2014. november 15. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

Búcsú Csikszentmártonban
Szent Márton napját holnap ünneplik meg Csíkszentmártonban. A búcsús szentmisét fél egykor Tamás József püspök mutatja be. A szentbeszédet Kakucs Béla Szilveszter ferences atya tartja Esztelnekről tudtuk meg Vakaria Béla plébánostól.

Véget ér a Medjugorjéról szóló erdélyi körút
Holnap Zeteváralján a 10 órától kezdődő szentmise után hallgathatják meg az állítólagos jelenésekről Olga Merkovic, Medjugorjéban dolgozó magyar tolmácsot. A zarándokhely történetét ismertető előadást követően, a medjugorjei Cenacolo-közösséghez tartozó fiatalok tanúságtételét hallgathatják meg az érdeklődők. 

Könyvbemutató a csíksomlyói kegytemplomban
Vasárnap a nagymise után, fél 12-kor Márk József ferences atya Csíksomlyói mozaik című könyvének bemutatójára kerül sor a csíksomlyói kegytemplomban. A kötet a szerző Csíksomlyón töltött közel 50 éves szerzetespapi szolgálatának, tapasztalatainak szubjektív keresztmetszete, a kegytemplom és a kolostor távolabbi múltjának története, közelmúltbeli történéseinek értelmezése.
A könyvet a Szent István királyról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány adta ki Orbán Szabolcs tartományfőnök engedélyével. A könyvet Urbán Erik templomigazgató és Borsodi L. László ferences sajtóreferens, a könyv szerkesztője mutatja be. A csíksomlyói ferencesek minden érdeklődőt szeretettel várnak! – tájékoztatott a Ferences sajtószolgálat. 

Szent Erzsébet búcsúk a gyulafehérvári egyházmegyében
A Gyimesbükkhöz tartozó tarhavasi Árpád-házi Szent Erzsébet-kápolnában holnap 12 órakor, a rózsafüzér imádság után mutatják be a búcsús szentmisét, melynek szentbeszédét Balla Barnabás pálos szerzetes tartja.
Székelylengyelfalván szintén holnap ünneplik az egyházközség védőszentjét A fél egykor kezdődő szentmise szónoka Daniel Ernő András nyikómalomfalvi plébános.
Nagygalambfalván november 16-án, vasárnap 3 órakor Balla Imre a székelyudvarhelyi Szent Miklós plébánia segédlelkésze lesz a búcsú ünnepi szónoka.

Szentmise a Vártemplomban
November 16-án, a hónap harmadik vasárnapján délután 4 órakor a nagyváradi székeskáptalan tagjai, a jelenlevő papokkal és hívekkel közösen, esti dicsérettel egybekötött szentmisét végeznek a Kárpát-medence keresztényeinek egykori zarándokhelyén, a nagyváradi Vártemplomban.

20 éves a Szatmárnémeti Szentlélek templom
1994. november 20-án szentelte fel Szatmárnémetiben Reizer Pál néhai püspök a Szentlélek templomot, melyet Merk Mihály egykori plébános építetett.
A templomépítési évfordulót triduum előzi meg november 17-19. között. Az este 6 órakor kezdődő szentmiséket Vojtku László helyi plébános meghívására, Istvánfi Szilárd a Szatmárnémeti Szent Család plébánia segédlelkésze tartja. A jubileumi szentmisét, amelyet rádiónk élőben közvetít, november 20-án, csütörtökön este 6 órakor Ilyés Csaba nagykárolyi főesperes mutatja be.

Szent Cecília koncertek tízedik alkalommal
A kolozsvári Szent Mihály templomban november hónap folyamán kerül sor az egyházzene és zenészek védőszentjének, Szent Cecíliának tiszteletére szervezett koncertsorozat tízedik évadjára. Amint a rendezvény mottója is elárulja, a koncertsorozat jubileumi évadjának különlegessége az énekkari- és orgonamuzsika összefonódása Isten dicséretére.
A rendezvény keretén belül november 17-én, hétfőn este 7 órától kerül sor a sepsiszentgyörgyi Laudate kamarakórus és zenekar hangversenyére. Orgonál és vezényel: Lőfi Gellért.

Nőiskola lányoknak Kolozsváron
Belőlem csak 1 van ... mert NŐ vagyok címmel „nő-iskola” indul a Kolozsvári Egyetemi Lelkészségen. A program során bibliai nőalakokat hívnak segítségül ahhoz, hogy a résztvevők megértsék: mit jelent a nőiességük. „A nőiesség antropológiai alapjainak megértésében Éva és Sára alakja fog segíteni.
A pszichológiai valóságunk megértésében Eszter és Sába királynőjének alakja fog kísérni, a női lelkiség megélésében pedig különböző Máriá-k fognak segíteni. – nyilatkozta rádiónknak Homa Ildikó pszichológus, szervező.
A legnagyobb kérdés, amire együtt keresik a választ ebben az „iskolában”, nem az, hogy MI a nő, hanem hogy HOGYAN lehet szép ajándék mások számára. Az első találkozóra november 20-án, csütörtökön este 8 órakor kerül sor a kolozsvári Katolikus Egyetemi Lelkészség felső termében. 

Időjárás:
Holnap továbbra is sok lesz a felhő felettünk, főleg nyugaton, ahol eleredhet az eső is. Élénk délkeleti szél mellett 9 és 15 fok közé melegszik a levegő. 

MRE - Hírszolgálat, 2014. november 15.

