2014. július 28. – Hírek és programajánló

H Í R E K   D É L B E N

Megáldották a kadicsfalvi új orgonát
A Szent Anna plébániatemplom búcsúját vasárnap ünnepelte az egyházközség. A szentmise keretében Tamás József püspök áldást kért az új orgonára, melyet Pap Zoltán székelyudvarhelyi orgonaépítő készített. Az orgonamegáldási ünnepségről a mai Déli magazinban bővebben hallhatnak.

Búcsú a Gyilkos-tónál
Tegnap a gyilkostói kápolna védőszentjének tiszteletére tartott búcsús szentmisén Szent Kristófhoz az utazók védőszentjéhez imádkoztak a hívek. Keresztes Zoltán gyergyószentmiklósi plébános meghívására jelen volt Lukács József kölni lelkipásztor, valamint egy busznyi magyarországi zarándok. A gyilkostói kápolna emlékeztető és figyelmeztető jel. Parancsa: betérni, elcsendesedni, várakozni, nem sietni. Mert mindig nyerni akarunk, és így sokat veszítünk – fogalmazott az ünnepi szónok, Varga Gábor abaújszántói plébános – adta hírül a székelyhon.ro.

Petky Dávid-szobrot avattak Marosszentgyörgyön
Az ünnepi szentmisét, melyet rádiónk közvetített, Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes celebrálta. Prédikációjában a kincsről és az emberi értékrendről beszélt. „Azok lettek igazán nagyok történelmünk folyamán, akik a helyes sorrendet tartották be, mint például a szentek, a vértanúk, a rendalapítók vagy éppen az egyházközségek megalapítói” – mondotta.
Miután Oláh Dénes főesperes megáldotta az egyházközség második megalapítójának kőmását, Baricz Lajos plébános méltatta Petky Dávid személyét.

Tábor mozgássérültek számára
Benedekmezőn ma kezdődik a Romániai Magyar Máltai Segélyszolgálat szervezésében a mozgássérültek részére az egyhetes tábor. Sokak számára kizárólag ezek a táborok jelentik annak a lehetőségét, hogy elhagyhassák mindennapi környezetüket, és velük egykorúakkal a természetben tölthessenek el egy pár napot. A pihenés mellett lehetőséget kínálnak a találkozásra, megoszthatják egymással élet-tapasztalataikat, és problémáikról, valamint saját fejlődésükről beszélgethetnek.

Mi történik a csendben?
Augusztus 17-23. között az erdődhegyi Helga Winter Házban csendmeditációs lelkigyakorlatot tartanak. A Jézus imába bevezető lelkigyakorlatot Solomayer Sándor, a Hildegárda egyházközösség plébánosa tartja. Az egyhetes program része a közös szentmise, napi egy közös megosztás és egyéni beszélgetés a lelkigyakorlat kísérőjével. A lelki programra olyan személyek jelentkezését várják, akik már betöltötték 23-ik életévüket; vágyat éreznek az imában történő találkozásra Istennel; a lelkigyakorlat teljes ideje alatt jelen tudnak lenni; a mindennapi élet, munka és kapcsolatokkal járó feszültségeket aránylag jól viselik. Jelentkezni a soli2@gmx.de e-mail címen lehet.

Ferences programok
Holnap, július 29-én indul az erdélyi ferences szerzetesek által tizenkettedik alkalommal megszervezett Ferences Ifjúsági Zarándoklat. A FerIza ideje alatt a barátok olyan ferences értékeket kívánnak átadni a résztvevőknek, mint természetszeretet, közösség, vidámság és egyszerűség.
A fizikailag fárasztó, ám a lélek felüdülését szolgáló zarándoklat nappal a természetben töltött gyaloglásból, éjszaka sátrakban való alvásból és Csíksomlyón töltendő lelki napokból áll. Az augusztus 3-án véget érő ferences rendezvény a fiatalok számára mindvégig közösségi, lelki programokat biztosít.
Áldott légy Uram és minden alkotásod! – ezzel a mottóval augusztus 28. és szeptember 2. közti időszakban kerül sor a VII. ferences Biciklis Zarándoklatra. Az idei útvonal: Gyergyószentmiklós - Gyilkostó - Háromkút - Gyimesek - Káronta - Csobányos - Egerszék - Csíksomlyó. Jelentkezni lehet augusztus 20-ig a 0741-940171-es telefonszámon.
A ferences szerzetes testvérek fiúcsapat-tábort is szerveznek, idén ötödik alkalommal, 16-30 év közötti fiúknak, fiatalembereknek. A szeptember 11-14. között sorra kerülő tábor helyszíne a székelyudvarhelyi Ferences Kolostor. Szeptember 4-ig lehet jelentkezni a Mária Rádió honlapján található elérhetőségen. (http://ofm.ro/eferi/fiu_csapat2014_jel.)

