2015. szeptember 02. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Elkezdődött a papok lelkigyakorlata Erdődhegyen
A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye papjain kívül három kaposvári egyházmegyés vendégpap és a zalatnai plébános, érseki titkár is részt vesz az augusztus 31. és szeptember 3-a között zajló papi lelkigyakorlaton, amelyet Jakubinyi György gyulafehérvári érsek vezet.

Örökös szentségimádási nap Sepsiszentgyörgyön
Holnap  a Krisztus Király plébániatemplom felszentelésének 9. évfordulója és örökös szentségimádási napja.
A szentségimádás reggel fél nyolc órakkor szentmisével kezdődik és  az esti hat órától kezdődő hálaadó szentmisével zárul.

Az érzelmeket nem lehet megvásárolni vagy eladni ezt a családban kell megélni
Ferenc pápa folytatta a családról szóló katekézis sorozatát a ma délelőtti általános kihallgatás során, melyet rádiónk élőben közvetített, amikor a belső emberi érzésekről beszélt. A hitet és a szeretetet élőször a családban kell megtapasztaltatni a gyerekekkel, amikor ezt megtanulták tovább viszik a világba. Isten az érzelmeken keresztül érteti meg saját magát velünk – hangsúlyozta a szent atya.
A szeretetben legyünk testvérek minden periférián élővel. Ki kell lépni az eliteknek a szobáiból és be kell lépni oda ahol a szeretet lakozik. Az egyház az ahol megtörténik a szeretetteljes találkozás Istennel. Imádkozom, hogy Isten látogatásait ismerjük fel és ha felismertük akkor tudjunk ki lépni a sivatagból a szeretetbe, mondta Ferenc pápa.

Templombúcsúk a nagyváradi egyházmegyében
szeptember 6-án, vasárnap ünneplik a Kisboldogasszony templombúcsút Bélfenyéren. A búcsús szentmise fél egy  órakor kezdődik, ünnepi szónoka Bărbuț Péter köröstarjáni plébános lesz. A Szűzanya ünnepén a liturgikus zenét a nagyváradi Székesegyház Énekkara és Szimfonikus Zenekara fogja előadni. Szeretettel várnak mindenkit a templom és az egyházközség ünnepére. Szintén, vasárnap tartják a környéken közismert szentjobbi Kisasszony-napi búcsút. Az ünnepi szentmise fél egy órakor kezdődik, meghívott szónok Kuglis Gábor, szilágysomlyói plébános.

Szentségimádás Magyarpatakon és Hegyközcsatárban
A nagyváradi egyházmegyében újraéledt örökös szentségimádási nap hagyományának megfelelően szeptember hónap első vasárnapján, szeptember 6-án Magyarpatakon és Hegyközcsatárban lesz a híveknek lehetősége a szentségimádásba bekapcsolódni.

Élő Rózsafüzér zarándoklat Székelyudvarhelyen
A Mária-tisztelő imacsoportok szeptember 8-án, Szűz Mária születése napján, Élő Rózsafüzér zarándoklatot szerveznek hitük megerősödéséért, városuk és a környék lakóiért, a családok megmaradásáért. Az indulás a Jézus kápolnától lesz, reggel kilenc órakor, és érintik a város valamennyi katolikus templomát, négy  órakor a Székely Kálvárián keresztútat végeznek, majd az Ugron kápolnánál, öt órakor, búcsús szentmisével fejezik be a zarándoklatot. Bárhol be lehet kapcsolódni a programba, főként az imacsoportok vezetőit kérik a szervezők, hogy népszerűsítsék a Kisboldogasszony-napi ünneplést.
 
