences szerzetes lesz.

Lelkinapok pedagógusoknak
Október 4-én lelkinapot tartanak a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébánián pedagógusok számára. A program reggel 9 órától kezdődik, amelyen előadást tart dr. Sávai János Szegedről.
Ugyancsak szombaton Pedagógus a meglepetés útján címmel tartanak lelkinapot délelőtt 10 órától pedagógusok részére a gyergyószentmiklósi Szent István plébánián. Mindkét helyszínen szeretettel várnak minden érdeklődő pedagógust az együttgondolkodásra, lelki feltöltődésre.

Október 4., elsőszombat, Szűzanya köszöntő Csíksomlyón
Az ünnepélyes Mária-köszöntő este 7 órakor kezdődik. Az engesztelő imaórát délután 6 órától a máréfalvi hívek tartják. Ők az ünnepélyes rózsafüzér előimádkozói és szintén ők viszik a Szűzanya kegyszobrának a másolatát a körmenetben. Székelyudvarhelyről, mint minden elsőszombaton, most is autóbusz indul. Ebben a hónapban a 0753-426488-as telefonszámon várják a zarándokok jelentkezését. Az elsőszombati szentmisét rádiónk élőben közvetíti.

A Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés októberi képzéskínálatát ajánljuk figyelmükbe:
Érlelt sajtkészítés: október 7-10. között
Hatodik alkalommal kerül sor Konrad Suter svájci mester vezetésével érlelt sajtkészítő képzésre, Gyergyószentmiklóson. A tanagyag részeként beszél a tejtermelésről, fejési technikákról, a fejőgép felépítéséről, működéséről, tisztán- és karbantartásáról, a tej raktározásáról, a sajtkészítés folyamatáról, a sajt hibáiról, minőségi szavatolásáról. Ezek mellett a képzés kiemelt tematikája a higiéniai ismeretek fontossága. A gyakorlati képzés része a joghurtkészítés.

Tudatos életmód képzés
A Gyulafehérvári Caritas népfőiskolai képzést indít a tudatos életmód iránt érdeklődőknek. A képzés során a résztvevők megismerkedhetnek a környezettudatos életmód fontosságával, és ennek megvalósítási lehetőségeiről hallhatnak a hétköznapi életvitel minden területén: tudatos vásárlás, természetes szépségápolás, környezettudatos takarítás, egészséges étkezés, konyhakerti trükkök, szelektív hulladékgazdálkodás, reklámpszichológia, fogyasztóvédelem, egészségnevelés.
Érdeklődni a 0730-015195-ös telefonszámon lehet.

Erdélyi Katolikus Karizmatikus Találkozó
A székelyudvarhelyi Rákóczi Centerben október 11-én, immár tizenegyedik alkalommal szervezik meg az Erdélyi Katolikus Karizmatikus Találkozót „Jézus ránézett és megkedvelte!” mottóval. Erdélyben több mint 15 karizmatikus közösség található. A találkozó alkalmat ad a közös dicsőítésre, imádságra, eukharisztikus ünneplésre, igehirdetésre is. A befejező szentmisén László Rezső kapnikbányai plébános prédikál. További információk a www.ekkm.ro honlapon találhatók.

Időjárás:
Marad a kellemes őszi idő. A reggeli hőmérsékletek pár fokkal megemelkednek, 6-12°C közötti maximumokra lehet számítani. Északnyugat felől egyre több felhő érkezik fölénk, melyekből délutántól nyugaton és északon már kisebb eső, zápor is kialakulhat.

MRE – Hírszolgálat, 2014. október 1.


H Í R E K   R E G G E L

Ma világszerte az idősek világnapját ünneplik
Október 1-je a szépkorúakról, tiszteletükről, ünneplésükről és rájuk figyelésünkről szól.
A Gyulafehérvári Caritas idén 12 Hargita megyei településen szervez ünnepséget az Idősek Világnapja alkalmából. Így Gyergyószentmiklóson ma délelőtt 10 órakor ünnepi szentmise kezdődik a Szent Miklós templomban, 11 órától ünnepi műsor lesz a helyi Korona teremben.
A gyergyócsomafalvi templomban ma délután 3 órától szentmisét mutatnak be, délután 4 órától ünnepi köszöntések lesznek a helyi Művelődési Házban.
A csatószegi plébániatemplomban szintén ma, délután háromnegyed 5-kor kezdődik az ünnepi szentmise. Az idősek köszöntése a csatószegi kultúrotthonban este 6 órától lesz.
Farkaslakán ma délután 2 órától ünnepi szentmise, majd kulturális műsor lesz a helyi Kultúrotthonban.
Marosvásárhelyen ma 11 órakor várják a szépkorúakat a Deus Providebit Tanulmányi Házba, ahol Szénégető István plébános tart rövid áhítatot, majd Berekméri Melinda református lelkész irodalmi összeállítására kerül sor. 12 órától Cosma István pszichológus tart előadást. A szeretetvendégséget követően pedig, Póra Zoltán és zenekara zenés összeállítással kedveskedik a résztvevőknek.
A nagyváradi Egyházmegyei Ifjúsági Központ fiataljai és a Szent László Teológiai Líceum diákjai ma délután 4 órakor köszönetük jeleként zenés-verses műsort adnak elő a Szent Erzsébet Öregotthon lakóinak.
Felhívjuk kedves hallgatóink figyelmét arra is, hogy ma, az idősek világnapján rádiónk tematikus napot tart, a mai napra összeállított műsorunkkal elsősorban az idősebbekre figyelünk és fel szeretnénk hívni rájuk a figyelmet.

