2017. február 10. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Autóbalesetben életét vesztette Portik-Bakai Sándor szentegyházasfalusi plébános.
A baleset feburár 8-án, szerdán délelőtt tíz óra körül történt az 1-es számú romániai országút Kolozsvár-Nagyvárad szakaszán, Bánffyhunyad és Marótlaka település közelében, ahol – egy Kolozs megyei román lap beszámolója szerint – a plébános elvesztette uralmát az általa vezetett jármű fölött és frontálisan ütközött egy szembejövő teherautóval.
Portik-Bakai Sándor plébános Gyergyóremetén született 1953. szeptember 23-án. Teológiai tanulmányait Gyulafehérváron végezte 1972 és 1978 között, ugyanott szentelték pappá 1978. június 18-án. Papi szolgálatát Gelencén kezdte, ahol káplánként szolgált (1978-81), 1981-től Kerelőszentpálon, majd 1987-től Szentegyházán volt plébános.
Temetése február 13-án, hétfőn lesz. A szertartás déli tizenkét órakor kezdődik a szentegyházi templomban, ahonnan az elhunyt lelkipásztor földi maradványait a helyi temetőbe kísérik. Az örök világosság fényeskedjék neki!

Örökös szentségimádási nap
A gyulafehérvári főegyházmegyében a holnapi nap folyamán a tordai ferences templomban tartják az örökös szentségimádási napot. Szánjunk időt az engesztelésre, járuljunk az Oltáriszentségben jelen levő Krisztus elé, adjunk hálát minden mennyei kegyelemért, dicsérjük és imádjuk Őt.

Betegek világnapja
Holnap lesz a lourdes-i Szűzanya ünnepe, mely egyben a betegek 25. világnapja.
– A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye közös szentmisére hívja a betegeket, hozzátartozóikat, az orvosokat, ápolókat, önkéntes beteglátogatókat, mindenkit, aki a betegekért szeretne imádkozni. A szatmárnémeti székesegyházban holnap délután fél hat órától gyónásra nyílik lehetőség, majd hat órától Schönberger Jenő megyés püspök mutatja be szentmisét.
– A csíksomlyói kegytemplom és pápai kisbazilikában a betegek világnapján lesz a idősek és járó betegek zarándoklata. A délelőtt fél tizenegytől kezdődő szentmisét Tamás József püspök mutatja be. A szentmisébe be lehet kapcsolódni a Csiksomlyo.ro honlapon követhető élő közvetítés révén vagy rádiónk hullámhosszán.
– A nagyváradi székesegyházban holnap délelőtt tizenegy órakor Böcskei László megyés püspök mutat be szentmisét, és a jelenlévő papokkal közösen kiszolgáltatja a betegek kenetét. A szentség felvételéhez szükséges, hogy a jelentkezők saját plébániájukon felkészítőn vegyenek részt és a plébánosuk által kiállított igazolással jöjjenek az ünnepi szentmisére.
– Nagybányán holnap, a Krisztus Király templomban szintén délelőtt tizenegy órakor, a Szentháromság templomban pedig este hat órakor kezdődik a szentmise, melynek keretében György Alfréd kamiliánus tanúságtételére kerül sor.
– Marosvásárhelyen, a Keresztelő Szent János-plébániatemplomban délelőtt tíz órakor lesz szentmise, utána a Máltai Segélyszolgálat szervezésében az idős és beteg testvéreket közös ünnepre várják a Deus Providebit Házban.

Kiállítás Marosvásárhelyen
Márton Áron erdélyi püspök temetése Török Gáspár fotóművész fényképein címmel kiállítás nyílik február 12-én, vasárnap Marosvásárhelyen. A tárlatot déli fél egy órakor Barabás Kis Anna muzeológus és Oláh Dénes főesperes nyitják meg.

Előadás és szentmise Kolozsváron
Márton Áron püspökké szentelésének 78. évfordulóján, február 12-én, vasárnap délután öt órakor Kolozsváron, a Szent Mihály nőszövetség dísztermében Virt László tart előadást „A kisebbségi lét mint sajátosság és méltóság – Márton Áron apostoli küldetésének egy értelmezése” címmel. Ezt követően, este hat órától ünnepi szentmisét mutatnak be a Szent Mihály-plébániatemplomban, melynek szónoka Horváth István gyulafehérvári főesperes lesz. A szentmisét rádiónk élő adásban közvetíti.

