2015. december 9. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Szükséges a Szentév
Ma délelőtt a vatikáni Szent Péter téren tartotta meg szerdai általános kihallgatását Ferenc pápa. Az audiencián, melyet rádiónk élő adásban közvetített, a Szentatya a Szentév jelentőségéről beszélt, melyet tegnap nyitott meg, Szeplőtelen Fogantatás ünnepén. A pápa hangsúlyozta: a szentév nem azért lett meghírdetve, mert ez jót tesz az Egyháznak, hanem azért, mert az Egyháznak egyszerüen szüksége van rá. Arra buzdított mindenkit használják ki ezt a kegyelmi időt, kerüljenek közelebb Isten végtelen irgalmához és egyben gyakorolják is azt embertársaikkal szemben.

Betlehemesek, határtalanul
Ma kezdődött el a nyolcadik Kárpát-medencei Betlehemes Diák-találkozó, melynek helyszíne idén a Csíkszeredához tartozó Csíktaploca. Beregszászról, Kassáról, Kecskemétről és Szabadkáról 70 diák és kísérőik érkeztek ide, hogy ismerkedjenek, barátkozzanak egymással és erdélyi vendéglátóikkal. A december 9. – 13. között zajló találkozó színes programokat tartalmaz: a csoportok részt vesznek szentmiséken, megismerkednek Csíkszereda nevezetességeivel, kirándulnak a parajdi sóbányába és a gyimesi határon fekvő vasúti őrházhoz, Csíkszentdomokoson meglátogatják Márton Áron püspök szülőházát, Madéfalván megkoszorúzzák a siculicidium emlékművét. Legfontosabb mégis a sok helyen bemutatásra kerülő betlehemes játék, hogy a hagyományok felelevenítésével hirdessék az Örömhírt: a Megváltó születését.

Szent kapuk megnyitása egyházmegyéinkben
Szentatyánk úgy rendelkezett, hogy Szeplőtelen Fogantatás ünnepét követő vasárnap, Advent 3. vasárnapján minden egyházmegyében – a székesegyházban, vagy a társszékesegyházban, akár egy sajátosan jelentős templomban – az egész Szentév időtartamára nyissanak egy Szent Kaput.
A Főegyházmegyében az Irgalmasság Kapujának megnyitására december 13-án, vasárnap fél egy órától kerül sor Csíksomlyón, a Jakubinyi György érsek által celebrált ünnepi liturgiában. A szentmise a templom előtti téren kezdődik, ezért kérik a kegyhelyre érkező zarándokokat, hogy ott gyülekezzenek. Ezen a napon a csíksomlyói kegytemplomban a fél tizenegy órás szentmise elmarad. Mindazok, akik nem tudnak elzarándokolni a kegyhelyre, az ünnepi szentmisébe bekapcsolódhatnak a csiksomlyo.ro honlapon követhető élő közvetítés révén vagy az erdélyi Mária Rádió hullámhosszán.
A nagyváradi székesegyházban is szent kaput nyit meg a Püspökség, amely az Isteni Irgalmasság Kapuja nevet viseli majd. A kapu megnyitása ünnepélyes szentmise keretében történik majd vasárnap délután négy órakor. A szentmise főcelebránsa Piero Marini érsek, Szent II. János Pál pápa egykori szertartásmestere. Ezt a szentmisét is rádiónk élő adásban közvetíti.

Könyvbemutató Marosszentgyörgyön
Holnap este hat órától a marosszentgyörgyi plébánia tanácstermében Bölöni Domokos író bemutatja Baricz Lajos helyi plébános Különös karácsony című könyvét. Az eseményen közreműködik az egyházközség kórusa, a Kolping Család és a Jubilate Deo dalcsoport. Várnak minden érdeklődőt.

Adventi triduum Hargitafürdőn
December 10-12 között, este hat órai kezdettel, a szentmise keretében, adventi lelkigyakorlatos elmélkedéseket tart Pál Csaba pálos atya Hargitafürdőn, a Szent István fatemplomban. A szentmisék előtt és alatt szentgyónásra is lehetőség van.

