2015. november 18. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Páncélajtók nélküli egyház
A szerdai általános kihallgatás során, melyet rádiónk élőben közvetített, Ferenc pápa a Szent Péter téren arra buzdította a híveket, használják ki a pillanatot és lépjenek át a kapun a szentév előestéjén, lépjenek át Isten irgalmasságának küszöbén, aki sosem fárad bele, hogy megbocsásson, hogy várjon bennünket. A szentév annyit jelent, hogy Isten irgalmasságának nagy kapuja, de templomaink kis kapuja is nyitott, hogy beengedjék az Urat. A világ számos részén normálissá vált a páncélajtó. Ne engedjünk annak a gondolatnak, hogy ezt a rendszert alkalmazzuk. „Az egyházban ne legyenek páncélajtók! Legyen minden nyitott!” – kérte Ferenc pápa. Végül azt hangsúlyozta: szívünk kapuja is legyen kész, hogy mindenkinek megadja Isten bocsánatát és fogadja be mindazokat, akik kopogtatnak ajtónkon.

Örökös szentségimádási nap
A Gyulafehérvári Főegyházmegyében holnap Nyújtódon tartják az örökös szentségimádási napot. Várják a híveket a közös imádatra.
A nagyváradi egyházmegyében újraéledt örökös szentségimádási nap hagyományának megfelelően november 22-én, vasárnap Kárásztelken és Kágyán lesz a híveknek lehetősége a szentségimádásba bekapcsolódni.

Szent Erzsébet - napi ünnepségek
Holnap, Szent Erzsébet napján, búcsúkat tartanak Erdélyszerte. 
A gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Líceum kápolnájának búcsúja déli tizenkét órakor kezdődik, az ünnep szónoka Bodó Imre aranymisés plébános.
Gyergyószentmiklóson az Árpád-házi Szent Erzsébet Öregotthon búcsúját délelőtt tizenegy órakor ünneplik, szentbeszédet Csala László, csíkmenasági plébános mond. Marosvásárhelyen, a meggyesfalvi templom búcsúja délután öt órakor kezdődik, ünnepi szónok Páll Antal segesvári plébános.
Nagyenyeden szintén délután öt órától tartják a templom búcsú ünnepét. Az ünnepi szentmise főcelebránsa és szónoka Tamás József püspök. A búcsúra háromnapos tridummal készülnek. 
A szászvárosi egyházközségben is délután öt órától tartják a Szent Erzsébet-búcsút. A szentmisét Orbán Szabolcs, az Erdélyi Ferences Rend elöljárója celebrálja.
Nagyváradon két búcsúsmise is lesz holnap. Déli tizenkét órától a Posticum Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére felszentelt kápolnájának ünnepét tartják. A szentmisét, melyet rádiónk is élő adásban közvetít, Barta Szabolcs lazarista atya fogja bemutatni.
Délután öt órakor pedig a Szent Erzsébet Öregotthon kápolnájának búcsúünnepe lesz. Az intézmény lakói és alkalmazottai körében Böcskei László megyéspüspök mutatja be a búcsús szentmisét.

Katolikus Akadémia Kolozsváron
A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Kara szervezésében működő Katolikus Akadémia következő előadását holnap este hét órától Gábor Csilla egyetemi tanár tartja Fejezetek a kincses város hitéleti topográfiájából: a „Kolosvári könyvező Szűz” képe címmel. Az előadást a kar Szentegyház utca 5. szám alatti épületének második emeleti dísztermében tartják. A belépés díjtalan. Minden érdeklődőt várnak!

Márton Áron - Az emberkatedrális
November 20-án, péntek délután öt órától Csíkszentdomokoson mutatják be a nyári Vadárvácska alkotótábor munkáiból készült albumot Márton Áron – Az emberkatedrális címmel, amelyet Lázár Csilla, a Márton Áron Múzeum igazgatója mutat be. Közreműködnek Nagy Irén, Ferenczes István, és Ferenc Imre költők, valamint Gáll Mihály az album szerkesztője. A bemutató helyszíne a csíkszentdomokosi községháza díszterme. Minden érdeklődőt várnak!