Lelkigyakorlatot hirdetnek Kolozsváron
Személyesen kísért szentignáci lelkigyakorlatot tartanak a 18 év fölöttieknek kolozsvári Manréza Lelkigyakorlatos Központban augusztus 14-18. között. A lelkigyakorlat elemei: napi szentmise, személyes és közös imaidők, naponta beszélgetés a kísérővel és a teljes csend. Kísérők: Pakot Géza jezsuita, Trepszker Erika és Vormair Emese szerzetesnők. További tudnivalókkal a manreza.amdg@gmail.com elektronikus címen szolgálnak, ugyanitt lehet jelentkezni augusztus 5-éig.

Időjárás:
Változékony az idő, felhős az égbolt , esőzéseket, elektromos kisüléseket ígér a mai napra. A Kelet-Dél- Keletről fújó szél felerősödhet a csapadékos területeken. A légnyomásmérő enyhén csökkenő-értékeket mutat. Arad és Temes megyékben a csapadékmennyiség meghaladhatja a 20l/m2 -t, helyenként akár a 30l/m2-t is. A nap folyamán 26-32 C fok körüli hőmérsékleti értékekre lehet számítani.

MRE - Hírszolgálat, 2014. július 28.


H Í R E K   R E G G E L

A békéért imádkozott vasárnap Ferenc pápa
Tegnap délben, az Úrangyala elimádkozása után Ferenc pápa emlékeztetett az I. világháború kirobbanására, amelynek ma van 100. évfordulója. Utalt XV. Benedek pápa szavaira, aki „hasztalan vérontásnak” nevezte a világháborút, amely milliók életét követelte és hatalmas pusztítást okozott.
A Szentatya három válságzónát jelölt meg: Közel-Keletet, Irakot és Ukrajnát. Arra kérte a híveket, imádkozzanak az Úrhoz, hogy adja meg e térségek lakóinak és hatóságainak a szükséges bölcsességet és erőt, hogy határozottan mozdítsák elő a béke ügyét, minden vitás kérdéssel kitartó párbeszéd és tárgyalás útján, a kiengesztelődés erejével nézzenek szembe. „Kérem, hagyjátok abba! Egész szívemmel kérlek benneteket. Itt az ideje, hogy megálljatok! Kérem, hagyjátok abba a háborút!” – hangzott Ferenc pápa felhívása a vasárnap déli Úrangyala elimádkozásakor.

Kilenc év után ismét árvíz Farkaslaka községben
Szombat délután kilépett medréből a Nyikó-patak. Rajtaütésszerűen érkezett az ár. A víz szintje helyenként az egy métert is elérte a település utcáin. Emberáldozatot nem követelt az áradás, de termőföldek és utak jelentős részét megrongálta a nagy vízmennyiség a község négy településén: Nyikómalomfalván, Székelyszentléleken, Bogárfalván és Farkaslakán.
A 2005-ös árvíz óta ekkora csapás nem érte a közösségeket. Az előzetes felmérések szerint mintegy egymillió eurós kárt okozott az árvíz. Vasárnap már járhatóvá váltak az utak, miután a helyiek, a más településekről érkezett önkéntesek és a hatóságok segítségével eltakarították az ár levonulása után ott maradt hordalékot.

