2015. május 1. – Hírek és programajánló

​​H Í R E K   E S T E
 

Hivatalosan Mária oltalmában
Kolozs Megye Tanácsának tegnapi ülésén a képviselők egyöntetű szavazatai alapján Kolozs megyét hivatalosan a Szűzanya oltalmába ajánlják. A döntést négy hónapig tartó egyeztetés előzte meg, a megye különböző vallási felekezeteinek vezetőivel. 
„Az édesanya szeretete egyesíti gyermekeit ebben a széthúzó világban, ezért is gondoltam arra, hogy a Szűzanya legyen megyénk védőszentje” – mondta Vákár István elnök. 
Példaként említette meg Lourdes városát, amelyet a két világháború idején egyetlen bombatalálat sem ért, illetve Medjugorjét, mely úgyszintén mentes maradt a harcok ideje alatti komolyabb erőszakoskodástól. 
Májusban, a Szűzanya hónapjában, ünnepélyes keretek között történik meg a felajánlás, melynek időpontjáról rádiónkból értesülhetnek kedves hallgatóink. 

Egyházmegyei Zarándoklati Nap
A Nagyváradi Püspökség zarándoklatra hívja az egyházmegye híveit és papjait május 3-án, vasárnap hisz ezen a napon az egyházmegye alapítóját, Szent László királyt ünnepelik. Az ünnepi program délelőtt tíz órakor kezdődik a zarándokok fogadásával és az ünnepi ráhangolódással. A főpapi szentmisén, amelyre az egyházmegye papsága, szerzetessége és hívei mellett a szomszédos egyházmegyékből is érkeznek vendégek: jelen lesz Roos Márton temesvári római katolikus- és Virgil Bercea nagyváradi görög katolikus püspök is. A székesegyházban délelőtt tizenegy órakor kezdődik az ünnepi főpapi szentmise és hermás körmenet Szent László király tiszteletére, amelyet rádiónk élőben közvetít.

Bérmaút a Küküllői főesperesi kerületben
Holnap délelőtt tíz órakor Székelyvéckén 20 fiatal részesül Jakubinyi György érsek kézfeltétele által a bérmálás szentségében. Délután öt órakor a bordosi egyházközségben folytatódik a bérmálás.

Szabadtéri hálaadás Sepsiszentgyörgyön
A Szent György napok alkalmával sorra kerülő rendezvények között imára is adódik alkalom. Holnap délelőtt tíz órai kezdettel szabadtéri hálaadásra, dicsőítésre kerül sor a központi parkban, a Gróf Mikó Imre szobornál. A résztvevők szándéka áldást kérni a városra, annak minden lakójára, kicsikre és nagyokra, polgári és egyházi vezetőkre egyaránt. Várnak minden érdeklődőt, aki szereti és magáénak érzi a várost.

Orgonakoncert Kolozsváron
Holnap délután öt órakor orgonakoncertre kerül sor a kolozsvári Szent Mihály templomban, melynek előadói: Domahidi Zsuzsa, Fancsali Emőke, Mihaela Popa és Diana Elena Tița. A belépés ingyenes, szeretettel várják a zenekedvelőket!

Kiállítás megnyitó Nagyváradon
A Festum Varadinum keretében május 4-én, hétfőn délután öt órakor kerül sor Sütő Petre Rozália grafikus- és festőművész kiállításának ünnepélyes megnyitójára a Püspöki Palota emeleti kiállítótermeiben. A művész alkotásai között megtalálhatóak festői hatású grafikák, pácrajzok gyűrt papírra, melyekkel dombormű-szerű felületeket teremt. A Nagyváradi Püspökség szeretettel vár minden érdeklődőt.

Előadás Korondon
Május 5-én, kedden este hét órától Ilyés Erika segítő nővér előadást tart „Értékes vagyok” címmel, a korondi plébánia hittantermében.

Lelkigyakorlat házastársaknak
A székelyudvarhelyi Szent Pio Lelkigyakorlatos Házban, május 8-9. között, Család, légy, ami vagy! címmel lelkigyakorlatot tart házastársaknak László Attila plébános. Jelentkezni május 7-éig lehet a 0755-489.743-as telefonszámon.

Híreink végén felhívjuk hallgatóink figyelmét, hogy vasárnap két szentmisét közvetítünk, reggel kilenc órakor Görgényüvegcsűrről, délelőtt tizenegy órakor pedig a nagyváradi székesegyházból.

Ugyanakkor nagyváradi hallgatóinkat értesítjük, hogy május 3-tól november 1-jéig, vasárnaponként a 102,2-es frekvencián, nulla órától délután három óráig lesz hallható rádiónk műsora.

Az időjárásról: Szombaton kezdetben több helyen lehet eső, zápor, majd délutánra csökken a csapadék és többfelé felszakadozik a felhőzet is. Szeles lesz az idő. Délután 14 és 20°C között alakul a hőmérséklet. 

MRE – Hírszolgálat, 2015. május 1.


