2018. szeptember 25. – Hírek és programajánló

H Í R E K   D É L B E N

Taizé-imaóra a Barátok Templomában
„Nyugalmat talál lelketek.“ (Mt 11,30) mottóval minden hónap negyedik csütörtökjén Taizé-imaórát szervez a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum a nagyváradi Barátok Templomában. Az első alkalom szeptember 27-én, 19 órától lesz. Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.

IX. Egyházmegyei Ministránstalálkozó Margittán
„Aki első akar lenni, legyen mindenkinek a szolgája.“ (Mk 10, 44) mottóval szervezi meg a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és a Margittai Római Katolikus Plébánia  szeptember 29-én, szombaton a IX. Egyházmegyei Ministránstalálkozót, melynek ismét a margittai római katolikus egyházközség ad otthont.  Az egész napos rendezvény szentmisével kezdődik, majd körmenetben vonulnak a résztvevők a sportpályára, ahol az egyházmegye szerzetesei, lelkiségi mozgalmai, közösségei mutatkoznak be. A találkozó egyik fő célja, hogy az oltár körül szolgálatot teljesítő gyermekeknek és fiataloknak lehetőséget nyújtson az ismerkedésre, a tapasztalatok- és a szolgálattal járó öröm megosztására. Egyben bátorítást is akar nyújtani mindazoknak, akik szolgálatukkal széppé és Istenhez méltóvá teszik a szent liturgiát. A szervezők fél 10 -től várják a ministránsokat, illetve az őket felkaroló lelkipásztorokat, hitoktatókat, és kérik, hogy tartsanak ki a program végéig, amely 18 órakor, Pantea Tibor OFM ferences szerzetes előadásával ér véget.

Termény megáldása Érmihályfalván
Az érmihályfalvi Dióverő Nagyvásáron ünnepélyes szertartás keretében adnak hálát az érmelléki hívek az idei termésért és kérik Isten áldását a betakarított terményekre. A szeptember 30-án, vasárnap délután 5 órakor tartandó szertartáson részt vesz Böcskei László nagyváradi megyéspüspök is.

Bibliai alapkurzus Kézdivásárhelyen
Szeptember 28-30 között bibliai alapkurzus lesz Kézdivásárhelyen, az Apor Péter Szakközépiskolában (Iskola u. 1 szám). Jelentkezni a 0752 900888-as telefonszámon vagy az orsolyamagos@gmail.com e-mail-címen lehet.

Szent Mihály főangyal ünnepe
Gyulafehérváron Szent Mihály főangyal, főegyházmegyénk és főszékesegyházunk védőszentjének ünnepén, szeptember 29-én, szombaton délelőtt 11 órakor kezdődik az ünnepi búcsú, melynek keretében megtartják Hittudományi Kar tanévnyitó Veni Sancte-ját is. A szentmise szónoka Ambrus Vilmos marosludasi főesperes-plébános. Mindazok, akik nem tudnak elzarándokolni a székesegyház búcsújára, a szentmisébe bekapcsolódhatnak a rádiónk hullámhosszán. Székelypálfalván, Farkaslaka filiájában, szintén szeptember 29-én, szombaton délelőtt 11 órakor ünnepelnek. A szentmisét Orbán Menyhért helyi nyugalmazott plébános celebrálja szentelésének ötvenedik évfordulója alkalmából. A búcsú szónoka Jakab Gábor kolozsvár-kerekdombi plébános. A lemhényi plébániatemplom búcsúját is szombaton délelőtt 11 órakor tartják. A szentmisén Papp Márton imecsfalvi plébános prédikál.
Székelykeresztúr filiájában, az etédi templomban ugyancsak szombaton délelőtt 11 órakor mutatják be a búcsús szentmisét, szónoka Tubák László nyugalmazott plébános.
A csíkszentmihályi egyházközségben szintén szombaton, délelőtt 11 órától kezdődik a szentmise. A búcsús szónok: Csintalan László csíkdelnei plébános. A türkösi plébániatemplomban is Szent Mihály napján délután 5 órakor tartják a búcsút. A szentbeszédet Fülöp Zsombor brassó-belvárosi segédlelkész mondja. Kolozsváron, a Szent Mihály-plébániatemplom búcsúja szeptember 29-én, szombaton délután 6 órakor kezdődik. A szentmisét, melynek szónoka Sajgó Balázs a gyulafehérvári főegyházmegyei Caritas lelki igazgatója, rádiónk élő adásban közvetíti.
Jobbágyfalva filiájában, a vadadi templomban az ünnepi szentmisét déli 12 órakor mutatják be. A Jobbágytelkéhez tartozó székelyhodosi templom búcsúján szeptember 30-án, vasárnap délután 1 órakor a szentmise főcelebránsa Csíki Dénes aranymisés plébános Nyárádköszvényesről, szónoka pedig Rózsa Gáspár deményházi plébános.
A jegenyei Szent Mihály-templomban vasárnap, szeptember 30-án ünnepelnek. A délután 2 órakor kezdődő szentmisén Takó István egyetemi lelkész, a kolozsvári Szent Péter és Szent Pál egyházközség plébánosa tartja a homíliát.
Sinfalva filiájában, Tordaszentmihályon október 7-én, vasárnap délután 1 órakor kezdődik a búcsús szentmise.

