2015. április 9. – Hírek és programajánló

​H Í R E K   E S T E
 

Kezdődik a Páduai Szent Antal nagykilenced
Április 14-től a csíksomlyói kegytemplomban keddenként reggel nyolc órakor, délelőtt fél tizenegy órakor és este hétórakor lesznek a szentmisék. A reggel nyolckor kezdődő szentmise szónoka felváltva Böjte Mihály és Urbán Erik ferences atyák lesznek. A fél tizenegyes szentmisén, Veres Sándor Levente kászonújfalvi plébános prédikál. Az este hétkor kezdődő szentmise keretében Csintalan László csíkdelnei plébános mond szentbeszédet, amelybe a Mária Rádión keresztül és a csiksomlyó.ro oldalon is bekapcsolódhatunk.

Tavaszi körúton a Márton Áron zenemű
A Mustármag megújulás-szolgálat a Népemért vállalom zeneművet, már több mint 30 alkalommal mutatta be Erdély-szerte. Az idén közösségi összefogással a Márton Áron játékfilmet szeretnék elkészíteni, melyhez adományt gyűjtenek a körút során. A Népemért vállalom zeneművet Máréfalván holnap este nyolc órától a Kultúrházban, míg Székelykeresztúron április 13-án, hétfőn este hét órától a helyi Művelődési Házban mutatják be.

XXI. Felcsíki egyházi kórusok találkozója
Április 11-én, a balánbányai templomban tartják a XXI. kórustalálkozót, amely a felcsíki térség egyházközségeit kapcsolja össze. Célja erősíteni a kórustagok elkötelezettségeit egyházközségeik iránt, értékelni a liturgiában történő szerepvállalásukat, valamint megőrizni és megszerettetni a szent zene kincseit. A rendezvény fél tíz órakor rózsafüzér imádsággal kezdődik. Tíz órától szentmisén vesznek részt, amit a kórusok előadása követ. Résztvevők: Csíkmadaras, Csíkszentdomokos, Delne-Csíkpálfalva, Csíkszentmiklós -Borzsova, Gyímesközéplok, Csíkkarcfalva, Rákos-Göröcsfalva-Vacsárcsi, Csíkszenttamás, Hidegség, Szépvíz, Dánfalva, Csíksomlyói Kegytemplom, Madéfalva, Gyímesfelsőlok, Taploca, Szentmihály-Ajnád települések kórusa. 

Új orgona Ditróban
Április 12-én, vasárnap délelőtt tizenkét órakor a Szent Katalin templom új orgonáját ünnepi szentmise keretében Tamás József püspök áldja meg. A kicsi templomnak soha nem volt orgonája – tájékoztatott Baróti László Sándor plébános.
Az új orgona, a ditrói származású, Siklódi Sándor, 2013-ban elhunyt clevelandi plébános végrendeletében adományozott összegből, Pap Zoltán székelyudvarhelyi orgonaépítő műhelyében készült. A hangszer egy manuálos, hét regiszteres és 400 síppal rendelkezik – tudtuk meg a plébánostól.

Az én szerzetesem
2014 adventjének első vasárnapján elkezdődött a megszentelt élet éve. A tematikus évhez a Magyar Kurír hírportál több kezdeményezéssel is csatlakozott, amelyek közül kiemelkedik Az én szerzetesem elnevezésű kampány. A kampányba való bekapcsolódásra biztatja az erdélyieket Urbán Erik atya, a Gyulafehérvári Főegyházmegyében működő szerzetesrendek intézményeiért felelős érseki helynök. Az én szerzetesem keretében fotóval kísért 500–2000 karakteres írásokat várnak, amelyben a szerzők megosztják olvasóikkal, ki a kedvenc szerzetesük vagy más megszentelt életet élő ismerősük, mit jelent ő számukra, mit szeretnek benne. A legjobban sikerült írásokat a Magyar Kurír honlapján, a Megszentelt élet rovatban publikálják. Az írásokat az mk@katolikus.hu címre várják a tárgy rovatban Az én szerzetesem megnevezéssel – tájékoztatta rádiónkat Borsodi L. László ferences sajtóreferens.

Irodalmi pályázatot hirdettek Márton Áron püspökről
A Székelyföld kulturális folyóirat pályázatot hirdet Márton Áron püspök életpályája alapján nyelvi igényességgel megírt irodalmi művek alkotására – tájékoztat a székelyhon.ro. A művek maximális terjedelme 30 flekk lehet. A pályamunkákat két példányban, jeligével ellátva augusztus 31-ig lehet benyújtani a Székelyföld szerkesztőségének címére, amely rádiónk honlapján megtalálható.
(RO–530170 Csíkszereda, Tudor Vladimirescu u. 5. sz.).

XVI. Kékiringó néptáncfesztivál Székelyudvarhelyen
Április 11-én, szombaton jó idő esetén a rendezvény délután négy órától felvonulással kezdődik a Bethlen-negyedi parkból, majd ezt követi az ünnepi műsor délután öt órától, melynek helyszíne a Digital 3 terme. Fellépnek anyaországi és erdélyi néptánccsoportok. Az előadás után, este kilenc órától táncházra kerül sor a Siculus Ifjúsági Házban. 

Az időjárásról: Pénteken sok napsütés, kellemes, tavaszi idő van kilátásban. Egyre nagyobb területen lesz derült az égbolt, csapadék nem lesz. A szél elsősorban nyugaton, északnyugaton erősödik meg. A reggeli órákban még előfordulhat fagy, de napközben a hőmérséklet már eléri a 13-18 C fokot. 

