2018. június 21. – Hírek és programajánló

H Í R E K   D É L B E N

Elhunyt Kányádi Sándor Kossuth-díjas költő, a nemzet művésze
Életének 90. évében elhunyt Kányádi Sándor Kossuth-díjas költő, a nemzet művésze, adta hírül szerdán a művész családja. Kányádi Sándor Nagygalambfalván született 1929. május 10-én. Elemi iskoláit szülőfalujában végezte; 1941 – 1950 között Székelyudvarhelyen diák, előbb a Református Kollégiumban, majd a Római Katolikus Főgimnáziumban, 1946-tól a Fémipari Középiskolában; itt érettségizik, és ennek az iskolának a faliújságján fedezi fel egy versét az akkor Ifjúmunkás-szerkesztő Páskándi Géza. 1950 őszétől élt Kolozsvárt. Tevékeny részt vállal a közéletben, az irodalmi életben: iskolák és művelődési otthonok népes felnőtt és gyermekközönsége előtt olvassa fel műveit szerte az országban. Külföldi útjain – Ausztriában, Észak- és Dél-Amerikában – ugyancsak számos hívet szerzett a romániai magyar irodalomnak.

Hangverseny Nagyváradon
Június 19-24. között harmadik alkalommal szervezik meg a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség támogatásával a European Music Open elnevezésű nemzetközi fesztivált. A program kiemelkedő eseménye a nagyváradi római katolikus székesegyházban tartandó Wagner vs. Bruckner című hangverseny, amely ma este hét órakor kezdődik. Részletek csendülnek fel Richard Wagner Lohengrin és Tannhäuser című operáiból, illetve bemutatásra kerül Anton Bruckner Te Deum című műve. Vezényel Okatsu Shuya (Japán), illetve Lászlóffy Zsolt, közreműködik a Nagyváradi Állami Filharmónia Zenekara és Énekkara.

Búcsúk a hétvégén
Június 24-én, vasárnap emlékezünk Keresztelő Szent János születésére.
A Palánka és Gyepece közt lévő Magyarcsügésen a helyi templom védőszentje Keresztelő Szent János. Búcsús szentmiséje június 23-án, szombaton délelőtt tizenegy órakor kezdődik.
Háromkúton június 23-án, szombaton ugyancsak délelőtt tizenegy órakor a búcsús szentmise keretében Tamás József püspök megáldja a felújított templombelsőt és az új harangot.
A homoródfürdői kápolna búcsúünnepét szombaton déli tizenkét órától ünneplik. A szentmisén Salamon József gyimesbükki plébános prédikál.
Hátszegen június 24-én, vasárnap déli tizenkét órakor a búcsús szentmise homíliáját Bodor Attila teológiai tanár tartja.
Kirulyfürdőn egy évben egyszer, Keresztelő Szent János tiszteletére tartanak zarándoklatot a szabadtéri misézőhelyre. Idén a vasárnap déli tizenkét órakor kezdődő szentmise szónoka Simon Imre segesvári segédlelkész.
A parajdi plébániatemplom búcsúját szintén vasárnap déli tizenkét órától ünneplik. A szentmisén Nagy László nyárádselyei plébános prédikál.
A csíkdelnei Keresztelő Szent János-templom búcsúja vasárnap délután fél egy órakor lesz. Az ünnepi szentbeszédet Nagy József csicsói plébános tartja.
A bögözi templomban az ünnepi búcsús szentmisét szintén június 24-én, vasárnap délután fél egy órától tartják. A szentbeszédet Hajdó Vilmos nyugalmazott plébános mondja.
Gyergyótekerőpatakon a Szent János-napi ünnepi szentmise ugyancsak vasárnap délután fél egy órakor kezdődik. A szentmisén Sajgó Balázs a gyulafehérvári főegyházmegyei Caritas lelki igazgatója, a gyergyószentmiklósi Szent István-plébánia kisegítő lelkésze prédikál.
Szintén június 24-én, vasárnap délután egy órakor kezdődik a szőkefalvi templom búcsúja. A szentmisét, melynek főcelebránsa és szónoka Jakubinyi György érsek, rádiónk élő adásban közvetíti.
Marosvásárhelyen a belvárosi Keresztelő Szent János-templom búcsús szentmiséjét vasárnap délután hat órakor tartják. Ünnepi szónoka Székely Dénes teológiai tanár, kolozsmonostori plébános.
A szentivánlaborfalvi egyházközségban szintén délután hat órakor ünnepelnek. Itt a búcsús szentbeszédet Varga Rezső kézdikővári plébános tartja.
Közeledik Szent László király ünnepe is, néhány egyházközségben már most hétvégén megtartják a búcsút.
Székelykeresztúr leányegyházközségében, Újszékelyen a szent lovagkirály védelmébe ajánlott kápolna búcsúját június 23-án, szombaton délelőtt tizenegy órától tartják. Az ünnep meghívott szónoka Csíki Szabolcs medgyesi segédlelkész.
Csíkszépvízen június 24-én, vasárnap fél egy órakor ünnepelnek. A szentmise főcelebránsa és szónoka Miguel Maury Buendía apostoli nuncius, a Szentszék romániai és moldáviai nagykövete.
A nagyváradi egyházmegyében június 24-én, vasárnap tartják a Szent László tiszteletére emelt, mezőbikácsi templom búcsúját. A déli tizenkét órakor kezdődő szentmise főcelebránsa és szónoka Bărbuț Péter, köröstarjáni plébános.

