2015. február 19. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Konferencia a roma-ügyről Nagyváradon
Böcskei László megyéspüspök, Kiss Károly, a Caritas Catolica ügyvezető igazgatója, Szabó Dániel a Caritas roma-programjának koordinátora, valamint Jitaru Szél Antal, romaügyért felelős plébános is részt vesznek azon a romák európai kivándorlásával kapcsolatos, háromnapos nemzetközi konferencián, amelyet a görög-katolikus Caritas szervezett meg Nagyváradon, a püspökkari konferencia és a Renovabis támogatásával. Az eseményen hét ország intézményeinek, több mint hatvan képviselője vesz részt, köztük belga, bosnyák, bulgár, német, olasz és magyar meghívottak.
Ahogy tegnap a megnyitón Monika Kleck, a Renovabis kéviselője hangsúlyozta, a konferenciától nem várják el, hogy önmagában megoldjon egy problémát, sokkal inkább az a célja, hogy a romaüggyel foglalkozó állami intézmények, illetve egyházi- és civil szervezetek képviselői megoszthassák egymással tapasztalataikat és párbeszéd révén irányvonalakat javasoljanak a roma-migráció nyomán felmerült szociális problémákra, amelyek immár európai szintűvé nőtték ki magukat.

Biblianap Szatmárnémetiben
Évente megszervezik az egyházmegyei szintű biblianapot, amelyre idén a Szentlélek templom Merk Mihály termében kerül sor. Február 28-án, szombaton délelőtt tizenegy órától este öt óráig a résztvevők együtt olvassák a Szentírást, a szövegeket értelmezik, különböző módszerekkel hozzák közelebb, tárják fel üzeneteit. Az idei rendezvény témája a víz és a kenyér János evangéliumában. A biblianap szervezői, Vojtku László helyi plébános és Kujbus Márta refens kérik, hogy az érdeklődők részvételi szándékukat előre jelezzék a 0261-715.011-es telefonszámon.

Emmausz kurzus Marosvásárhelyen
Február 22-24 között, a Remete Szent Antal plébánián Emmausz kurzust tartanak. 
Az Emmausz kurzusról érdeklődni és jelentkezni február 22-ig lehet a 0744-845.224-es telefonszámon. A kurzusról Samaj Arnold nyilatkozott rádiónknak.

Feleségek, édesanyák hétvégéje
A Gyulafehérvári Főegyházmegye család-munkacsoportja idén is megszervezi Csíksomlyón, a Jakab Antal Tanulmányi Házban a Feleségek-édesanyák hétvégéjét március 6–8. között. A találkozó témája: Időgazdálkodás: egyensúly az életben és a családban. Előadói: Kertész Marika, Komán Katalin és Ilyés Erika segítőnővér. Jelentkezni a csalad.ro honlapon, a „Bejelentkezés” menüpontban lehet március 3-ig.

Lelkigyakorlat a segítőnővéreknél
Életünkről másképp – Filmes lelkigyakorlat a nagyböjti mindennapokban címmel Bajkó Julianna és Bereczki Silvia segítő nővérek hívnak és várnak minden érdeklődőt Marosvásárhelyen, a Segítő Nővérek kápolnájában, a Régi kórház utca, 14 szám alatt, február 25-én, este fél 8 órától. Jelentkezni február 24-éig lehet a bereczki.silvia@segitonoverek.info e-mail címen.

Vigasztalódás a gyászban
Február 28-án, a csíkszeredai Millenium templom alagsorában, délelőtt fél tíz órától lelkinapot tart Darvas Piroska segítő nővér. Várják mindazokat, akiket bármilyen veszteség ért: válás, haláleset, egészség elvesztése, vagy egy fontos érték. Jelentkezni lehet február 25-ig, a 0740 822.170 vagy a 0746-138.763-as telefonszámokon. 

Zarándokhétvégék Csíksomlyón
A kegyszobor megalkotásának ötszázadik évfordulója alkalmából jubileumi Mária-évet tartanak a csíksomlyói ferencesek. Szeptember 13-áig Ferenc pápa az év minden napjára teljes búcsút engedélyezett. A jubileumi alkalom következő eseménye a február 24-26. közötti nagyböjti triduum a kegytemplomban.
Az este hat órakor kezdődő szentmisék keretében, a lelkigyakorlatos elmélkedéseket Orosz Lóránd ferences atya fogja vezetni.
Amennyiben a zarándokok többnaposra tervezik a csíksomlyói tartózkodást, megszervezik számukra a hétvégét lelki programokkal – írja közleményében a ferences központ. Év közben is várják a zarándokokat a Mária kegyhelyre. Jelentkezni a 0722-388651-es telefonszámon lehet. 

Az időjárásról: Pénteken sem várható csapadék, a korábban lehullott hó pedig napközben a hegyekben is olvadni kezd. Hazánk nagy részén sok lesz a felhő, de napsütésre is számíthatunk. A mérsékelt nyugati, északnyugati szélben délutánra 1 és 9 C fok közé is melegedhet a levegő. Hajnalban -10 és 0 fok várható, keleten ködfoltok képződhetnek.

MRE – Hírszolgálat, 2015. február 19.


