2018. május 17. – Hírek és programajánló

H Í R E K   D É L B E N

Új püspök a temesvári egyházmegye élén
Tegnap Ferenc pápa Pál József-Csaba kanonokot, a Hegyvidéki Főesperesség főesperesét, a resicabányai Havas Boldogasszony-templom plébánosát nevezte ki a temesvári egyházmegye megyés püspökévé – közölte Roos Márton püspök, aki az új főpásztor beiktatásáig egyházmegyei kormányzóként áll a püspökség élén.
Az újonnan kinevezett püspök a mai Déli magazinunk vendége lesz.

Előadás Székelyudvarhelyen
Ma délután hat órától a székelyudvarhelyi Szent Pio Lelkigyakorlatos Házban vetített képes előadást tart dr. Csókay András budapesti idegsebész, főorvos Misszió és idegsebészet! címmel. Előzetes bejelentkezés nem szükséges.

Ereklye fogadása és aranymise Szatmárnémetiben
A mai napon, Boldog Scheffler János emléknapján, este hét órától ünnepi püspöki szentmisét tartanak a szatmárnémeti székesegyházban. Az idei emléknap különleges lesz, hiszen ma érkezik a székesegyházba Páduai Szent Antal ereklyéje, ugyanakkor a szentmisén jelen lesz Boldog Scheffler János boldoggá avatását megelőző, előkészítő munkában nagy segítséget nyújtott, Ruppert József piarista atya is, aki idén ünnepelte pappá szentelésének 50-ik évfordulóját. A jubileum alkalmából a szatmári híveknek is aranymisés áldását adja.

A hegyvidéki főesperesség zarándoklata Máriaradnára
A Krassó-Szörény megyét, valamint részben a Mehedinţi megyei katolikus egyházközségeket magába foglaló hegyvidéki főesperesség lelkipásztorai és az ott élő hívek május 19-én, szombaton a máriaradnai kegytemplomhoz zarándokolnak. Az ünnepi szentmisét, mely délelőtt tizenegy órakor kezdődik Miguel Maury Buendía apostoli nuncius celebrálja, Roos Márton püspök, valamint több egyházmegyés lelkipásztor jelenlétében.

Bérmálás Mezőbikácson és Nagyváradon
Május 19-én, szombaton a délelőtt tizenegy órakor kezdődő szentmisén Böcskei László megyés püspök 7 mezőbikácsi fiatalt részesít a keresztény nagykorúság szentségében a helyi plébániatemplomban. A fiatalok felkészítését Fügedy Antal Levente plébános végezte.
Május 20-án, Pünkösdvasárnap a délelőtt tizenegy órakor kezdődő szentmisén a megyés püspök 34 fiatalnak és 6 felnőttnek szolgáltatja ki a bérmálás szentségét a nagyváradi székesegyházban.

Múzeumok éjszakája Nagyváradon
Május 19-én, szombaton a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség újra csatlakozik a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. Az érdeklődőket változatos programok várják a felújítás alatt álló Püspöki Palota pincéjében: filmvetítések, klasszikus-, illetve jazz koncertek, kiállítások. A tavalyi évhez hasonlóan a székesegyházban is nyitott kapukkal várják a látogatókat: a kivilágításnak köszönhetően jobban szemügyre vehetik a templomot, lesétálhatnak a kriptába, a kincstárban pedig megtekinthetik az egyházművészeti gyűjtemény legszebb darabjait. A rendezvény teljes ideje alatt, este 7 és hajnali 2 óra között a látogatás ingyenes.

Szentmise a vártemplomban
Május 20-án, a hónap harmadik vasárnapján délután négy órakor a nagyváradi székeskáptalan tagjai, a jelenlevő papokkal és hívekkel közösen, esti dicsérettel egybekötött szentmisét végeznek a nagyváradi Vártemplomban. A szentmise főcelebránsa és szónoka Lőrincz Ottó esperes-kanonok.

Várad-szőllősi zenei estek
Folytatódnak a zenei estek a Nagyvárad-Szőllősi plébániatemplomban. Május 20-án, pünkösdvasárnap este hét órától Garai Zsolt orgonaművész, a nagyváradi Emanuel Egyetem Zenei tanszékének adjunktusa tart koncertet. A belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Pünkösd keddje Szárhegyen
Május 22-én, pünkösd keddjén tartják a szárhegyi Ferences templomnál a Pünkösd Keddi Búcsút, vagy ahogyan a gyergyói medencében nevezik, a Kissomlyó Búcsút. Várnak mindenkit a délelőtt tizenegy órakor kezdődő ünnepi szentmisére, hogy közösen adjanak hálát a csíksomlyói búcsú és a pünkösdi kegyelmekért!

Időjárás: Ma északnyugat felől gyakran erősen megnövekszik a felhőzet és többfelé várható zápor, zivatar. A több napsütés délen ígérkezik. Élénk, északon és keleten erős lesz a nyugati-délnyugati szél. A csúcshőmérséklet 19 és 26 fok között alakul.

MRE - Hírszolgálat, 2018. május 17.