Műemlékvédő kalákatábor egyetemistáknak Szépvizen
Folytatódik a szépvízi örmény katolikus templomban a tavaly elkezdett kalákatábor-sorozat, melynek keretében előkészítik a több mint 250 éves épület felújítási munkálatait, eltávolítják az 1970-es években a belső falakra felvitt olajfestéket. A júniusi tábor után, melyen 18 középiskolás diák vett részt, most az egyetemistákat várják szeptember 6-13 között, hogy folytathassák a tavaly elkezdett munkálatokat – tudtuk meg a gyulafehérvári érsekség honlapjáról.

Együtt a fogyatékkal élőkért konferencia
A Gyulafehérvári Caritas Fogyatékkal élőket támogató  szolgálata szeptember 18-19-én, kilencedik éve szervezi meg Csíkszeredában az Együtt a fogyatékkal élőkért című konferenciáját a segítő szakmában dolgozó civil szervezetek munkatársai, szakemberek, szülők és fogyatékkal élők számára. Az idei konferencia társszervezői a Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete, az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége. A konferencia témájaként speciális nevelési igényű gyerek kiskamaszkorba érkezésekor felmerülő oktatási, nevelési kérdéseit választották.
 A konferencia szakmai előadásokkal, változatos műhelymunkákkal várja a résztvevőket, betekintést nyújt különböző megközelítési módokba, módszerekbe, utakat és lehetőségeket kínál a érdeklődőknek.

Az időjárásról: A hidegfront mely elérte térségünket csütörtök reggeltől több helyen zápor, zivatar kialakulását eredményezi. Pár fokot visszaesik a levegő hőmérséklete, és napközben 29-34 fokot mérhetünk.

MRE – Hírszolgálat, 2015. szeptember 02.


H Í R E K   R E G G E L / D É L B E N

Szerdai párbeszédek Marosvásárhelyen
A mostani találkozás témája: Kinek nehéz az iskolatáska? Mit várunk el az iskolától? Hogyan, milyen érzésekkel készülünk, készítjük gyermekeinket az iskolakezdésre? Öröm, felfedezés, tanulás vagy frusztráció forrása szülők, pedagógusok, diákok számára? Hogyan befolyásolja a mi kapcsolatunk, viszonyulásunk gyermekeink hozzáállását?
Meghívott előadók, Tatai Csilla iskolapszichológus, Egyed-Zsigmond Enikő pedagógus, Becsky Borbála pszichoterapeuta. A  szakemberek az adott témában felvezetőket tartanak, ezt követően közös beszélgetésre hívják az érdeklődőket, ma, este hét órára az Ama Deus cukrászdába.

Templombúcsúk a nagyváradi egyházmegyében
szeptember 6-án, vasárnap ünneplik a Kisboldogasszony templombúcsút Bélfenyéren. A búcsús szentmise fél egy  órakor kezdődik, ünnepi szónoka Bărbuț Péter köröstarjáni plébános lesz. A Szűzanya ünnepén a liturgikus zenét a nagyváradi Székesegyház Énekkara és Szimfonikus Zenekara fogja előadni. Szeretettel várnak mindenkit a templom és az egyházközség ünnepére. Szintén, vasárnap tartják a környéken közismert szentjobbi Kisasszony-napi búcsút. Az ünnepi szentmise fél egy órakor kezdődik, meghívott szónok Kuglis Gábor, szilágysomlyói plébános.

Szentségimádás Magyarpatakon és Hegyközcsatárban
A nagyváradi egyházmegyében újraéledt örökös szentségimádási nap hagyományának megfelelően szeptember hónap első vasárnapján, szeptember 6-án Magyarpatakon és Hegyközcsatárban lesz a híveknek lehetősége a szentségimádásba bekapcsolódni.

