2014. december 22. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Székelyudvarhelyen tartották az első Székelyföldi Betlehemes Találkozót
A rendezvényen Kézdiszentlélek, Csobotfalva, Csíktaploca, Csíkborzsova, Csíkszépvíz, Gyergyóditró, Hidegség, Szentegyháza és Lövéte betlehemes csoportjai, mintegy 130 fellépő vett részt. Az esemény találkozási lehetőség volt a térség hagyományápoló, betlehemes csoportjai számára. György László, a szentegyházi csoport vezetője, a rendezvény társszervezője nyilatkozott rádiónknak. 

Tájékoztatás külföldi munkavállalás előtt
Ma délelőtt a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet találkozót rendezett a „Távozás előtt tájékozódj!” nemzetközi projekt keretén belül, mely során hasznos információkkal és tanácsokkal látták el a külföldön munkát kereső személyeket. 
A projekt célja azon személyek tájékoztatása és képzése, akik Nagy Britanniában szeretnének munkát vállalni. A hétfői találkozóra a szatmári Caritas Szociális és Szakmai Integrációs Forrásközpontjában, került sor, ahol a szervezet munkatársai a központ kedvezményezettei, munkát kereső személyek és a szervezet szakmai képzésein résztvevő személyek számára tartottak egy kis bemutatót, majd osztották ki köztük az erre a célra készített információs könyvecskéket.
A projekt keretén belül Szatmár és Máramaros megyében összesen 500 tájékoztató kiskönyvet és 100 plakátot osztanak ki iskolákba, a Caritas szervezetek által működtetett szociális intézményekben, illetve olyan helyeken, ahol a nehéz anyagi körülmények miatt többen kényszerülnek külföldre utazni munkavállalás céljából.

Látogatás a gyerekotthonban
Az adventi készülődés alkalmával ma délelőtt a kolozsvári Szűz Mária Szeplőtelen Szíve plébánia hittanos gyerekei meglátogatták a Donát úton lévő gyerekotthont és az ezen belül működő: Anyák központját, azokat az anyákat és gyerekeiket, akiknek nincsen hol lakniuk, nincsen hol lehajtaniuk fejüket. Megkántálták őket, majd együtt is énekeltek, átadták szeretetcsomagjaikat.

Karácsony a munkatársakkal
Holnap délben tizenkét órakor a nagyváradi Egyházmegyei Hivatal és a Székesegyház alkalmazottai, a Püspöki Palota disztermében közösen ünneplik meg Jézus Krisztus születését. Ez alkalommal, a civil munkatársak családjaiból származó gyermekek mutatják be Karácsony ünnepére készített műsorukat. 

Rövid terápia szenvedélybetegeknek
A Bonus Pastor Alapítvány rövidtávú terápiás programot szervez szenvedélybetegeknek és felnőtt hozzátartozóiknak 2015. február 9-20. között. Várják azok jelentkezését, akik változtatni szeretnének alkohol-, drog-, nikotin-, játék- vagy társfüggőségükkel terhelt életmódjukon. Jelentkezési határidő: 2015. február 2. Bővebb információk a bonuspastor.ro weboldalon találhatók.

Ösztöndíj diákok számára
A 2014–2015-ös tanévre három szociális és tanulmányi ösztöndíjra hirdet pályázatot a Hargita Megyéért Egyesület (HME) az államvizsgázó egyetemisták, a középiskolások és a szakközépiskolások részére.
Szociális és tanulmányi ösztöndíjra olyan 11–12. osztályos, gimnáziumi és szakközépiskolás tanulók pályázhatnak, akik közösségi tevékenységet folytatnak, Hargita megyei lakhellyel rendelkeznek, és a megye egyik középiskolájában tanulnak, a tevékenységük révén részt vesznek a közösség építésében, a családjukban az egy főre eső nettó jövedelem nem haladhatja meg a 600 lej/fő összeget, és az előző évi tanulmányi átlaguk eléri a 9-es vagy e fölötti minősítést.
Az egyetemet végző hallgatókat támogató ösztöndíjra jelentkezhet minden Hargita megyei állandó lakóhellyel rendelkező egyetemista, aki a romániai felsőoktatásban, nappali alapképzésen vesz részt a 2014–2015-ös tanévben, és ekkor készíti el a diplomamunkáját. A pályázatok leadási határideje 2015. január 16. Részletek a hargitamegyéért.ro oldalon.