H Í R E K   R E G G E L

Új püspök a temesvári egyházmegye élén
Tegnap Ferenc pápa Pál József-Csaba kanonokot, a Hegyvidéki Főesperesség főesperesét, a resicabányai Havas Boldogasszony-templom plébánosát nevezte ki a temesvári egyházmegye megyés püspökévé – közölte Roos Márton püspök, aki az új főpásztor beiktatásáig egyházmegyei kormányzóként áll a püspökség élén.
A kinevezett új püspök 1955. december 3-án született a Hargita megyei Csíkcsomortánban. Középiskolai tanulmányait a Gyulafehérvári Római Katolikus Kántoriskolában, teológiai tanulmányait a Gyulafehérvári Római Katolikus Hittudományi Főiskolán végezte. 1981. június 21-én Jakab Antal gyulafehérvári püspök szentelte pappá. Ezt követően négy évig a marosvásárhelyi Keresztelő Szent János Plébánián segédlelkészként tevékenykedett, majd 1985-től lelkipásztori szolgálatát a temesvári egyházmegyében folytatta. Kräuter Sebestyén megyés püspök sorrendben bakóvári, buziásfürdői, majd pedig niczkyfalvi plébánosnak nevezte ki.
Az új püspök szentelési szentmiséje augusztus 6-án, Urunk színeváltozásának ünnepén délelőtt 10 órakor kezdődik a temesvári székesegyházban – tájékoztatott a Temesvári Püspökség Titkársága.
Kísérjük imádságainkkal és jókívánságainkkal az új püspököt, kérve Istent, hogy oltalmazza őt, és ajándékozzon neki sok erőt és kegyelmet a magasztos feladat teljesítéséhez.

Örökös szentségimádási nap
A gyulafehérvári főegyházmegyében a mai nap folyamán Csíkszentdomokoson tartják az örökös szentségimádási napot. Járuljunk örömmel az Oltáriszentségben jelen levő Krisztus elé és készítsük szívünket a Szentlélek adományainak befogadására.

Bérmálás Imecsfalván és Szőrcsén
Az imecsfalvi plébániatemplomban ma a délelőtt tíz órakor kezdődő szentmisén 13 fiatal részesül a nagykorúság szentségében Tamás József püspök kézfeltétele által. Az egyházközség filiájában, Szörcsén a délután öt órakor kezdődő szentmise keretében a segédpüspök felszenteli a Szent István király tiszteletére épített templomot és 4 fiatalt részesít a bérmálás szentségében.

Zarándokvonatok fogadása
Ma délben 11 óra 28 perckor érkezik Nagyváradra a csíksomlyói pünkösdi búcsúra tartó Boldogasszony-zarándokvonat. A vonatállomáson Böcskei László megyés püspök fogadja majd a zarándokokat, imáikba ajánlja a nagyváradi egyházmegyét és Isten áldását kéri további útjukra és életükre.
A zarándokvonat 14:13-ra érkezik majd a kolozsvári állomásra. Itt a zarándokokat Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere, Veres Stelian, plébániai kormányzó, valamint Magyarország kolozsvári főkonzulátusának képviselője üdvözli.
A Csíksomlyó Express – Székely Gyors holnap, május 18-án 13:55-re érkezik meg a kincses városba. Az ott utazó zarándokokat a helyi közéleti és egyházi személyek köszöntése mellett, a Kalotaszentkirályi Néptánccsoport előadásával is fogadják majd.

Előadás Székelyudvarhelyen
Ma délután hat órától a székelyudvarhelyi Szent Pio Lelkigyakorlatos Házban vetített képes előadást tart dr. Csókay András budapesti idegsebész, főorvos Misszió és idegsebészet! címmel. Előzetes bejelentkezés nem szükséges.

Ereklye fogadása és aranymise Szatmárnémetiben
A mai napon, Boldog Scheffler János emléknapján, este hét órától ünnepi püspöki szentmisét tartanak a szatmárnémeti székesegyházban. Az idei emléknap különleges lesz, hiszen ma érkezik a székesegyházba Páduai Szent Antal ereklyéje, ugyanakkor a szentmisén jelen lesz Boldog Scheffler János boldoggá avatását megelőző, előkészítő munkában nagy segítséget nyújtott, Ruppert József piarista atya is, aki idén ünnepelte pappá szentelésének 50-ik évfordulóját. A jubileum alkalmából a szatmári híveknek is aranymisés áldását adja.

CSIT 2018
Elindult a regisztráció az idei csíksomlyói ifjúsági találkozóra. Várják a 14 és 30 év közötti fiatalok jelentkezését a csit.fif.ma oldalon. Idén is lehet számítani élményalapú, dinamikus előadásokra, mély beszélgetésekre, színes szabadidős foglalkozásokra, szentségimádásra, ifjúsági szentmisékre, színházi előadásra, táncra, valamint dicsőítő koncertre. A szállásokon a helyek számra korlátozott. A jelentkezés az 50 lej előleg kifizetésével válik véglegessé. Aki július 20-ka előtt regisztrál, ingyen pólót kap.

Időjárás: Ma északnyugat felől gyakran erősen megnövekszik a felhőzet és többfelé várható zápor, zivatar. A több napsütés délen ígérkezik. Élénk, északon és keleten erős lesz a nyugati-délnyugati szél. Hajnalban, reggel helyenként pára, köd okozhat korlátozott látási viszonyokat. A csúcshőmérséklet 19 és 26 fok között alakul.

MRE - Hírszolgálat, 2018. május 17.

About the author

maradmin

Leave a Comment