Jegyeskurzusok a Főegyházmegyében
Több helyen is indul jegyeskurzus, ami egyházi és szakmai segítség házasságra készülő fiataloknak. Lehetőség a párkapcsolat elmélyítésére, ismerkedésre más párokkal, közösségben való felkészülés a szentségi házasságra és a keresztény családi életre.
Február 15-től a kolozsvári ferenceseknél indul a kurzus, a családos csoport szervezésében. Várják a jegyespárok jelentkezését.
A csíkszeredai Szent Kereszt plébánián 8 hetes jegyeskurzus kezdődik szintén február 15-én, szerdán este hat órától az altemplomban.
A Székelyudvarhely-Szombatfalva Szent György és a Kis Szent Teréz egyházközségek közös szervezésében február 16-án kezdődik a jegyeskurzus. Jelentkezni személyesen a plébániahivatalokban lehet.
Sepsiszentgyörgyön a házasságkötésre készülő fiatalokat február 28-án, kedden este hét órára várják a Krisztus Király Plébánián. Jelentkezni személyesen lehet a Plébániahivatalban.

Lelkigyakorlat Kézdivásárhelyen
Ahol a Szűzanya megjelenik, a sivatag is kivirágzik!” mottóval lelkigyakorlat kezdődik február 15-én, szerdán este hét órától a kézdivásárhelyi Boldog Özséb-plébániatemplomban. A lelkigyakorlat vezetője: Hajlák Attila-István kézdivásárhelyi segédlelkész. Várnak minden érdeklődőt.

Hétvégi szentmiseközvetítés
Holnap, a betegek világnapján a Csíksomlyói kegytemplomból közvetítünk ünnepi szentmisét délelőtt fél tizenegy órától. Vasárnap két szentmise lesz: délelőtt tíz órától a hét plébániatemplomából, Kolozsról, majd este hat órától a kolozsvári Szent Mihály templomból közvetítünk ünnepi szentmisét, Márton Áron püspökké szentelésének 78. évfordulója alkalmából.

Időjárás: Ismét fagyos napok jönnek. Holnap a keleti határszélen lehet borongósabb az idő, a délelőtt folyamán hószállingózás is kialakulhat. Máshol hosszabb-rövidebb időre kisüthet a nap, de többfelé fátyolfelhők szűrik a napsütést. Ismét megélénkül a délkeleti szél. A medencékben és  a hegyvidéken -17 és -10 fok körüli értékekre kell számítani.

MRE – Hírszolgálat, 2017. február 10.


H Í R E K   R E G G E L / D É L B E N

 

Autóbalesetben életét vesztette 2017. február 8-án Portik-Bakai Sándor szentegyházasfalusi plébános.
A baleset szerda délelőtt 10 óra körül történt az 1-es számú romániai országút Kolozsvár-Nagyvárad szakaszán, Bánffyhunyad és Marótlaka (Morlaca) település közelében, ahol – egy Kolozs megyei román lap beszámolója szerint – a plébános elvesztette uralmát az általa vezetett jármű fölött és frontálisan ütközött egy szembejövő teherautóval.
Temetéséről később intézkednek, cikkünk hamarosan frissül.
Az örök világosság fényeskedjék neki!

 

Örökös szentségimádási nap
A gyulafehérvári főegyházmegyében a mai nap folyamán Sínfalván tartják az örökös szentségimádási napot. Szánjunk időt az engesztelésre, járuljunk az Oltáriszentségben jelen levő Krisztus elé, adjunk hálát minden mennyei kegyelemért, dicsérjük és imádjuk Őt.

Gyere ki a jégre – Ifi találkozó Szentegyházán
A szentegyházi Szent Gellért Alapítvány február hónapban, hetente egy alkalommal együttgondolkodásra, találkozásra hívja a kerekesszékes és egészséges fiatalokat. Ma este fél hat órakor „Gyere kis a jégre” címmel korcsolyázni várják őket.

Mária Rádiós önkéntes találkozók
Hamarosan végéhez közelednek az önkéntes találkozók. Február 13-án, hétfőn, délután négy órára várjuk az önkénteseket Nagykárolyba a Kalazanci Szent József templom hittantermébe, majd este hat órától bekapcsolódhatnak a szentmisébe, melyet rádiónk élő adásban közvetít.

