2014. szeptember 19. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Imanap a családdal foglalkozó püspöki szinódusért
Szeptember 28-ra imanapot hirdetett a püspöki szinódus titkársága az október 5. és 19. között tartandó harmadik rendkívüli közgyűlése alkalmából. Mint ismeretes, a szinódusi ülés témája: „A családdal kapcsolatos lelkipásztori kihívások az evangelizáció összefüggésében”. A szinódusi titkárság arra kéri a részegyházakat, plébániai közösségeket, a megszentelt élet intézményeit, a társulatokat és a mozgalmakat, hogy imádkozzanak a szentmiséken és más ünnepi alkalmakkor a szinódus idején és az azt megelőző napokban. A hívek egyénileg is imádkozhatnak erre a szándékra, főként családi körben, a titkárság azt kéri, mondják el a rózsafüzér imádságot a szinódusi munkákért. Rómában mindennap imádkoznak a Santa Maria Maggiore-bazilika Salus Populi Romani-kápolnájában.

A szatmári egyházmegyében, az idősek világnapjára készülnek
A szatmárnémeti Székesegyházban, az idősek világnapjához kapcsolódva szeptember 27-én, szombaton reggel fél tizenegytől gyónásra van lehetőség, 11 órától, Schönberger Jenő püspök szentmisét mutat be. Mindazoknak, akiknek nehézséget jelent eljutni a székesegyházba, a szervezők ingyenes szállítást biztosítanak. Az erre igényt tartó személyeket kérik, hogy szeptember 24-ig jelentkezzenek a Szatmári Püspökség 0261-714955-ös telefonszámán munkanapokon, reggel 8 és délután 4 óra között.

Szent Gellértet ünneplik Szelterszben
Holnap délelőtt 11 órakor a szentegyházi Szent Gellért Alapítvány tulajdonában lévő szelterszi Ifjúsági és Rehabilitációs Központban az alapítvány névadójára, Szent Gellértre emlékeznek búcsú keretében. A szentmisét Szénégető István plébános, családpasztorációs megbízott celebrálja. 
A búcsús liturgiát követően az alapítvány fiataljai nyílt napra várják az érdeklődőket: a közös bográcsozás után vetélkedőkre kerül sor. Este tábortűzzel zárul a Szent Gellért-nap.

Családosok találkoznak Tasnádon
Szeptember 27-én, szombaton családosok találkozójára kerül sor Tasnádon. A rendezvény előadója Kovács Zsolt nagyváradi püspökségi irodaigazgató lesz.
A találkozó programjában szerepel csoportos beszélgetés, szentmise, interaktív bemutató és közös ebéd is. A találkozó alatt gyermekfelügyelet biztosított, a részvétel díjtalan. Jelentkezni szeptember 23-áig lehet a 0361-429702–es telefonszámon.

Jancsó Benedek zeneszerző születésének 160. évfordulóját ünneplik Háromszéken
Szeptember 18. és 21. között tartják a VII. Gelencei Jancsó Napoka, amelynek keretében Gelencén, Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön irodalmi, zenei programokkal várják az érdeklődőket.
Ezek közül kiemelkedik a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébániatemplomban Mozart Requiemje. Szeptember 20-án, szombaton este 7 órától a nagy zeneszerző utolsó művét a Budavári Mátyás templom kórusa, szólistái és zenekara, valamint a sepsiszentgyörgyi Laudate Kamarakórus, a Vox Humana kamarakórus, a Pro Musica Kamarakórus és helyi hangszeres művészek adják elő. 

A Szent Kereszt-kápolna ünnepe
A kápolnásfalvi temetői kápolnában holnap 11 órától tartják a Szent Kereszt Felmagasztalása búcsúját. Az ünnep szónoka Jakab Lajos vágási plébános lesz.

Kápolnaszentelés Üknyéden
Szeptember 21-én délután 3 órakor az oroszhegyi egyházközséghez tartozó Üknyéden Tamás József püspök áldást kér a Szent Mihály arkangyal tiszteletére épült kápolnára.