Az időjárásról: Holnap is folytatódik az enyhe, többfelé szeles időjárás. Hazánk nyugati részén sok lesz a napsütés, inkább csak északon, északkeleten és az erdélyi medencében lehetnek felhősebb területek, de számottevő csapadék nem lesz. Hajnalban ismét fagypont alá süllyed a hőmérséklet, nappal pedig többfelé 7és 10°C fok köré melegszik a levegő.

MRE - Hírszolgálat, 2014. december 22.


H Í R E K   D É L B E N

Megtartották a Sóvidéki Gyermekkarácsonyt
A dévai Szent Ferenc Alapítvány karácsonyi ünnepséget rendezett szombaton délelőtt a parajdi sóbányában, ahol mintegy 2600 gyermek fogadta a Baptista Szeretetszolgálat cipősdobozokba csomagolt ajándékait, valamint hallgatta a csíkszeredai Role együttes által előadott karácsonyi dalokat.
„Adventkor az a legszebb, ha olyan gyermekekre gondolunk, akiknek az év során nem sok ajándék jut. Megpróbáltunk egy kis örömöt, ajándékot hozni” – nyilatkozta Magyarország Köztársasági elnökének felesége, Herczegh Anita asszony, aki szintén részt vett az eseményen. A rendezvényen azonban betegsége miatt nem vehetett részt Böjte Csaba - adta hírül az MTI nyomán, az erdély.ma portál.

Adventi negyedik gyertyagyújtás
Advent utolsó szombatján, a cserkészek által hozott betlehemi lángról gyújtották meg az adventi koszorú utolsó gyertyáját a Nagyváradi Székesegyház előtti téren. A szertartást a családosok csoportja szervezte, Kovács Zsolt irodaigazgató vezetésével, adventi buzdítást Tóth Attila segédlelkész mondott.
Advent negyedik vasárnapján is szép számban vettek részt a közös gyertyagyújtási ünnepségen Csíkszereda központjában. Darvas-Kozma József római katolikus esperes-plébános a kölcsönös szeretet gyakorlására kérte a hallgatóságot. Míg advent első három vasárnapja a készület ideje, a negyedik a várakozásé és a vendégfogadásé. Az ünnepi előkészületek közepette nagy a sürgés-forgás, de ez ne vonja el figyelmünket az ünnep igazi lényegéről, a szeretetről és a hitről – figyelmeztetett az esperes.
Szatmári Szilárd református lelkész emlékeztetett: „Ez a négy hét számunkra egy áldásos előkészületnek volt az időszaka. Adja Isten, hogy elmondhassuk, készen állunk, és az ősi keresztényekkel kérjük: Jöjj el, Uram Jézus!” Az ünnepségen közreműködött a Szent Kereszt plébánia Gaudete-kórusa is – tudtuk meg a székelyhon.ro honlapról.

Székelyudvarhelyen tartották az első Székelyföldi Betlehemes Találkozót
A rendezvényen Kézdiszentlélek, Csobotfalva, Csíktaploca, Csíkborzsova, Csíkszépvíz, Gyergyóditró, Hidegség, Szentegyháza és Lövéte betlehemes csoportjai, mintegy 130 fellépő vett részt. Ebből az alkalomból a néprajzkutató magyarországi Makoldi házaspár A magyar csillagos ég a betlehemes játékokban címmel tartott előadást a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó népszokásokról. A rendezvényről bővebben a mai Déli magazinban lesz szó.

Orgonamegáldás Sepsiszentgyörgyön
Tegnap ünnepi szentmise keretében Tamás József püspök megáldotta a sepsiszentgyörgyi Szent Benedek plébániatemplom új orgonáját. A hangszert az egyházközség vásárolta, Lukács Tamás orgonaépítő hozta el Németországból és ő építette fel a háromszéki megyeszékhelyen. Egy 1964-ben épült, 12 regiszteres, két manuálos orgonáról van szó, amely tegnaptól Sepsiszentgyörgyön, a Szent Benedek templomban szólal meg Isten dicsőségére.