H Í R E K   R E G G E L / D É L B E N

Hamvazószerda Szatmárnémetiben
Tegnap a szatmárnémeti székesegyházban Schönberger Jenő püspök szentmisét mutatott be. Szentbeszédében a nagyböjtben rejlő lehetőségre irányította a figyelmet: Bűnbánati idő ugyan a nagyböjt, de tele van reménnyel és örömmel. Most van itt a kellő idő, amikor új életet kezdhetünk, beléphetünk Jézus misztériumába, összekapcsolhatjuk az életünket az Övével, és valami új indulhat el! – mondta a főpásztor.

Negyven nap az életért
Naponta közel 400 gyermek esik Romániában abortusz áldozatává, amelyből 16 Kolozsváron történik. A római katolikus és a görög katolikus egyház felkérésére február 18-március 29. között, Kolozsváron első alkalommal közösen imádkoznak az életért a Dominic Stanca szülészeti klinika előtt. A negyven nap az életért mozgalomról Kovács Sándor kolozsvári főesperes nyilatkozott rádiónknak.

Vesperás Boldog Bogdánffy Szilárd tiszteletére
A nagyváradi székesegyházban, február 21-én, szombaton Boldog Bogdánffy Szilárd vértanú-püspök születésének 104. évfordulóján, az este hat órakor kezdődő esti dicséret keretében ismét átadásra kerül A hit szolgálatában elnevezésű érdemérem, melyet Böcskei László megyéspüspök 2012 végén alapított. A z idén kiválasztott személy Herman Mária, a vaskói egyházközség híve, aki szerényen és hűséggel hosszú évtizedek óta áll az egyházközség szolgálatában. Életpéldájával és kitartó felelősségvállalásával kitűnt a hitnek a szolgálatában és a hívek előtt köztiszteletnek örvend. A Boldog Bogdánffy Szilárd vértanú-püspök tiszteletére bemutatott esti dicséretre várjuk az egyházmegye papjait és híveit, az Istent és embereket hűséggel szolgáló lelkekért végzett közös imádságra.

Lelkigyakorlat a segítőnővéreknél
Életünkről másképp – Filmes lelkigyakorlat a nagyböjti mindennapokban címmel Bajkó Julianna és Bereczki Silvia segítő nővérek hívnak és várnak minden érdeklődőt Marosvásárhelyen, a Segítő Nővérek kápolnájában, a Régi kórház utca, 14 szám alatt, február 25-én, este fél 8 órától. Jelentkezni február 24-éig lehet a bereczki.silvia@segitonoverek.info e-mail címen.

Zarándokhétvégék Csíksomlyón
A kegyszobor megalkotásának ötszázadik évfordulója alkalmából jubileumi Mária-évet tartanak a csíksomlyói ferencesek. Szeptember 13-áig Ferenc pápa az év minden napjára teljes búcsút engedélyezett. A jubileumi alkalom következő eseménye a február 24-26. közötti nagyböjti triduum a kegytemplomban.
Az este hat órakor kezdődő szentmisék keretében, a lelkigyakorlatos elmélkedéseket Orosz Lóránd ferences atya fogja vezetni.
Amennyiben a zarándokok többnaposra tervezik a csíksomlyói tartózkodást, megszervezik számukra a hétvégét lelki programokkal – írja közleményében a ferences központ. Év közben is várják a zarándokokat a Mária kegyhelyre. Jelentkezni a 0722-388651-es telefonszámon lehet.

Kurzus életcélokról Marosvásárhelyen
A Szentcsalád templomban február 26-án, este fél hétkor kurzus kezdődik életcélokról felnőtteknek, egyedülállóknak és házaspároknak, fiataloknak és időseknek kilenc lépésben. A kurzus magában foglal elméleti felvezetést, megosztást és a gyakorlatok közös előkészítését, mellyel a hétköznapokban jobban ráfigyelünk életmódunk alakítására. Főleg olyanoknak ajánlják, akik az egészen részt tudnak venni. További információért hívják Szénégető István plébánost a 0743-138.784-es telefonszámon.

Nagyböjti élménykiállítás a Jakab Antal Tanulmányi Központban
A csíksomlyói Pro Educatione Egyesület és a nagyváradi Posticum kulturális és ifjúsági központ szervezésében március 9 és április 3. között minden nap reggel nyolc és este hat óra között Nagyböjti Időutazás címmel interaktív kiállításra kerül sor. A kiállítást Búzási Andrea képzőművész vezeti. Jézus szenvedéstörténetének bemutatása 45 perc. A szervezők 15 fős csoportok jelentkezését várják a 0722-388.651-es telefonszámon.

Idősgondozó-tanfolyam
A Kovászna Megyei Vöröskereszt három hónapos házi idősgondozó-tanfolyamot indít. A tanfolyamot sikeresen elvégzőknek a munkaügy, valamint a Vöröskereszt által kibocsátott háromnyelvű oklevelet adnak. Beiratkozni február 27-én, pénteken tizenkét óráig lehet. Bővebb információért hívják munkanapokon délután két óráig a 0728-845.461-es telefonszámot.

Az időjárásról: Ma folytatódik a napos idő, de a napsütést fátyolfelhők szűrhetik. Csapadékra nem kell számítani. Hajnalban még előfordulhatnak keményebb fagyok, azonban a nappali felmelegedés fokozatosan erősödik. Napközben 3 és 7 C fok közé melegszik a levegő és a légmozgás is mérséklődik.

MRE – Hírszolgálat, 2015. február 19.

About the author

maradmin

Leave a Comment