Kórustalálkozó Székelyhídon
November 21-én, szombaton az egyházzenei élet fellendítése céljából szervezi meg a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség az Egyházmegyei Kórustalálkozót. Az esemény helyszíne a székelyhídi római katolikus templom, ahol délelőtt tíz órakor kezdődik a kórusok fellépése. Az idei találkozóra is olyan egyházi kórusok érkeznek, akik állandó jelleggel, heti rendszerességgel ünnepi liturgikus szolgálatot látnak el az egyházmegye templomaiban.

Orgonaszentelés Parajdon
Vasárnap november 22-én, Krisztus Király ünnepén, déli tizenkét órától, Jakubinyi György érsek ünnepélyes szentmise keretében felszenteli a parajdi Keresztelő Szent János Plébániatemplom új orgonáját. A hangszer Bors László újtusnádi orgonaépítő műhelyében készült. A szentmisét rádiónk élő adásban közvetíti.

Az időjárásról: Péntekig enyhe időre kell számtani. Hétvégén jelentős lehűlés várható, az eső mellett a hegyekben és később síkvidékeken is már a havas eső, hó, hózápor is megjelenhet.
Holnap kezdetben északon, északkeleten alakulhat ki kisebb eső, zápor, napközben azonban nyugat felől felszakadozik a felhőzet, több órára kisüt a nap. Többfelé feltámad a szél. Hajnalban -2 és +8, délután 10-17 fok várható. 

MRE - Hírszolgálat, 2015. november 18.


H Í R E K   R E G G E L

Sepsiszentgyörgyre érkezett a Boldogasszony vándorkiállítás
A Székely Nemzeti Múzeumban nyitották meg november 12-én a Kárpát-haza Galéria által szervezett Boldogasszony vándorkiállítás újabb állomását jelentő tárlatot. A csíksomlyói Mária kegyszobor megalkotásának az ötszázadik évfordulójára hirdetett Mária-év alkalmából szervezett kiállítás 55 kortárs magyar művész Boldogasszony-ábrázolását mutatja be. A Boldogasszony-kiállítást Erdélyben eddig Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Székelyudvarhelyen és Gyimesközéplokon láthatta a közönség. A sepsiszentgyörgyi kiállítás december 2-ig tekinthető meg.

Péter Páter Csíkszentdomokoson
Sebestyén Péter, marosvásárhelyi plébános mutatja be A jólét délibábja? című könyvét ma este hat órától a csíkszentdomokosi községháza dísztermében. Várnak minden érdeklődőt!

Szent Erzsébet - napi ünnepségek
Holnap, Szent Erzsébet napján, búcsúkat tartanak Erdélyszerte.
A gyimesfelsőloki Árpádházi Szent Erzsébet Líceum kápolnájának búcsúja déli tizenkét órakor kezdődik, az ünnep szónoka Bodó Imre aranymisés plébános.
Gyergyószentmiklóson az Árpád-házi Szent Erzsébet Öregotthon búcsúját délelőtt tizenegy órakor ünneplik, szentbeszédet Csala László, csíkmenasági plébános mond. Marosvásárhelyen, a meggyesfalvi templom búcsúja délután öt órakor kezdődik, ünnepi szónok Páll Antal segesvári plébános.
Nagyenyeden szintén délután öt órától tartják a templom búcsú ünnepét. Az ünnepi szentmise főcelebránsa és szónoka Tamás József püspök. A búcsúra háromnapos tridummal készülnek.
A szászvárosi egyházközségben is délután öt órától tartják a Szent Erzsébet-búcsút. A szentmisét Orbán Szabolcs, az Erdélyi Ferences Rend elöljárója celebrálja.
Nagyváradon két búcsúsmise is lesz holnap. Déli tizenkét órától a Posticum Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére felszentelt kápolnájának ünnepét tartják. A szentmisét, melyet rádiónk is élő adásban közvetít, Barta Szabolcs lazarista atya fogja bemutatni.
Délután öt órakor pedig a Szent Erzsébet Öregotthon kápolnájának búcsúünnepe lesz. Az intézmény lakói és alkalmazottai körében Böcskei László megyéspüspök mutatja be a búcsús szentmisét.