Jótékonysági koncertek a Márton Áron-játékfilm javára
A Márton Áron püspök életéről szóló, Zord idők csillaga című, készülő nagyjátékfilm javára szervez az elkövetkező napokban jótékonysági koncerteket az Áron Film Egyesület.
Az ismert zenészek egész sorát felvonultató jótékonysági esteket advent idején tartják Székelyföld-szerte: holnap este hat órakor Csíkszeredában a Szakszervezetek Művelődési Házában; pénteken este hét órakor Sepsiszentgyörgyön a Krisztus Király-templomban és december 19-én, szombaton este hat órakor Csíkszentdomokoson a római katolikus templomban. A film alkotói minden érdeklődőt várnak és minden támogatást köszönettel fogadnak, mert hisznek abban, hogy: „Apró cseppből lesz a zápor!”

Virrasztás a székesegyházban
A Boldogságos Szűz Mária 1917-ben történt fatimai jelenésének emlékére december 11-én, pénteken délután hat órakor szentségimádást, majd nyolc órától szentmisét tartanak a nagyváradi székesegyházban. A szentmisé főcelebránsa és szónoka P. Barta Szabolcs lazarista atya.

Adventi triduum és lelkinap
A kolozsvári ferencesek december 11-13 között adventi triduumot és lelkinapot szerveznek. A lelkigyakorlatos szentmisék, melyeket Laczkó-Dávid Anaklét ferences atya mutat be pénteken és szombaton este hat órakor, vasárnap pedig déli tizenkét órakor kezdődnek. Szombaton külön lelkinapra várják a híveket, reggel kilenc órától. A programra jelentkezni és érdeklődni Pantea Tibor testvérnél lehet az fritibi@gmail.com e-mail címen vagy a 0746-774 701 telefonszámon.

Az időjárásról: Holnap kezdetben többfelé lehet kisebb eső, havas eső. Napsütés nem valószínű. Helyenként megerősődik a szél. Délután 1 és 7 fok között alakul a hőmérséklet.

MRE - Hírszolgálat, 2015. december 9.


H Í R E K   D É L B E N

Betlehemesek, határtalanul
A nyolcadik alkalommal megrendezésre kerülő Kárpát-medencei Betlehemes Diák-találkozó helyszíne idén a Csíkszeredához tartozó Csíktaploca. Ide utazik Beregszászról, Kassáról, Kecskemétről és Szabadkáról 70 diák és kísérőik, hogy ismerkedjenek, barátkozzanak egymással és erdélyi vendéglátóikkal. A december 9. – 13. között zajló találkozó színes programokat tartalmaz: a csoportok részt vesznek miséken, megismerkednek Csíkszereda nevezetességeivel, kirándulnak a parajdi sóbányába és a gyimesloki határon fekvő vasúti őrházhoz, Csíkszentdomokoson meglátogatják Márton Áron püspök szülőházát, Madéfalván megkoszorúzzák a siculicidium emlékművét. Legfontosabb mégis a sok helyen bemutatásra kerülő betlehemes játék, hogy a hagyományok felelevenítésével hirdessék az Örömhírt: a Megváltó születését.

Szent kapuk megnyitása egyházmegyéinkben
Szentatyánk úgy rendelkezett, hogy Szeplőtelen Fogantatás ünnepét követő vasárnap, Advent 3. vasárnapján minden egyházmegyében – a székesegyházban, vagy a társszékesegyházban, akár egy sajátosan jelentős templomban – az egész Szentév időtartamára nyissanak egy Szent Kaput.
A Főegyházmegyében az Irgalmasság Kapujának megnyitására december 13-án, vasárnap fél egy órától kerül sor Csíksomlyón, a Jakubinyi György érsek által celebrált ünnepi liturgiában. A szentmise a templom előtti téren kezdődik, ezért kérik a kegyhelyre érkező zarándokokat, hogy ott gyülekezzenek. Ezen a napon a csíksomlyói kegytemplomban a fél tizenegy órás szentmise elmarad. Mindazok, akik nem tudnak elzarándokolni a kegyhelyre, az ünnepi szentmisébe bekapcsolódhatnak a csiksomlyo.ro honlapon követhető élő közvetítés révén vagy az erdélyi Mária Rádió hullámhosszán.
A nagyváradi székesegyházban is egy szent kaput nyit meg a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, amely az Isteni Irgalmasság Kapuja nevet viseli majd. A kapu megnyitása ünnepélyes szentmise keretében történik majd  vasárnap délután négy órakor. A szentmise főcelebránsa Piero Marini érsek, Szent II. János Pál pápa egykori szertartásmestere.