Rövidterápiás program szenvedélybetegeknek
A Bonus Pastor Alapítvány október 29. – november 9. között kéthetes rövidterápiás programot szervez szenvedélybetegeknek és felnőtt hozzátartozóiknak a magyarózdi Terápiás Otthonban. Október 25.-ig várják azok jelentkezését, akik változtatni szeretnének alkohol-, drog-, játék- vagy társfüggőségükkel terhelt életmódjukon.
Jelentkezni, további részletek felől érdeklődni az alábbi telefonszámokon lehet: Marosvásárhely: Bartha Éva – 0740-056691, Székelyudvarhely: Geréb Tünde – 0751-226906, Kolozsvár: Horváth Mária – 0744-237945, Szakács Előd – 0752-243649, Nagyvárad: Kocsis Tünde – 0747-064624, Szatmár: Puskás Csaba – 0744-539213, Sepsiszentgyörgy: Kozma Ferenc – 0757-489778.

Időjárás: Folytatódik az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő. A maximális hőértékek 11-16, míg a minimálisak 0 és 5 fok között váltakoznak majd. Lehullott az idei első hó a Fogarasi-havasokban. A Bâlea-tó környékén hétfő délután két óra alatt csaknem két centiméteres hóréteg képződött. A Keleti-Kárpátokban levő Csalhó-hegységben is fagypont alá csökkent a hőmérséklet az éjszaka: 23 óra körül mínusz egy Celsius-fokot mértek a Dochia menedékháznál, reggelre mínusz 4 fokra hűlt a levegő.
Holnap túlnyomóan napos időre, kevés felhőre készülhetünk. Csapadék nem valószínű. Síkvidéken -1, +6, a hegyvidéken -5, délután 12-21 fok várható. A légmozgás déliesre fordul és mérséklődik, legfeljebb északnyugaton lehetnek élénk lökések. 

MRE - Hírszolgálat, 2018. szeptember 25.


H Í R E K   R E G G E L

Örökös szentségimádási nap
A gyulafehérvári főegyházmegyében a mai nap folyamán  a vajolai templomban tartják az örökös szentségimádási napot. Járuljunk az Oltáriszentségben jelen levő Krisztus elé, imádjuk Őt és engedjük, hogy jelenléte betöltse szívünket, egész lényünket.

Kötődés – az éltető erő
A budapesti székhelyű ERGO–Európai Regionális Szervezet szeretettel meghív minden érdeklődőt a Külhoni Magyar Családok Éve székelyföldi rendezvénysorozat keretében sorra kerülő KÖTŐDÉS - AZ ÉLTETŐ ERŐ című pódiumbeszélgetésekre, amelyek szeptember 26-án holnap 19 órától Marosvásárhelyen a Szent Imre Kollégiumban; csütörtökön, 27-én 18 órától Gyergyószentmiklóson a Szent István plébánia dísztermében; pénteken, 28-án, 18 órától Csíksomlyón a Jakab Antal Ház Konferenciatermében lesznek megszervezve.

25 éves a Renovabis segélyszervezet
Szeptember 26-28. között tartják Berlinben a 22. Nemzetközi Renovabis Kongresszust, mellyel egyben fennállásának 25. évfordulóját is ünnepeli a segélyszervezet.
A két és fél évtized alatt Kelet-Európában és a világ több pontján számos projekt támogatásával segítette a nehéz helyzetben lévő egyházközösségek megszervezését, céljaik megvalósulását. Míg kezdetben templomok, plébániai közösségi házak felújításában vállalt jelentős szerepet, később a helyi egyház struktúráinak megszervezésében, működtetésében és szociális projektjeik megvalósulását finanszírozta. A Renovabis, mint a németországi katolikusok adományait folyósító segélyszervezet az elmúlt 25 évben a nagyváradi egyházmegyét is jelentős mértékben támogatta. Az egyházmegye képviseletében Böcskei László megyéspüspök és Kovács F. Zsolt irodaigazgató vesz részt a jubileumi ünnepségen, és személyesen adják át közösségeink köszönetét a szervezet vezetőségének.