Püspöki szentmise az idősekért Szatmáron
A szatmári, erdődi és ugocsai esperesi kerületekből is érkeztek hívek szeptember 27-én, a szatmárnémeti Székesegyházba, hogy részt vegyenek az idősek napján tartott püspöki szentmisén. Schönberger Jenő püspök szentbeszédében a szemléletváltás szükségességére hívta fel a hívek figyelmét: „A Mindenható az, aki velem volt és a kezemet fogta, amikor gyermek voltam, elkísért életem minden útján és most is itt van velem. Akkor is, ha megöregszem, ha szenvedés ér, bármi történik, Isten örök jelen. Ha megőszülünk, ráncosak leszünk, mind Isten kegyelme. Megéljük az idők haladását, de odabenn mind fiatalok maradunk, Isten gyermekei vagyunk attól függetlenül, hány évesek vagyunk.” – hangsúlyozta a püspök.
Az idősek világnapjához kapcsolódva Nagykárolyban, Máramarosszigeten és Nagybányán is tartottak szentmisét.

Románajkú fiatalok találkozója
A szatmári egyházmegye több pontjáról érkeztek Avasfelsőfalura szombaton, hogy részt vegyenek a románajkú ifjúság egyházmegyei találkozóján. A plébániai csoportok bemutatkozása után a „Boldogok a lélekben szegények” mottóból kiindulva Franţ Felix ferences tartott nekik előadást, ezt követően a fiatalok csoportokban beszélgettek, később meglátogatták az Avas-régió értékeit bemutató múzeumot, majd visszaérkezve, megtekintették az avasfelsőfalui fiatalok tanúságtevő előadását. A találkozót szentmisével zárták, melyet a Krisztus Király templomban Iulian Budău jezsuita, a szatmárnémeti Kálvária templom román közösségének plébánosa mutatott be. Szentbeszédében az egyszerű dolgok megtételének fontosságát emelte az ifjúság elé.

Kis Szent Teréz búcsúk
A székelyudvarhelyi Lisieux-i Kis Szent Teréz egyházközség búcsúünnepe, amelyre triduummal készült a közösség, ma délután 5 órától kezdődik, a szentmisén Ilyés Zsolt, a csíkszentléleki egyházközség plébánosa lesz az ünnepi szónok.
Az arad-ségai katolikus templom búcsúünnepségére ma délután fél 6 órától kerül sor. Főcelebránsa és szónoka Böjte Csaba ferences szerzetes lesz.

Lelkinapok pedagógusoknak
Október 4-én lelkinapot tartanak a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébánián pedagógusok számára. A program reggel 9 órától kezdődik, amelyen előadást tart dr. Sávai János Szegedről.
Ugyancsak szombaton Pedagógus a meglepetés útján címmel tartanak lelkinapot délelőtt 10 órától pedagógusok részére a gyergyószentmiklósi Szent István plébánián. Mindkét helyszínen szeretettel várnak minden érdeklődő pedagógust az együttgondolkodásra, lelki feltöltődésre.

Erdélyi Katolikus Karizmatikus Találkozó
A székelyudvarhelyi Rákóczi Centerben október 11-én, immár tizenegyedik alkalommal szervezik meg az Erdélyi Katolikus Karizmatikus Találkozót „Jézus ránézett és megkedvelte!” mottóval. Erdélyben több mint 15 karizmatikus közösség található. A találkozó alkalmat ad a közös dicsőítésre, imádságra, eukharisztikus ünneplésre, igehirdetésre is. A befejező szentmisén László Rezső kapnikbányai plébános prédikál. További információk a www.ekkm.ro honlapon találhatók.

Időjárás:
Marad a kellemes őszi idő. A reggeli hőmérsékletek pár C fokkal megemelkednek 6-12°C közötti maximumokra lehet számítani. Északnyugat felől egyre több felhő érkezik fölénk, melyekből délutántól nyugaton és északon már kisebb eső, zápor is kialakulhat.

MRE – Hírszolgálat, 2014. október 1.

About the author

maradmin

Leave a Comment