H Í R E K   D É L B E N
 

Hivatalosan Mária oltalmában
Kolozs Megye Tanácsának tegnapi ülésén a képviselők egyöntetű szavazatai alapján Kolozs megyét hivatalosan a Szűzanya oltalmába ajánlják. A döntést négy hónapig tartó egyeztetés előzte meg, a megye különböző vallási felekezeteinek vezetőivel. 
„Az édesanya szeretete egyesíti gyermekeit ebben a széthúzó világban, ezért is gondoltam arra, hogy a Szűzanya legyen megyénk védőszentje” – mondta Vákár István elnök. Példaként említette meg Lourdes városát, amelyet a két világháború idején egyetlen bombatalálat sem ért, illetve Medjugorjét, mely úgyszintén mentes maradt a harcok ideje alatti komolyabb erőszakoskodástól. 
Májusban, a Szűzanya hónapjában, ünnepélyes keretek között történik meg a felajánlás, melynek időpontjáról rádiónkból értesülhetnek kedves hallgatóink. 

Elhunyt Bíró László nyugalmazott plébános
Bíró László plébános életének 75., papságának 52. évében halt meg. Temetésére Hegyközpályin kerül sor május 2-án, szombaton délután három órakor.
Bíró László plébános Csíksomlyón született 1940. március 8-án. Teológiai tanulmányait a Gyulafehérvári Hittudományi Főiskolán végezte. 1963. április 21-én Márton Áron szentelte pappá. Káplánként Csíkmadarason, Ditróban, Gödemesterházán, Madéfalván és Abosfalván, plébánosként Tusnádon, Déva-telepen, Kolozsmonsotoron és Madéfalván szolgált. 
Isten adjon örök boldogságot neki!

Elsőpénteki keresztút az Ugron-kápolnánál
Ma délután öt órától keresztúti ájtatosságot tartanak a szejkefürdői Ugron-kápolna felé vezető Székely Kálvárián. Várják mindazokat, akik családjainkért felajánlanak egy keresztútjárásnyi időt és imát. 

Ünnepi hangverseny
A kolozsvári Szent Mihály templomban, ma este hét órakor a 110 éves nagymarosi férfikórus hangversenyt tart. Szeretettel várják a zenekedvelőket.

Házasélet útjának ünnepe Szovátán
A Szent Ferenc Alapítvány szovátai Szent József otthonában május 1-3. között házastársaknak találkozót tartanak. Szombaton, az Élet útja szentelés ünnepnapján, délelőtt fél tíz órakor szentmisét mutat Böjte Csaba atya és Szénégető István marosvásárhelyi plébános. Utána erdélyi és magyarországi házaspárok tanúságtétele és a családpasztoráció bemutatása következik. Délután Kádár Annamária pszichológus a házasságról, Uzsalyné Pécsi Rita a gyermeknevelésről tart előadást. Szombaton délután öt órakor kerül sor a Házasélet útjának megáldására. Az eseményt rádiónk élőben közvetíti.

Születés Hete Marosvásárhelyen és Nagyváradon
– Marosvásárhely ötödik alkalommal ad otthont a Születés Hete rendezvénysorozatnak május 6-8. között. A Deus Providebit Házba látogatók számos program közül választhatnak. Lesznek kerekasztal-beszélgetések, babamasszázs, mozgásos megtapasztalás várandósoknak és különböző gyerekfoglalkozások.
- Negyedszer rendezik meg Nagyváradon a Születés Hete rendezvénysorozatot, a Posticum Kulturális Központban május 4-9. között, hogy a gyermekvállalás miatti új szerepekkel és szerepkonfliktusokkal szembenéző nők számára hiteles segítséget nyújtsanak - tájékoztat az Erdély Online.
A rendezvény idei célkitűzése a családok tájékoztatása mellett az adománygyűjtés, amivel a dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett Szent Angéla Ház gyermekeit kívánják támogatni. 

Lelkigyakorlat házastársaknak
A székelyudvarhelyi Szent Pio Lelkigyakorlatos Házban, május 8-9. között, Család, légy, ami vagy! címmel lelkigyakorlatot tart házastársaknak László Attila plébános. Jelentkezni május 7-éig lehet a 0755-489.743-as telefonszámon.

Gyalogos zarándoklat a szórványból
A Gyulafehérvári Főegyházmegyében 2015 a Szórvány Éve és a csíksomlyói kegyszobor 500. jubileumi éve. Ezért született a gondolat, hogy a szórványon át, a szórványbeliekkel és mindenkivel, aki arra indíttatást érez, gyalogos zarándoklat induljon Gyulafehérvárról a Somlyói Máriához. 
A zarándoklat az ezeréves püspöki székhelyről, a székesegyházból május 16-án reggel indul. A mintegy 240 km távolságot egy hét alatt a következő helységeken keresztül teszik meg: Gyulafehérvár, Tür, Kiskapus, Erzsébetváros, Újszékely, Nyikómalomfalva, Szentegyháza, Csíkszereda és Csíksomlyó. 
A zarándoklatra május 5-éig lehet jelentkezni a 0740-831.484-es telefonszámon.

Az időjárásról: A mai napon szórványosan alakulhat ki zápor, esetleg zivatar, de rövid napos időszakokra is számíthatunk. Délután 18-22 fok körüli értékekre kell számítani. 