Élő Rózsafüzér zarándoklat Székelyudvarhelyen
A Mária-tisztelő imacsoportok szeptember 8-án, Szűz Mária születése napján, Élő Rózsafüzér zarándoklatot szerveznek hitük megerősödéséért, városuk és a környék lakóiért, a családok megmaradásáért. Az indulás a Jézus kápolnától lesz, reggel kilenc órakor, és érintik a város valamennyi katolikus templomát, négy  órakor a Székely Kálvárián keresztútat végeznek, majd az Ugron kápolnánál, öt órakor, búcsús szentmisével fejezik be a zarándoklatot. Bárhol be lehet kapcsolódni a programba, főként az imacsoportok vezetőit kérik a szervezők, hogy népszerűsítsék a Kisboldogasszony-napi ünneplést.

A jubileumi Mária-év lezárása Csíksomlyón
Szeptember 13-án a féltizenegy órakor kezdődő szentmise zárja a Csíksomlyói Szűzanya-kegyszobor 500 éves évfordulója alkalmából meghirdetett Mária-évet. Az ünnepi búcsús szentmisét bemutatja és szentbeszédet mond Jakubinyi György érsek. Azok, akik nem tudnak elzarándokolni a kegyhelyre, a szentmisébe bekapcsolódhatnak a www.csiksomlyo.ro honlapon követhető élő közvetítés révén, valamint az Erdélyi Mária Rádió hullámhosszán.

Műemlékvédő kalákatábor egyetemistáknak Szépvizen
Folytatódik a szépvízi örmény katolikus templomban a tavaly elkezdett kalákatábor-sorozat, melynek keretében előkészítik a több mint 250 éves épület felújítási munkálatait, eltávolítják az 1970-es években a belső falakra felvitt olajfestéket. A júniusi tábor után, melyen 18 középiskolás diák vett részt, most az egyetemistákat várják szeptember 6-13 között, hogy folytathassák a tavaly elkezdett munkálatokat – tudtuk meg a gyulafehérvári érsekség honlapjáról.

Együtt a fogyatékkal élőkért konferencia
A Gyulafehérvári Caritas Fogyatékkal élőket támogató  szolgálata szeptember 18-19-én, kilencedik éve szervezi meg Csíkszeredában az Együtt a fogyatékkal élőkért című konferenciáját a segítő szakmában dolgozó civil szervezetek munkatársai, szakemberek, szülők és fogyatékkal élők számára. Az idei konferencia társszervezői a Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete, az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége. A konferencia témájaként speciális nevelési igényű gyerek kiskamaszkorba érkezésekor felmerülő oktatási, nevelési kérdéseit választották.
 A konferencia szakmai előadásokkal, változatos műhelymunkákkal várja a résztvevőket, betekintést nyújt különböző megközelítési módokba, módszerekbe, utakat és lehetőségeket kínál a érdeklődőknek.

Tematikus hétvége szenvedélybetegeknek
„Kommunikáció szerepe a kapcsolatba” címmel tematikus hétvégét szervez a gyulafehérvári Caritas Csíkszentdomokoson, a Szent Margit lelkigyakorlatos házban, szeptember 18-20 között. Erre az alkalomra nemcsak a szenvedélybetegeket várják, hanem azok hozzátartozóit is. Szó lesz az önmagukkal és másokkal folytatott kommunikációs módozatokról, nehézségek feltárásáról, azoknak megértéséről. Közösen imádkozva, előadásokat hallgatva és kiscsoportokban beszélgetve, kreatívan és játékos formában, lehetőség adódik az érzések, gondolatok és a kimondott szavak mélyebb jelentéstartalmának megvizsgálására. Érdeklődni és jelentkezni Mezei Hajnalnál a 0737-300.980-as telefonszámon, illetve a hajnal.mezei@caritas-ab.ro e-mail címen lehet szeptember 16-ig.

Az időjárásról: Ma egy lassan mozgó hidegfront közeledik hazánk fölé, mely lehűlést eredményez. Feltámad a szél és főként nyugaton, északnyugaton már zápor, zivatar is kialakulhat az esti órákban. A legmagasabb hőmérséklet 32 és 36 °C között alakul.

MRE – Hírszolgálat, 2015. szeptember 02.

About the author

maradmin

Leave a Comment