KALÁKA Együttes koncertje Nagyszebenben
Ma este hét órai kezdettel a legendás Kaláka Együttes koncertezik a nagyszebeni Thalia Filharmónia nagytermében. A karácsonyi hangversenynek címe: Szabad-e bejönni ide betlehemmel? A műsorban elhangzanak magyar és más nemzetiségű karácsonyi népdalok, régi egyházi énekek, karácsonyi versekre írott Kaláka dalok. A belépő ára 20 lej (nyugdíjasok és diákok számára 15 lej, 14 éven alul a belépés ingyenes). Jegyeket a helyszínen, fél órával a koncert kezdete előtt lehet megvásárolni.

Könyvbemutató Marosszentgyörgyön
Holnap este hat órától a marosszentgyörgyi plébánia tanácstermében Bölöni Domokos író bemutatja Baricz Lajos helyi plébános Különös karácsony című könyvét. Az eseményen közreműködik az egyházközség kórusa, a Kolping Család és a Jubilate Deo dalcsoport. Várnak minden érdeklődőt.

Adventi triduum Hargitafürdőn
December 10-12 között, este hat órai kezdettel, a szentmise keretében, adventi lelkigyakorlatos elmélkedéseket tart Pál Csaba pálos atya Hargitafürdőn, a Szent István fatemplomban. A szentmisék előtt és alatt szentgyónásra is lehetőség van.

Jótékonysági koncertek a Márton Áron-játékfilm javára
A Márton Áron püspök életéről szóló, Zord idők csillaga című, készülő nagyjátékfilm javára szervez az elkövetkező napokban jótékonysági koncerteket az Áron Film Egyesület.
Az ismert zenészek egész sorát felvonultató jótékonysági esteket advent idején tartják Székelyföld-szerte. Ma este hét órakor Marosvásárhelyen a Keresztelő Szent János-templomban, holnap este hat órakor Csíkszeredában a Szakszervezetek Művelődési Házában; pénteken este hét órakor Sepsiszentgyörgyön a Krisztus Király-templomban és december 19-én, szombaton este hat órakor Csíkszentdomokoson a római katolikus templomban. A film alkotói minden érdeklődőt várnak és minden támogatást köszönettel fogadnak, mert hisznek abban, hogy: „Apró cseppből lesz a zápor!”

Adventi triduum és lelkinap
A kolozsvári ferencesek december 11-13 között adventi triduumot és lelkinapot szerveznek. A lelkigyakorlatos szentmisék, melyeket Laczkó-Dávid Anaklét ferences atya mutat be pénteken és szombaton este hat órakor, vasárnap pedig déli tizenkét órakor kezdődnek. Szombaton külön lelkinapra várják a híveket, reggel kilenc órától. A programra jelentkezni és érdeklődni Pantea Tibor testvérnél lehet az fritibi@gmail.com e-mail címen vagy a 0746-774 701 telefonszámon.

Az időjárásról: Ma is hasonló időre van kilátás. Helyenként napközben is ködös marad az idő, csak helyenként szakadozhat felé kissé a zárt felhőtakaró, napsütés inkább csak a legmagasabb hegycsúcsokon lehetséges. Az ország nyugati, délnyugati részén csapadékra is kell számítani. Délután 4 és 8 fok körül alakul a hőmérséklet. 

MRE - Hírszolgálat, 2015. december 9.


H Í R E K   R E G G E L

Örökös szentségimádási nap

A Gyulafehérvári Főegyházmegyében ma Gyulakután  tartják az örökös szentségimádási napot. Várják a híveket a közös imádatra.

Az Irgalmasság jubileumának megnyitása egyházmegyéinkben
Szentatyánk úgy rendelkezett, hogy Szeplőtelen Fogantatás ünnepét követő vasárnap, Advent 3. vasárnapján minden egyházmegyében – a székesegyházban, vagy a társszékesegyházban, akár egy sajátosan jelentős templomban – az egész Szentév időtartamára nyissanak egy ilyen Irgalmasság Kapuját.
A kolozsvári Szent Mihály plébániatemplomban december 13-án, az esti hat órás szentmise keretében, a kolozsvári plébániák híveivel és papjaival együtt, ünnepélyesen megnyitják az Irgalmasság szentévét. A szentmise főcelebránsa Kovács Sándor főesperes, ünnepi szónok Szőcs Csaba, a Verbum Keresztény Kulturális Egyesület igazgatója.
A nagyváradi székesegyházban is egy szent kaput nyit meg a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, amely az Isteni Irgalmasság Kapuja nevet viseli majd. A kapu megnyitása ünnepélyes szentmise keretében történik majd  december 13-án, vasárnap délután négy órakor. A szentmise főcelebránsa Piero Marini érsek, Szent II. János Pál pápa egykori szertartásmestere lesz.