Bérmálás Biharon és Szolnokházán
Szeptember 21-én, vasárnap Böcskei László megyéspüspök a Szentlélek hét ajándékát kérve az egyházmegye két plébániáján szolgáltatja ki a bérmálás szentségét. Biharon a délelőtt 10 órakor kezdődő szentmisén 12 fiatal részesül a felnőtt nagykorúság szentségében. Felkészítésüket Szabó Ervin plébános végezte.
Szolnokházán délután 4 órakor kezdődik a főpásztori szentmise, amelyen Böcskei László megyéspüpök 3 személynek szolgáltatja ki a bérmálás szentségét. Az ő felkészítésüket Varga Sándor, monospetri plébános végezte.

Vesperás a Vártemplomban
Szeptember 21-én, a hónap harmadik vasárnapján délután 4 órakor a váradi székeskáptalan tagjai, a jelenlevő papokkal és hívekkel közösen, esti dicsérettel (vesperás) egybekötött szentmisét végeznek a Kárpát-medence keresztényeinek egykori zarándokhelyén, a nagyváradi Vártemplomban. A szentmise főcelebránsa és szónoka Kóhr Balázs kanonok lesz.

Az időjárásról: Az ország nagy részén erősen megnövekedett a felhőzet, de azért hosszabb-rövidebb napos időszakokra is volt lehetőség, csapadékra ma még nem kell számítani. Többfelé élénkké vált a keleti, délkeleti szél.

MRE - Hírszolgálat, 2014. szeptember 19.


H Í R E K   D É L B E N

Családi nap szombaton Csíkszeredában
A Gyulafehérvári Caritas családi napot szervez holnap délelőtt 10 és délután 6 óra között, mely idén a szerető kommunikáció témája köré épül. A programban az óvodás korosztálytól a felnőttekig mindenki talál kedvére valót.

Keresztény Agora Szatmárnémetiben
A Székesegyház-plébánia szerevzésében másfél éve elindult, nagy figyelemnek örvendő előadássorozat Keresztény Agora cím alatt folytatódik holnap délelőtt 11 órától. A rendezvény keretében Jakabos Barnabás jezsuita, marosvásárhelyi egyetemi lelkész tart előadást A jezsuita lelkiség és Ferenc pápa címmel a Scheffler János Lelkipásztori Központ második emeleti termében. A szervező Székesegyház-plébánia szeretettel vár minden érdeklődőt felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül.

Szent Gellértet ünneplik Szelterszben
Holnap délelőtt 11 órakor a szentegyházi Szent Gellért Alapítvány tulajdonában lévő szelterszi Ifjúsági és Rehabilitációs Központban az alapítvány névadójára, Szent Gellértre emlékeznek búcsú keretében. A szentmisét Szénégető István plébános, családpasztorációs megbízott celebrálja.
A búcsús liturgiát követően az alapítvány fiataljai nyílt napra várják az érdeklődőket: a közös bográcsozás után vetélkedőkre kerül sor. Este tábortűzzel zárul a Szent Gellért-nap.

Jancsó Benedek zeneszerző születésének 160. évfordulóját ünneplik Háromszéken
Szeptember 18. és 21. között tartják a VII. Gelencei Jancsó Napoka, amelynek keretében Gelencén, Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön irodalmi, zenei programokkal várják az érdeklődőket. Ezek közül kiemelkedik a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébániatemplomban Mozart Requiemje. Szeptember 20-án, szombaton este 7 órától a nagy zeneszerző utolsó művét a Budavári Mátyás templom kórusa, szólistái és zenekara, valamint a sepsiszentgyörgyi Laudate Kamarakórus, a Vox Humana kamarakórus, a Pro Musica Kamarakórus és helyi hangszeres művészek adják elő.

A Szent Kereszt-kápolna ünnepe
A kápolnásfalvi temetői kápolnában holnap 11 órától tartják a Szent Kereszt Felmagasztalása búcsúját. Az ünnep szónoka Jakab Lajos vágási plébános lesz.