Betegek világnapja
Február 11-én, a lourdes-i Szűzanya ünnepén lesz a betegek 25. világnapja.
– A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye közös szentmisére hívja a betegeket, hozzátartozóikat, az orvosokat, ápolókat, önkéntes beteglátogatókat, mindenkit, aki a betegekért szeretne imádkozni. A szatmárnémeti székesegyházban holnap délután fél hat órától gyónásra nyílik lehetőség, majd hat órától Schönberger Jenő megyés püspök mutatja be szentmisét.
– A csíksomlyói kegytemplom és pápai kisbazilikában a betegek világnapján lesz a idősek és járó betegek zarándoklata. A délelőtt fél tizenegytől kezdődő szentmisét Tamás József püspök mutatja be. A szentmisébe be lehet kapcsolódni a Csiksomlyo.ro honlapon követhető élő közvetítés révén vagy rádiónk hullámhosszán.
– A nagyváradi székesegyházban holnap délelőtt tizenegy órakor Böcskei László megyés püspök mutat be szentmisét, és a jelenlévő papokkal közösen kiszolgáltatja a betegek kenetét. A szentség felvételéhez szükséges, hogy a jelentkezők saját plébániájukon felkészítőn vegyenek részt és a plébánosuk által kiállított igazolással jöjjenek az ünnepi szentmisére.
– Nagybányán holnap, a Krisztus Király templomban szintén délelőtt tizenegy órakor, a Szentháromság templomban pedig este hat órakor kezdődik a szentmise, melynek keretében György Alfréd kamiliánus tanúságtételére kerül sor.
– Marosvásárhelyen, a Keresztelő Szent János-plébániatemplomban délelőtt tíz órakor lesz szentmise, utána a Máltai Segélyszolgálat szervezésében az idős és beteg testvéreket közös ünnepre várják a Deus Providebit Házban.

Előadás és szentmise Kolozsváron
Márton Áron püspökké szentelésének 78. évfordulóján, február 12-én, vasárnap délután öt órakor Kolozsváron, a Szent Mihály nőszövetség dísztermében Virt László tart előadást „A kisebbségi lét mint sajátosság és méltóság – Márton Áron apostoli küldetésének egy értelmezése” címmel. Ezt követően, este hat órától ünnepi szentmisét mutatnak be a Szent Mihály-plébániatemplomban, melynek főcelebránsa Horváth István gyulafehérvári főesperes lesz. A szentmisét rádiónk élő adásban közvetíti.

Jegyeskurzusok a Főegyházmegyében
Több helyen is indul jegyeskurzus, ami egyházi és szakmai segítség házasságra készülő fiataloknak. Lehetőség a párkapcsolat elmélyítésére, ismerkedésre más párokkal, közösségben való felkészülés a szentségi házasságra és a keresztény családi életre.
Február 15-től a kolozsvári ferenceseknél indul a kurzus, a családos csoport szervezésében. Várják a jegyespárok jelentkezését.
A csíkszeredai Szent Kereszt plébánián 8 hetes jegyeskurzus kezdődik szintén február 15-én, szerdán este hat órától az altemplomban.
A Székelyudvarhely-Szombatfalva Szent György és a Kis Szent Teréz egyházközségek közös szervezésében február 16-án kezdődik a jegyeskurzus. Jelentkezni személyesen a plébániahivatalokban lehet.
Sepsiszentgyörgyön a házasságkötésre készülő fiatalokat február 28-án, kedden este hét órára várják a Krisztus Király Plébánián. Jelentkezni személyesen lehet a Plébániahivatalban.

Lelkigyakorlat Kézdivásárhelyen
Ahol a Szűzanya megjelenik, a sivatag is kivirágzik!” mottóval lelkigyakorlat kezdődik február 15-én, szerdán este hét órától a kézdivásárhelyi Boldog Özséb-plébániatemplomban. A lelkigyakorlat vezetője: Hajlák Attila-István kézdivásárhelyi segédlelkész. Várnak minden érdeklődőt.

Toborzás a virágvasárnapi passiójátékra
A kolozsvári fiatalok is passiójátékot hirdetnek, virágvasárnapi, április 9-ei bemutatóval. Ha bárki úgy gondolja, hogy szívesen részt vállalna ebben a misztériumjátékban, várják jelentkezését február 26-ig Lőrincz Beátánál a 0746 363 191-es telefonszámon vagy a viragvasarnapipassio@gmail.com e-mail címen. Az első találkozó 2017. február 27-én lesz. Részletek a mai déli magazinban.

Időjárás: Ma egyre inkább feltámad a szél, ennek hatására délnyugat felől több helyen felszakadozhat a felhőzet, hosszabb naposabb időszakok is előfordulhatnak már. Csapadék nem valószínű. Hajnalban még fagyni fog, délután -4 és +6 fok között alakul a hőmérséklet.

MRE – Hírszolgálat, 2017. február 10.

About the author

maradmin

Leave a Comment