Lelkigyakorlat Csíktaplocán
A tegnap délután hat órától az Irgalmasság évének megnyitó szentmiséjét tartották a csíktaplocai Mindenszentek templomban, mely egyben egy háromnapos lelkigyakorlat első része is. A karácsonyra való felkészülést Istvánfi Szilárd, a szatmárnémeti Szent Család plébánia segédlelkésze vezeti. A lelkigyakorlat szentmiséi, melyeket rádiónk élő adásban közvetít, mindennap délután hat órakor kezdődnek, emiatt az érintett napokon elmaradnak a roráte szentmisék.

KALÁKA Együttes koncertje Nagyszebenben
Ma este hét órai kezdettel a legendás Kaláka Együttes koncertezik a nagyszebeni Thalia Filharmónia nagytermében. A karácsonyi hangversenynek címe: Szabad-e bejönni ide betlehemmel? A műsorban elhangzanak magyar és más nemzetiségű karácsonyi népdalok, régi egyházi énekek, karácsonyi versekre írott Kaláka dalok. A belépő ára 20 lej (nyugdíjasok és diákok számára 15 lej, 14 éven alul a belépés ingyenes). Jegyeket a helyszínen, fél órával a koncert kezdete előtt lehet megvásárolni.

Könyvbemutató Marosszentgyörgyön
Holnap este hat órától a marosszentgyörgyi plébánia tanácstermében Bölöni Domokos író bemutatja Baricz Lajos helyi plébános Különös karácsony című könyvét. Az eseményen közreműködik az egyházközség kórusa, a Kolping Család és a Jubilate Deo dalcsoport. Várnak minden érdeklődőt.

Adventi triduum Hargitafürdőn
December 10-12 között, este hat órai kezdettel, a szentmise keretében, adventi lelkigyakorlatos elmélkedéseket tart Pál Csaba pálos atya Hargitafürdőn, a Szent István fatemplomban. A szentmisék előtt és alatt szentgyónásra is lehetőség van.

Jótékonysági koncertek a Márton Áron-játékfilm javára
A Márton Áron püspök életéről szóló, Zord idők csillaga című, készülő nagyjátékfilm javára szervez az elkövetkező napokban jótékonysági koncerteket az Áron Film Egyesület.
Az ismert zenészek egész sorát felvonultató jótékonysági esteket advent idején tartják Székelyföld-szerte. Ma este hét órakor Marosvásárhelyen a Keresztelő Szent János-templomban, holnap este hat órakor Csíkszeredában a Szakszervezetek Művelődési Házában; pénteken este hét órakor Sepsiszentgyörgyön a Krisztus Király-templomban és december 19-én, szombaton este hat órakor Csíkszentdomokoson a római katolikus templomban. A film alkotói minden érdeklődőt  várnak és minden támogatást köszönettel fogadnak, mert hisznek abban, hogy: „Apró cseppből lesz a zápor!”

Adventi triduum és lelkinap
A kolozsvári ferencesek december 11-13 között adventi triduumot és lelkinapot szerveznek. A lelkigyakorlatos szentmisék, melyeket Laczkó-Dávid Anaklét ferences atya mutat be pénteken és szombaton este hat órakor, vasárnap pedig déli tizenkét órakor kezdődnek. Szombaton külön lelkinapra várják a híveket, reggel kilenc órától. A programra jelentkezni és érdeklődni Pantea Tibor testvérnél lehet az fritibi@gmail.com e-mail címen vagy a 0746-774701 telefonszámon.

Az időjárásról: Ma is hasonló időre van kilátás. Helyenként napközben is ködös marad az idő, csak helyenként szakadozhat felé kissé a zárt felhőtakaró, napsütés inkább csak a legmagasabb hegycsúcsokon lehetséges. Az ország nyugati, délnyugati részén csapadékra is kell számítani. Délután 4 és 8 fok körül alakul a hőmérséklet.

MRE - Hírszolgálat, 2015. december 9.

About the author

maradmin

Leave a Comment