Kápolnaszentelés Üknyéden
Szeptember 21-én délután 3 órakor az oroszhegyi egyházközséghez tartozó Üknyéden Tamás József püspök áldást kér a Szent Mihály arkangyal tiszteletére épült kápolnára.

Családosok találkoznak Tasnádon
Szeptember 27-én, szombaton családosok találkozójára kerül sor Tasnádon. A rendezvény előadója Kovács Zsolt nagyváradi püspökségi irodaigazgató lesz. A programban szerepel csoportos beszélgetés, szentmise, interaktív bemutató és közös ebéd is. Az eseményről előzetest a mai Déli magazinban hallhatnak.

Színházi évadnyitó Tamási Áron szülőfalujában
Farkaslakán, a Tamási Áron műveiből összeállított Rendes feltámadás című produkció szabadtéri előadásával indítja a 2014/2015-ös évadot a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulata. Az előadás része annak az emlékünnepségnek, amelyet a Tamási Áron Kulturális Egyesület szervez szeptember 20-án, Tamási Áron születésének 117. évfordulója előtt tisztelegve.
A Rendes feltámadás című „szomorú vígjátékot” szeptember 20-án, szombaton este 8 órai kezdettel a farkaslaki templomkertben felállított szabadtéri színpadon (rossz idő esetén szeptember 21-én, vasárnap a farkaslaki kultúrotthonban) játssza a társulat.

Logópályázatot hirdetnek Kolozsváron
A kolozsvári Román Görögkatolikus Ifjúsági Egyesület pályázatot hirdet a 2015-ös Országos Katolikus Ifjúsági Találkozó logójának megtervezésére. A logónak a Kolozsváron jövőre tartandó találkozó témáját kell megjelenítenie, a személyes hivatást „Boldogságkeresők”-megfogalmazásban és a találkozó mottójára alapozva: „Boldogok a tisztaszívűek, mert ők meglátják Istent.” A pályázaton bárki részt vehet, aki 16–35 év közötti román állampolgár, vagy jogszerű tartózkodási engedélye van Romániában. További tudnivalók a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség honlapján: www. romkat.ro

Időjárás:
Nem várható csapadék, bár napközben délnyugat, nyugat felől felhők érkezhetnek fölénk. A legtöbb napsütés nyugaton várható. A többfelé élénk délkeleti szélben 20-26°C közé melegszik a levegő.

MRE - Hírszolgálat, 2014. szeptember 19.


H Í R E K   R E G G E L

Családi nap szombaton Csíkszeredában
A Gyulafehérvári Caritas családi napot szervez holnap délelőtt 10 és délután 6 óra között, mely idén a szerető kommunikáció témája köré épül. A programban az óvodás korosztálytól a felnőttekig mindenki talál kedvére valót.

Keresztény Agora Szatmárnémetiben
A Székesegyház-plébánia szerevzésében másfél éve elindult, nagy figyelemnek örvendő előadássorozat Keresztény Agora cím alatt folytatódik holnap délelőtt 11 órától. A rendezvény keretében Jakabos Barnabás jezsuita, marosvásárhelyi egyetemi lelkész tart előadást A jezsuita lelkiség és Ferenc pápa címmel a Scheffler János Lelkipásztori Központ második emeleti termében. A szervező Székesegyház-plébánia szeretettel vár minden érdeklődőt felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül.

XII. Családkonferencia Marosvásárhelyen
Szeptember 26–28. között a Gyulafehérvári Családpasztorációs Munkacsoport konferenciát tart a Deus Providebit Házban. Bejelentkezni a www.csalad.ro honlapon lehet szeptember 20-áig.