Katolikus Akadémia Kolozsváron
A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Kara szervezésében működő Katolikus Akadémia következő előadását holnap este hét órától Gábor Csilla egyetemi tanár tartja Fejezetek a kincses város hitéleti topográfiájából: a „Kolosvári könyvező Szűz” képe címmel. Az előadást a kar Szentegyház utca 5. szám alatti épületének második emeleti dísztermében tartják. A belépés díjtalan. Minden érdeklődőt várnak!

Márton Áron - Az emberkatedrális
November 20-án, péntek délután öt órától Csíkszentdomokoson mutatják be a nyári Vadárvácska alkotótábor munkáiból készült albumot Márton Áron – Az emberkatedrális címmel, amelyet Lázár Csilla, a Márton Áron Múzeum igazgatója mutat be. Közreműködnek Nagy Irén, Ferenczes István, és Ferenc Imre költők, valamint Gáll Mihály az album szerkesztője. A bemutató helyszíne a csíkszentdomokosi községháza díszterme. Minden érdeklődőt várnak!

Keresztény Agora
Újabb előadást tartanak a Keresztény Agora keretében a Székesegyház Plébánia szervezésében, november 21-én, szombaton délelőtt tizenegy órakor. A meghívott előadó, Jitianu Liviu a Babeș– Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológia Kar dékánhelyettese, aki Szatmáron osztja meg első alkalommal kutatási eredményeit az iszlám vallással kapcsolatban. Az előadó által megfogalmazott cím felkiáltó jelt és kérdést tartalmazz egyszerre: Az iszlám – a béke vallása!? Az izgalmasnak ígérkező téma meghallgatására és megvitatására mindenkit várnak, a Scheffler János Lelkipásztori Központ dísztermében.

Orgonaszentelés Parajdon
Vasárnap november 22-én, Krisztus Király ünnepén, déli tizenkét órától, Jakubinyi György érsek ünnepélyes szentmise keretében felszenteli a Parajd-i Keresztelő Szent János Plébániatemplom új orgonáját. A hangszer Bors László újtusnádi orgonaépítő műhelyében készült. A szentmisét rádiónk élő adásban közvetíti.

Hivatástisztázó hétvége fiataloknak
A székelyudvarhelyi ferences kolostorban, november 27-29. között kerül sor a Keresem az utam elnevezésű hivatástisztázó hétvégére. „Mindenkinek van egy ajándékba kapott hivatása, amelyet ha felismer, és válaszol rá, kiteljesedik az élete, megtalálja az igazi öröm forrását” – vallják a szervezők, akik hivatásukat kereső, tisztázni vágyó fiatalok számára kínálják ezt a programot. Jelentkezni Pantea Tibor ferences atyánál lehet a 0746-774701-es telefonszámon, vagy a frtibi@gmail.com e-mail címen.

Közönségtalálkozó Csíksomlyón
December hónap elsőszombatján, azaz december 5-én, közönségtalálkozó lesz a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi házban. A találkozó déli tizenkét órakor kezdődik és három órakor, az irgalmasság rózsafüzérének elimádkozásával ér véget. Ezen eseményen, melynek keretében sor kerül az önkéntestalálkozóra is, jelen lesz Karácson Tibor, műsorigazgató, több munkatárssal együtt. A találkozó után közösen veszünk részt az elsőszombati Mária-köszöntőn. Várjuk hallgatóinkat és önkénteseinket egyaránt.

Az időjárásról: Ma napközben északnyugat felől több felhő érkezik fölénk, és az ország északi, északnyugati felén valamint az erdélyi medencében kisebb eső is kialakulhat. Reggel többfelé pára, köd képződhet, korlátozott látási viszonyokat okozva. Keleten időnként megélénkülhet a szél. Délután 11-20 fokra van kilátás, a legmelegebb időre a déli tájakon élők számíthatnak.

MRE - Hírszolgálat, 2015. november 18.

About the author

maradmin

Leave a Comment