Karácsonyfadíszítés a nagyváradi Posticumban
A nagyváradi Posticum ma délután öt órára hívja és várja a családokat, hogy közösen díszítsék az intézmény kápolnájának karácsonyfáját. A gyerekeket kérik, ha megtanultak egy karácsonyi verset, szavalják el, ha tudnak hangszeren karácsonyi dalt játszani, vigyék magukkal a hangszert és játsszák el a dalt, ezzel is készülve a karácsony ünnepére.

Ösztöndíj diákok számára
A 2014–2015-ös tanévre három szociális és tanulmányi ösztöndíjra hirdet pályázatot a Hargita Megyéért Egyesület (HME) az államvizsgázó egyetemisták, a középiskolások és a szakközépiskolások részére.
Szociális és tanulmányi ösztöndíjra olyan 11–12. osztályos, gimnáziumi és szakközépiskolás tanulók pályázhatnak, akik közösségi tevékenységet folytatnak, Hargita megyei lakhellyel rendelkeznek, és a megye egyik középiskolájában tanulnak, a tevékenységük révén részt vesznek a közösség építésében, a családjukban az egy főre eső nettó jövedelem nem haladhatja meg a 600 lej/fő összeget, és az előző évi tanulmányi átlaguk eléri a 9-es vagy e fölötti minősítést.
Az egyetemet végző hallgatókat támogató ösztöndíjra jelentkezhet minden Hargita megyei állandó lakóhellyel rendelkező egyetemista, aki a romániai felsőoktatásban, nappali alapképzésen vesz részt a 2014–2015-ös tanévben, és ekkor készíti el a diplomamunkáját. A pályázatok leadási határideje 2015. január 16. Részletek a hargitamegyéért.ro oldalon.

Az időjárásról: Erős havazásra és egyre erősebb széllökésekre lehet számítani az előrejelzések szerint, elérve a (60-75km/h), a hegyekben 70-80 km/órás sebességet. A hőmérséklet pár fokot visszaesik, napközben 0 és +6 fok körüli értékekre számíthatunk az erdélyi medencében, ennél néhány fokkal melegebb lehet a nap folyamán a nyugati határszélen és a Bánságban.

MRE - Hírszolgálat, 2014. december 22.


H Í R E K   R E G G E L

Megtartották a Sóvidéki Gyermekkarácsonyt
A dévai Szent Ferenc Alapítvány karácsonyi ünnepséget rendezett szombaton délelőtt a parajdi sóbányában, ahol mintegy 2600 gyermek fogadta a Baptista Szeretetszolgálat cipősdobozokba csomagolt ajándékait, valamint hallgatta a csíkszeredai Role együttes által előadott karácsonyi dalokat.
„Adventkor az a legszebb, ha olyan gyermekekre gondolunk, akiknek az év során nem sok ajándék jut. Megpróbáltunk egy kis örömöt, ajándékot hozni” – nyilatkozta Magyarország Köztársasági elnökének felesége, Herczegh Anita asszony, aki szintén részt vett az eseményen. A rendezvényen azonban betegsége miatt nem vehetett részt Böjte Csaba - adta hírül az MTI nyomán, az erdély.ma portál.

Adventi negyedik gyertyagyújtás
Advent utolsó szombatján, a cserkészek által hozott betlehemi lángról gyújtották meg az adventi koszorú utolsó gyertyáját a Nagyváradi Székesegyház előtti téren. A szertartást a családosok csoportja szervezte, Kovács Zsolt irodaigazgató vezetésével, adventi buzdítást Tóth Attila segédlelkész mondott.
Advent negyedik vasárnapján is szép számban vettek részt a közös gyertyagyújtási ünnepségen Csíkszereda központjában. Darvas-Kozma József római katolikus esperes-plébános a kölcsönös szeretet gyakorlására kérte a hallgatóságot. Míg advent első három vasárnapja a készület ideje, a negyedik a várakozásé és a vendégfogadásé. Az ünnepi előkészületek közepette nagy a sürgés-forgás, de ez ne vonja el figyelmünket az ünnep igazi lényegéről, a szeretetről és a hitről – figyelmeztetett az esperes.
Szatmári Szilárd református lelkész emlékeztetett: „Ez a négy hét számunkra egy áldásos előkészületnek volt az időszaka. Adja Isten, hogy elmondhassuk, készen állunk, és az ősi keresztényekkel kérjük: Jöjj el, Uram Jézus!”. Az ünnepségen közreműködött a Szent Kereszt plébánia Gaudete-kórusa is - tudtuk meg a székelyhon.ro honlapról.