Szent Gellértet ünneplik Szelterszben
Holnap délelőtt 11 órakor a szentegyházi Szent Gellért Alapítvány tulajdonában lévő szelterszi Ifjúsági és Rehabilitációs Központban az alapítvány névadójára, Szent Gellértre emlékeznek búcsú keretében. A szentmisét Szénégető István plébános, családpasztorációs megbízott celebrálja.
A búcsús liturgiát követően az alapítvány fiataljai nyílt napra várják az érdeklődőket: a közös bográcsozás után vetélkedőkre kerül sor. Este tábortűzzel zárul a Szent Gellért-nap.

Jancsó Benedek zeneszerző születésének 160. évfordulóját ünneplik Háromszéken
Szeptember 18. és 21. között tartják a VII. Gelencei Jancsó Napokat, amelynek keretében Gelencén, Kézdivásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön irodalmi, zenei programokkal várják az érdeklődőket. Ezek közül kiemelkedik a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébániatemplomban Mozart Requiemje. Szeptember 20-án, szombaton este 7 órától a nagy zeneszerző utolsó művét a Budavári Mátyás templom kórusa, szólistái és zenekara, valamint a sepsiszentgyörgyi Laudate Kamarakórus, a Vox Humana kamarakórus, a Pro Musica Kamarakórus és helyi hangszeres művészek adják elő.

A Szent Kereszt-kápolna ünnepe
A kápolnásfalvi temetői kápolnában holnap 11 órától tartják a Szent Kereszt Felmagasztalása búcsúját. Az ünnep szónoka Jakab Lajos vágási plébános lesz.

Kápolnaszentelés Üknyéden
Szeptember 21-én délután 3 órakor az oroszhegyi egyházközséghez tartozó Üknyéden Tamás József püspök áldást kér a Szent Mihály arkangyal tiszteletére épült kápolnára.

Családosok találkoznak Tasnádon
Szeptember 27-én, szombaton családosok találkozójára kerül sor Tasnádon. A rendezvény előadója Kovács Zsolt nagyváradi püspökségi irodaigazgató lesz. A programban szerepel csoportos beszélgetés, szentmise, interaktív bemutató és közös ebéd is. Az eseményről előzetest a mai Déli magazinban hallhatnak.

Színházi évadnyitó Tamási Áron szülőfalujában
Farkaslakán, a Tamási Áron műveiből összeállított Rendes feltámadás című produkció szabadtéri előadásával indítja a 2014/2015-ös évadot a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulata. Az előadás része annak az emlékünnepségnek, amelyet a Tamási Áron Kulturális Egyesület szervez szeptember 20-án, Tamási Áron születésének 117. évfordulója előtt tisztelegve.
A Rendes feltámadás című „szomorú vígjátékot” szeptember 20-án, szombaton este 8 órai kezdettel a farkaslaki templomkertben felállított szabadtéri színpadon (rossz idő esetén szeptember 21-én, vasárnap a farkaslaki kultúrotthonban) játssza a társulat.

Logópályázatot hirdetnek Kolozsváron
A kolozsvári Román Görögkatolikus Ifjúsági Egyesület pályázatot hirdet a 2015-ös Országos Katolikus Ifjúsági Találkozó logójának megtervezésére. A logónak a Kolozsváron jövőre tartandó találkozó témáját kell megjelenítenie, a személyes hivatást „Boldogságkeresők”-megfogalmazásban és a találkozó mottójára alapozva: „Boldogok a tisztaszívűek, mert ők meglátják Istent.”
A pályázaton bárki részt vehet, aki 16–35 év közötti román állampolgár, vagy jogszerű tartózkodási engedélye van Romániában. További tudnivalók a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség Honlapján: www. romkat.ro

Időjárás:
A reggeli órákban hűvös időre kell számítani, főleg az erdélyi medencében, ahol a legalacsonyabb hőmérsékleti értékek -2 C fokot is elérhetik. Nem várható csapadék, bár napközben délnyugat, nyugat felől felhők érkezhetnek fölénk. A legtöbb napsütés nyugaton várható. A többfelé élénk délkeleti szélben 20-26°C közé melegszik a levegő.

MRE - Hírszolgálat, 2014. szeptember 19.

About the author

maradmin

Leave a Comment