MRE - Hírszolgálat, 2015. április 9.H Í R E K   R E G G E L / D É L B E N

Tánccal és énekkel ünnepeltek
Második alkalommal tartottak tegnap ünnepséget a nagykárolyi Stella Maris Integrációs Központban, a Nemzetközi Roma Világnap alkalmából, melyen a Központot látogató gyerekek mutatták meg ének- és tánctudásukat. A kicsik rendszeresen járnak a ház óvodájába, a nagyobbak pedig az iskola utáni foglalkozásokra. Egyházi oktatásban is részesülnek, valamint igény esetén segítik a közösséget a szentségekhez való járulásban - többen a Központ révén keresztelkednek meg, vagy épp kötnek házasságot.

Tavaszi körúton a Márton Áron zenemű
A Mustármag megújulás-szolgálat a Népemért vállalom zeneművet, már több mint 30 alkalommal mutatta be Erdély-szerte. Az idén közösségi összefogással a Márton Áron játékfilmet szeretnék elkészíteni, melyhez adományt gyűjtenek a körút során. A Népemért vállalom zeneművet Máréfalván április 10-én, pénteken este nyolc órától a Kultúrházban, míg Székelykeresztúron április 13-án, hétfőn este hét órától a helyi Művelődési Házban mutatják be.

XXI. Felcsíki egyházi kórusok találkozója
Április 11-én, a balánbányai templomban tartják a XXI. kórustalálkozót, amely a felcsíki térség egyházközségeit kapcsolja össze. Célja erősíteni a kórustagok elkötelezettségeit egyházközségeik iránt, értékelni a liturgiában történő szerepvállalásukat, valamint megőrizni és megszerettetni a szent zene kincseit. A rendezvény fél tíz órakor rózsafüzér imádsággal kezdődik. Tíz órától szentmisén vesznek részt, majd a kórusok előadása következik. Résztvevők: Csíkmadaras, Csíkszentdomokos, Delne-Csíkpálfalva, Csíkszentmiklós -Borzsova, Gyímesközéplok, Csíkkarcfalva, Rákos-Göröcsfalva-Vacsárcsi, Csíkszenttamás, Hidegség, Szépvíz, Dánfalva, Csíksomlyói Kegytemplom, Madéfalva, Gyímesfelsőlok, Taploca, Szentmihály-Ajnád települések kórusa.

Magyar Költészet Napja Nagyváradon
Április 11-én, szombaton délután két órakor a nagyváradi Ady Endre Líceum pápai testvériskolájának diákjai adnak elő verses műsort a Szent Erzsébet Idősotthonban, a Caritas Catolica szervezésében.

Új orgona Ditróban
Április 12-én, vasárnap délelőtt tizenkét órakor a Szent Katalin templom új orgonáját ünnepi szentmise keretében Tamás József püspök áldja meg. A kicsi templomnak soha nem volt orgonája – tájékoztatott Baróti László Sándor plébános.
Az új orgona, a ditrói származású, Siklódi Sándor, 2013-ban elhunyt clevelandi plébános végrendeletében adományozott összegből, Pap Zoltán székelyudvarhelyi orgonaépítő műhelyében készült. A hangszer egy manuálos, hét regiszteres és 400 síppal rendelkezik – tudtuk meg a plébánostól.

Örökös szentségimádás Sólyomkőváron és Bihardiószegen
A 2015-ös évtől a nagyváradi egyházmegyében újraéledt az örökös szentségimádási nap hagyománya, melynek értelmében az év minden vasárnapján az egyházmegye egyik kápolnájában/templomában több órás szentségimádást végeznek a hívek. A beosztás szerint április hónap második vasárnapján, április 12-én Sólyomkőváron és Bihardiószegen lesz a híveknek lehetősége a szentségimádásba bekapcsolódni.

Irodalmi pályázatot hirdettek Márton Áron püspökről
A Székelyföld kulturális folyóirat pályázatot hirdet Márton Áron püspök életpályája alapján nyelvi igényességgel megírt irodalmi művek alkotására – tájékoztat a székelyhon.ro. A művek maximális terjedelme 30 flekk lehet. A pályamunkákat két példányban, jeligével ellátva augusztus 31-ig lehet benyújtani a Székelyföld szerkesztőségének címére, amely rádiónk honlapján megtalálható.
(RO–530170 Csíkszereda, Tudor Vladimirescu u. 5. sz.).

Papszentelés és primicia Temesváron
Cădărean Ion diakónust április 11-én, szombaton délelőtt tíz órakor áldozópappá szenteli Roos Márton temesvári püspök a Szent György székesegyházban. Papszentelését követően április 13-án, hétfőn délelőtt tizenegy órakor a temesvári Szent József templomban mutatja be első szentmiséjét. Mindkét eseményen részt vesznek a Gyulafehérvári Hittudományi Főiskola tanári kara, valamint az ötöd illetve hatodéves szeminaristák.

Az időjárásról: Mától határozott javulás kezdődik az időjárásunkban, lassú felmelegedés és napos idő veszi kezdetét. A szél is tovább veszít erejéből. Az éjszakák és a reggelek hidegek, de a nappalok már egy- két fokkal melegebbek, 8-15°C köré melegszik a levegő.

MRE - Hírszolgálat, 2015. április 9.

About the author

maradmin

Leave a Comment