Székelyudvarhelyen tartották az első Székelyföldi Betlehemes Találkozót
A rendezvényen Kézdiszentlélek, Csobotfalva, Csíktaploca, Csíkborzsova, Csíkszépvíz, Gyergyóditró, Hidegség, Szentegyháza és Lövéte betlehemes csoportjai, mintegy 130 fellépő vett részt. Ebből az alkalomból a néprajzkutató magyarországi Makoldi házaspár A magyar csillagos ég a betlehemes játékokban címmel tartott előadást a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó népszokásokról. A rendezvényről bővebben a mai Déli magazinban lesz szó.

Orgonamegáldás Sepsiszentgyörgyön
Tegnap ünnepi szentmise keretében Tamás József püspök megáldotta a sepsiszentgyörgyi Szent Benedek plébániatemplom új orgonáját. A hangszert az egyházközség vásárolta, Lukács Tamás orgonaépítő hozta el Németországból és ő építette fel a háromszéki megyeszékhelyen. Egy 1964-ben épült, 12 regiszteres, két manuálos orgonáról van szó, amely tegnaptól Sepsiszentgyörgyön, a Szent Benedek templomban szólal meg Isten dicsőségére.

Karácsonyi találkozó a nagyváradi Püspökségen
Ma délelőtt tizenegy órakor a Nagyváradi Püspökség székhelyén, a Püspöki Palota dísztermében az egyházmegye papjai és szerzetesei a főpásztorral közösen hangolódnak rá Karácsony Ünnepére. Ez alkalommal is az Egyházmegyei Ifjúsági Központ fiataljainak egy csoportja betlehemes műsorral kedveskedik az ünnepre készülő lelkipásztoroknak és szerzeteseknek.

Ösztöndíj diákok számára
A 2014–2015-ös tanévre három szociális és tanulmányi ösztöndíjra hirdet pályázatot a Hargita Megyéért Egyesület (HME) az államvizsgázó egyetemisták, a középiskolások és a szakközépiskolások részére.
Szociális és tanulmányi ösztöndíjra olyan 11–12. osztályos, gimnáziumi és szakközépiskolás tanulók pályázhatnak, akik közösségi tevékenységet folytatnak, Hargita megyei lakhellyel rendelkeznek, és a megye egyik középiskolájában tanulnak, a tevékenységük révén részt vesznek a közösség építésében, a családjukban az egy főre eső nettó jövedelem nem haladhatja meg a 600 lej/fő összeget, és az előző évi tanulmányi átlaguk eléri a 9-es vagy e fölötti minősítést.
Az egyetemet végző hallgatókat támogató ösztöndíjra jelentkezhet minden Hargita megyei állandó lakóhellyel rendelkező egyetemista, aki a romániai felsőoktatásban, nappali alapképzésen vesz részt a 2014–2015-ös tanévben, és ekkor készíti el a diplomamunkáját. A pályázatok leadási határideje 2015. január 16. Részletek a hargitamegyéért.ro oldalon.

Az időjárásról: Erős havazásra és egyre erősebb széllökésekre lehet számítani az előrejelzések szerint, elérve a (60-75km/h), a hegyekben 70-80 km/órás sebességet. A hőmérséklet pár fokot visszaesik, a reggeli órákban  -7 ºC : -1 ºC között várható, napközben 0 és +6 fok körüli értékekre számíthatunk az erdélyi medencében, ennél néhány fokkal melegebb lehet a nap folyamán a nyugati határszélen és a Bánságban.

MRE - Hírszolgálat, 2014. december 22.

About the author

maradmin

Leave a Comment