Bérmálás Szilágysomlyón
Június 24-én, vasárnap a délelőtt tizenegy órakor kezdődő szentmisén Böcskei László megyés püspök 25 fiatalnak szolgáltatja ki a bérmálás szentségét a szilágysomlyói plébániatemplomban. A fiatalok felkészítését Kuglis Gábor plébános végezte.

Családi délután Székelyhídon
Június 24-én, vasárnap családi délutánt tartanak a székelyhídi római katolikus plébánián. A program keretében délután három órai kezdettel Dr. Csókay András, Prima Primissima közönség-díjjal kitüntetett idegsebész tart előadást a templomban. Egyébb információk, jelentkezés Ozsváth József plébánosnál, a 0744-789652-es telefonszámon.

Időjárás: Ma kezdődött el a csillagászati nyár. A napforduló alkalmával tölti a legtöbb időt az égen a Nap, egyúttal ma lesz a legrövidebb éjszaka is.
A napsütés mellett gomolyfelhők képződnek, melyekből szórványosan ma is alakulhatnak ki záporok, zivatarok. A szél átmenetileg délkeletire fordul, időnként megélénkül. Napközben 29-32 fok várható, majd éjszaka északnyugat felől megérkezik a hidegfront.

MRE - Hírszolgálat, 2018. június 21.


H Í R E K   R E G G E L

Örökös szentségimádási nap
A gyulafehérvári főegyházmegyében a mai nap folyamán a Hargita-fürdői templomban tartják az örökös szentségimádási napot. Szánjunk időt a szentséglátogatásra és használjuk az egyház által felkínált lehetőségeket, melyek erősítik és elmélyítik Krisztussal való személyes kapcsolatunkat.

Könyvbemutató Brassóban
Ma este fél hét órai kezdettel Bodó Márta Nőszirom. Beszélgetések keresztény értelmiségi nőkkel című interjúkötetét mutatják be a brassó-belvárosi plébánia és a Pax Romana szervezésében az Áprily Lajos Főgimnázium dísztermében. A szerzővel a marosvásárhelyi Lector Kiadó szerkesztője, Szőcs Katalin beszélget. Várnak minden érdeklődőt.

Hangverseny Nagyváradon
Június 19-24. között harmadik alkalommal szervezik meg a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség támogatásával a European Music Open elnevezésű nemzetközi fesztivált. A program kiemelkedő eseménye a nagyváradi római katolikus székesegyházban tartandó Wagner vs. Bruckner című hangverseny, amely ma este hét órakor kezdődik. Részletek csendülnek fel Richard Wagner Lohengrin és Tannhäuser című operáiból, illetve bemutatásra kerül Anton Bruckner Te Deum című műve. Vezényel Okatsu Shuya (Japán), illetve Lászlóffy Zsolt, közreműködik a Nagyváradi Állami Filharmónia Zenekara és Énekkara.