MRE - Hírszolgálat, 2015. május 1.


H Í R E K   R E G G E L 
 

Hivatalosan Mária oltalmában
Kolozs Megye Tanácsának tegnapi ülésén a képviselők egyöntetű szavazatai alapján Kolozs megyét hivatalosan a Szűzanya oltalmába ajánlják. A döntést négy hónapig tartó egyeztetés előzte meg, a megye különböző vallási felekezeteinek vezetőivel. 
„Az édesanya szeretete egyesíti gyermekeit ebben a széthúzó világban, ezért is gondoltam arra, hogy a Szűzanya legyen megyénk védőszentje” – mondta Vákár István elnök. Példaként említette meg Lourdes városát, amelyet a két világháború idején egyetlen bombatalálat sem ért, illetve Medjugorjét, mely úgyszintén mentes maradt a harcok ideje alatti komolyabb erőszakoskodástól. 
Májusban, a Szűzanya hónapjában, ünnepélyes keretek között történik meg a felajánlás, melynek időpontjáról és részleteiről rádiónkból értesülhetnek kedves hallgatóink. 

Elhunyt Bíró László nyugalmazott plébános
Bíró László plébános életének 75., papságának 52. évében halt meg. Temetésére Hegyközpályin kerül sor május 2-án, szombaton délután három órakor.
Bíró László plébános Csíksomlyón született 1940. március 8-án. Teológiai tanulmányait a Gyulafehérvári Hittudományi Főiskolán végezte. 1963. április 21-én Márton Áron szentelte pappá. Káplánként Csíkmadarason, Ditróban, Gödemesterházán, Madéfalván és Abosfalván, plébánosként Tusnádon, Déva-telepen, Kolozsmonsotoron és Madéfalván szolgált. Isten adjon örök boldogságot neki!

Folytatódik a bérmaút a Küküllői főesperesi kerületben 
Jakubinyi György érsek ma délelőtt tíz órakor Dicsőszentmártonban 16 fiatalt bérmál, délután látogatást tesz a radnóti egyházközségbe, ahol öt órakor szentmisét mutat be.

Szent József búcsúk országszerte
- A Szatmári Egyházmegyében a pusztadaróci és a halmi templomok titulusa Szent József a munkás. Pusztadarócon ma délelőtt tizenegy órakor kezdődik a búcsúmise Istvánfi Szilárd, a szatmárnémeti Szent Család plébánia segédlelkészének szentbeszédével.
Halmiban szintén ma tizenegy órától lesz a búcsúmise Tatár Zoltán kisdengelegi lelkész szentbeszédével.
- Zeteváralján is ma ünnepelnek, a tizenegy órakor kezdődő búcsús szentmise homíliáját Bodó György gyimesközéploki plébános mondja. 
- Aradon a Mosóczy-telepi templomban ugyancsak ma, délelőtt fél tizenegy órakor kezdődik a templombúcsú. A szentmise, főcelebránsa és ünnepi szónoka Miklós Csaba majláthfalvi plébános.

Elsőpénteki keresztút az Ugron-kápolnánál
Ma délután öt órától keresztúti ájtatosságot tartanak a szejkefürdői Ugron-kápolna felé vezető Székely Kálvárián. Szeretettel várják mindazokat, akik családjainkért felajánlanak egy keresztútjárásnyi időt és imát. 

Ünnepi hangverseny
A kolozsvári Szent Mihály templomban, ma este hét órakor a 110 éves nagymarosi férfikórus hangversenyt tart. Szeretettel várják a zenekedvelőket.

Lelkigyakorlat házastársaknak
A székelyudvarhelyi Szent Pio Lelkigyakorlatos Házban, május 8-9. között, Család, légy, ami vagy! címmel lelkigyakorlatot tart házastársaknak László Attila plébános. Jelentkezni május 7-éig lehet a 0755-489.743-as telefonszámon.

Gyalogos zarándoklat a szórványból
A Gyulafehérvári Főegyházmegyében 2015 a Szórvány Éve és a csíksomlyói kegyszobor 500. jubileumi éve. Ezért született a gondolat, hogy a szórványon át, a szórványbeliekkel és mindenkivel, aki arra indíttatást érez, gyalogos zarándoklat induljon Gyulafehérvárról a Somlyói Máriához. 
A zarándoklat az ezeréves püspöki székhelyről, a székesegyházból május 16-án reggel indul. A mintegy 240 km távolságot egy hét alatt a következő helységeken keresztül teszik meg: Gyulafehérvár, Tür, Kiskapus, Erzsébetváros, Újszékely, Nyikómalomfalva, Szentegyháza, Csíkszereda és Csíksomlyó. 
A zarándoklatra május 5-éig lehet jelentkezni a 0740-831.484-es telefonszámon.

Az időjárásról: A mai napon szórványosan alakulhat ki zápor, esetleg zivatar, de rövid napos időszakokra is számíthatunk. Enyhébb lesz a hajnal, délután pedig 18-22 fok körüli értékekre kell számítani. 

MRE - Hírszolgálat, 2015. május 1.
 

About the author

maradmin

Leave a Comment