Taizé-imaóra a Barátok Templomában
„Nyugalmat talál lelketek.“ (Mt 11,30) mottóval minden hónap negyedik csütörtökjén Taizé-imaórát szervez a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum a nagyváradi Barátok Templomában. Az első alkalom szeptember 27-én, 19 órától lesz. Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.

IX. Egyházmegyei Ministránstalálkozó Margittán
„Aki első akar lenni, legyen mindenkinek a szolgája.“ (Mk 10, 44) mottóval szervezi meg a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és a Margittai Római Katolikus Plébánia  szeptember 29-én, szombaton a IX. Egyházmegyei Ministránstalálkozót, melynek ismét a margittai római katolikus egyházközség ad otthont.  Az egész napos rendezvény szentmisével kezdődik, majd körmenetben vonulnak a résztvevők a sportpályára, ahol az egyházmegye szerzetesei, lelkiségi mozgalmai, közösségei mutatkoznak be. A találkozó egyik fő célja, hogy az oltár körül szolgálatot teljesítő gyermekeknek és fiataloknak lehetőséget nyújtson az ismerkedésre, a tapasztalatok- és a szolgálattal járó öröm megosztására. Egyben bátorítást is akar nyújtani mindazoknak, akik szolgálatukkal széppé és Istenhez méltóvá teszik a szent liturgiát. A szervezők fél 10 -től várják a ministránsokat, illetve az őket felkaroló lelkipásztorokat, hitoktatókat, és kérik, hogy tartsanak ki a program végéig, amely 18 órakor, Pantea Tibor OFM ferences szerzetes előadásával ér véget.

Termény megáldása Érmihályfalván
Az érmihályfalvi Dióverő Nagyvásáron ünnepélyes szertartás keretében adnak hálát az érmelléki hívek az idei termésért és kérik Isten áldását a betakarított terményekre. A szeptember 30-án, vasárnap délután 5 órakor tartandó szertartáson részt vesz Böcskei László nagyváradi megyéspüspök is.

Bibliai alapkurzus Kézdivásárhelyen
Szeptember 28-30 között bibliai alapkurzus lesz Kézdivásárhelyen, az Apor Péter Szakközépiskolában (Iskola u. 1 szám). Jelentkezni a 0752 900888-as telefonszámon vagy az orsolyamagos@gmail.com e-mail-címen lehet.

Lelkigyakorlat Székelyudvarhelyen
Október 5-6 között lelkigyakorlatot tartanak orvosok és orvostanhallgatók részére a székelyudvarhelyi Szent Pio lelkigyakorlatos házban, „Értelem és hit, tudomány és istenhit kapcsolata az orvos életében” mottóval. Meghívott előadók Kellermayer Miklós, emeritus orvos professzor és Bakó Béla Pál atya, ferences szerzetes. Jelentkezni október 1-ig lehet. Bővebb információk a 0266-210537-es és a 0755-489743-as telefonszámokon, illetve a hazpio@gmail.com e-mail-címen kaphatók.

Zarándoklat Lengyelországba
Október 17-22 között, a pálos szerzetesek „Két jó barát” mottóval zarándokútra hívják az érdeklődőket, Lengyelországba, Zakopane, Krakkó, Czestochowa, Ószandec, Kassa, Máriapócs érintésével. A zarándokút lelkivezetője Bátor Botond pálos szerzetes lesz. Jelentkezni és érdeklődni a 0742-599559-es telefonszámon  lehet.

Időjárás: Hideg idővel, helyenként gyenge faggyal indul a nap, és a legmelegebb órákban is mindössze 11-15 fokos maximumokkal számolhatunk. Ovidiu Bodean, a hegyimentő-szolgálat vezetője hétfőn közölte az Agerpresszel, hogy esős, hideg napok következnek a hegyvidékeken, a hőmérő higanyszála nulla fok alá süllyedhet, sőt, 2000 méteres tengerszint fölötti magasságnál - 2  és - 5 fok is lehet. Havaseső és havazás is valószínű - figyelmeztet a hegyimentő. Bodean azt is elmondta, a rossz időjárás miatt bajbajutott turisták a Salvamont hegyi menedékeiben ingyen meghúzódhatnak. Hegyi menedéket találnak a Bucura, Zenóga (Zănoaga), Ştevia tavaknál, a Pietrele turistaközpontnál, a Peleága-rétnél és a Buta-szoros környékén.+HŐM

MRE - Hírszolgálat, 2018. szeptember 25.

About the author

maradmin

Leave a Comment