40 éves a Visszhang kórus
A kolozsvári Visszhang kórus idén ünnepli alapításának 40 éves évfordulóját. Ebből az alkalomból június 23-án, szombaton este hét órától a Piarista templomban ünnepi hangverseny keretében énekelnek. Zongorán közreműködik Lokodi Lehel, szólót énekel Andreea Gorgan, vezényel Molnár Botond.

Bérmálás Szilágysomlyón
Június 24-én, vasárnap a délelőtt tizenegy órakor kezdődő szentmisén Böcskei László megyés püspök 25 fiatalnak szolgáltatja ki a bérmálás szentségét a szilágysomlyói plébániatemplomban. A fiatalok felkészítését Kuglis Gábor plébános végezte.

Családi délután Székelyhídon
Június 24-én, vasárnap családi délutánt tartanak a székelyhídi római katolikus plébánián. A program keretében délután három órai kezdettel Dr. Csókay András, Prima Primissima közönség-díjjal kitüntetett idegsebész tart előadást a templomban. Egyébb információk, jelentkezés Ozsváth József plébánosnál, a 0744-789652-es telefonszámon.

Hittantábor Magyarfenesen
A szászfenesi és magyarfenesi plébániák szervezésében hittantábor lesz július 1-7 között, a magyarfenesi római katolikus plébánián. A tábor mottója: „József köpönyegében”. Jelentkezni Szőcs Csaba plébánosnál vagy Chinda Péter kántornál lehetséges.

Lelkigyakorlat-kóstoló Gyergyószárhegyen
Gyergyószárhegyen lelkigyakorlat-kóstoló lesz július 7-én és 8-án Bajkó Júlia és Vormair Emese segítőnővérek kíséretével. A programban lesznek közös imák, személyes csendek, testgyakorlatok. Jelentkezni a vormairemese@gmail.com e-mail-címen lehet június 22-ig.

Gitártábor Tasnádszántón
Minden lehetséges annak, aki hisz! mottóval rendezik meg idén az immár hagyományossá vált gitártábort Tasnádszántón július 18-22 között. Részvételi díj: 50 lej. Jelentkezni július 1-ig lehet az esemény facebook oldalán, az ott található űrlap kitöltésével és visszaküldésével. Egyéb részletek, információk a 0747-931349-es telefonszámon kaphatóak.

CSIT 2018
Zajlik a regisztráció az idei csíksomlyói ifjúsági találkozóra. Várják a 14 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését a csit.fif.ma oldalon. Idén is lehet számítani élményalapú, dinamikus előadásokra, mély beszélgetésekre, színes szabadidős foglalkozásokra, szentségimádásra, ifjúsági szentmisékre, színházi előadásra, táncra, valamint dicsőítő koncertre. A szállásokon a helyek számra korlátozott. A jelentkezés az 50 lej előleg kifizetésével válik véglegessé. Aki július 20-ka előtt regisztrál, ingyen pólót kap.

Időjárás: Ma veszi kezdetét a csillagászati nyár. A nyári napforduló alkalmával tölti a legtöbb időt az égen a Nap, egyúttal a legrövidebb éjszaka is ezen a napon lesz.
Meleg lesz az idő június végéig, esők, záporok bármikor kialakulhatnak - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 18. - július 1. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
A napsütés mellett gomolyfelhők képződnek, melyekből szórványosan ma is alakulhatnak ki záporok, zivatarok. A szél átmenetileg délkeletire fordul, időnként megélénkül. Napközben 29-32 fok várható, majd éjszaka északnyugat felől megérkezik a hidegfront.

MRE - Hírszolgálat, 2018. június 21.

About the author

maradmin

Leave a Comment