Templombúcsú Arad-Szilvástelepen
Szombaton a Szent Anna tiszteletére felszentelt arad-szilvástelepi templom búcsúünnepségén Bakó László újmisés volt a főcelebráns és ünnepi szónok. Szentbeszédében Jézus nagyanyjának, Szent Annának a fontosságát méltatta, kiemelve a nagyszülők felelősségét a gyermeknevelésben. – tudósít a nyugatijelen.com

Búcsú a Csobot hegyen
A Szent Anna kápolnát a nagy pestisjárványok után hálából építették a gyergyószentmiklósiak. Szombaton a hívek keresztaljával énekelve, imádkozva zarándokoltak. A jövő fiatalságáról szólt Trucza Sándor ünnepi szónok, aki tíz évnyi orotvai szolgálat után augusztustól a gyergyószentmiklósi örmény katolikus közösség ideiglenes plébánosa lesz.
Az anyáknak és édesapáknak példaképként Szent Annát és Joachimot hozta fel, arra buzdítva mindenkit, hogy a gyermeket elfogadni és felnevelni kell, hogy a magzatot méhében hordozó anya nem terhes, hanem áldott állapotú. Egy új gyerek érkezése a családban áldás, és nem tragédia.
„Kijöttünk a nagy hegyre, élvezzük Isten teremtett világát mi, Isten teremtményei. Kicsit szálljunk magunkba, s értsük meg, milyen óriási bűn a teremtés folyamatába beleavatkozni. Még a papi hivatásnál is sokkal szebb az Isten törvényeire épített házasság. Ha így élnénk, lenne újabb ezer évünk”– fogalmazott az ünnepi szónok – tudtuk meg a székelyhon.ro honlapról.

Orgonaáldás a kadicsfalvi búcsún
A Szent Anna plébániatemplom búcsúját vasárnap ünnepelte az egyházközség. A szentmise keretében Tamás József püspök áldást kért az új orgonára, melyet Pap Zoltán székelyudvarhelyi orgonaépítő készített.

Petky Dávid-szobrot avattak Marosszentgyörgyön
Az ünnepi szentmisét, melyet rádiónk közvetített, Oláh Dénes marosvásárhelyi főesperes celebrálta. Prédikációjában a kincsről és az emberi értékrendről beszélt. „Azok lettek igazán nagyok történelmünk folyamán, akik a helyes sorrendet tartották be, mint például a szentek, a vértanúk, a rendalapítók vagy éppen az egyházközségek megalapítói” – mondotta.
Miután Oláh Dénes főesperes megáldotta az egyházközség második megalapítójának kőmását, Baricz Lajos plébános méltatta Petky Dávid személyét.

Búcsú a Gyilkos-tónál
A gyilkostói kápolna védőszentjének tiszteletére tartott búcsús szentmisén Szent Kristófhoz az utazók védőszentjéhez imádkoztak a hívek. Keresztes Zoltán gyergyószentmiklósi plébános meghívására jelen volt Lukács József kölni lelkipásztor, valamint egy busznyi magyarországi zarándok. A gyilkostói kápolna emlékeztető és figyelmeztető jel. Parancsa: betérni, elcsendesedni, várakozni, nem sietni. Mert mindig nyerni akarunk, és így sokat veszítünk – fogalmazott az ünnepi szónok, Varga Gábor abaújszántói plébános – adta hírül a székelyhon.ro.

Tábor mozgássérültek számára
Benedekmezőn ma kezdődik a Romániai Magyar Máltai Segélyszolgálat szervezésében a mozgássérültek részére az egyhetes tábor. Sokak számára kizárólag ezek a táborok jelentik annak a lehetőségét, hogy elhagyhassák mindennapi környezetüket, és velük egykorúakkal a természetben tölthessenek el egy pár napot. A pihenés mellett lehetőséget kínálnak a találkozásra, megoszthatják egymással élet-tapasztalataikat, és problémáikról, valamint saját fejlődésükről beszélgethetnek.

Időjárás:
Változékony az idő, felhős az égbolt , esőzéseket, elektromos kisüléseket ígér a mai napra. A Kelet-Dél- Keletről fújó szél felerősödhet a csapadékos területeken. A légnyomásmérő enyhén csökkenő-értékeket mutat. Arad és Temes megyékben a csapadékmennyiség meghaladhatja a 20l/m2 -t, helyenként akár a 30l/m2-t is. Kora délelőtt 12 - 19 C fok körüli hőmérsékleti értékekre lehet számítani, míg a nap folyamán 26 - 32 C fok körüliekre.

MRE - Hírszolgálat, 2014. július 28.

About the author

maradmin

Leave a Comment