 H Í R E K   D É L B E N

Elhunyt Zöld Lajos újságíró, a gyergyószárhegyi alkotótábor egyik alapítója
Zöld Lajos 1932-ben született Szárhegyen, középiskolai tanulmányait Gyergyószentmiklóson végezte, majd a Bolyai Tudományegyetem Történelem–Filozófia Karán szerzett egyetemi oklevelet. Újságíróként dolgozott, az Előre országos napilap szerkesztője, később az Ifjúmunkás szerkesztőbizottsági tagja, végül nyugdíjazásáig a Hargita és a Hargita Népe napilap újságírója, szerkesztőbizottsági tagja volt. Külső munkatársként riportokkal, interjúkkal, publicisztikával jelentkezett az Utunk, Korunk, Látó és a Romániai Magyar Szó hasábjain.
1974-ben Márton Árpád és Gaál András képzőművészekkel közösen hozta létre, és húsz éven át igazgatta a gyergyószárhegyi Barátság Képzőművészeti Alkotótábort. Házigazdája volt a Szárhegyi Kriterion Írótáboroknak. Ugyancsak Szárhegyen kezdeményezte és megszervezte a Szépteremtő Kaláka népművészeti tábort. Nevéhez fűződik a gyergyószárhegyi Lázár-kastély több épületének restaurálása, mint például a Kapubástya, a Lovagterem és részben az Asszonyok Háza helyreállítása.
Értékes munkásságát számos díjjal jutalmazták.
Zöld Lajost hétfőn 13 órától helyezik örök nyugalomra a csíktaplocai temetőben, részvétet nyilvánítani 12 órától lehet. 

Templommegáldás a Nagyváradi Egyházmegyében
Böcskei László megyéspüspök ma délután 1 órakor ünnepélyes szentmise keretében áldja meg a Bihar-megyei Fogáson felépült templomot.

Triduum és búcsú Csikszentmártonban
Szent Márton napját holnap ünneplik meg Csíkszentmártonban, amelyet triduum előz meg november 13-15. között. Az este 6 órakor kezdődő szentmiséket és elmélkedéseket, Vakaria Béla helyi plébános meghívására, Kakucs Béla Szilveszter ferences atya tartja Esztelnekről. Ma este, a szentmise után, Márton napi lámpás körmenetet tartanak a templomtól a központig és vissza. A búcsús szentmisét holnap fél egykor Tamás József püspök mutatja be.

Véget ér a Medjugorjéról szóló erdélyi körút
Holnap Zeteváralján a 10 órától kezdődő szentmise után hallgathatják meg az állítólagos jelenésekről Olga Merkovic, Medjugorjéban dolgozó magyar tolmácsot. 
A zarándokhely történetét ismertető előadást követően a medjugorjei Cenacolo-közösséghez tartozó fiatalok tanúságtételét hallgathatják meg az érdeklődők. 

Könyvbemutató a csíksomlyói kegytemplomban
Vasárnap a nagymise után, fél 12-kor Márk József ferences atya Csíksomlyói mozaik című könyvének bemutatójára kerül sor a csíksomlyói kegytemplomban. A kötet a szerző Csíksomlyón töltött közel 50 éves szerzetespapi szolgálatának, tapasztalatainak szubjektív keresztmetszete, a kegytemplom és a kolostor távolabbi múltjának története, közelmúltbeli történéseinek értelmezése.
A könyvet a Szent István királyról elnevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány adta ki Orbán Szabolcs tartományfőnök engedélyével. A könyvet Urbán Erik templomigazgató és Borsodi L. László ferences sajtóreferens, a könyv szerkesztője mutatja be. A csíksomlyói ferencesek minden érdeklődőt szeretettel várnak! – tájékoztatott a Ferences sajtószolgálat. 

Szent Erzsébet búcsúk a gyulafehérvári egyházmegyében
A Gyimesbükkhöz tartozó tarhavasi Árpád-házi Szent Erzsébet-kápolnában november 16-án, vasárnap 12 órakor, a rózsafüzér imádság után mutatják be a búcsús szentmisét, melynek szentbeszédét Balla Barnabás pálos szerzetes tartja.
Székelylengyelfalván vasárnap fél egykor ünneplik az egyházközség védőszentjét. A búcsú szónoka Daniel Ernő András nyikómalomfalvi plébános.
Nagygalambfalván november 16-án, vasárnap 3 órakor Balla Imre a székelyudvarhelyi Szent Miklós plébánia segédlelkésze lesz a búcsú ünnepi szónoka.

Szentmise a Vártemplomban
November 16-án, a hónap harmadik vasárnapján délután 4 órakor a nagyváradi székeskáptalan tagjai, a jelenlevő papokkal és hívekkel közösen, esti dicsérettel egybekötött szentmisét végeznek a Kárpát-medence keresztényeinek egykori zarándokhelyén, a nagyváradi Vártemplomban.

Nőiskola lányoknak Kolozsváron
Belőlem csak 1 van ... mert NŐ vagyok címmel „nő-iskola” indul a Kolozsvári Egyetemi Lelkészségen. A program során bibliai nőalakokat hívnak segítségül ahhoz, hogy a résztvevők megértsék: mit jelent a nőiességük. „A nőiesség antropológiai alapjainak megértésében Éva és Sára alakja fog segíteni.
A pszichológiai valóságunk megértésében Eszter és Sába királynőjének alakja fog kísérni, a női lelkiség megélésében pedig különböző Máriá-k fognak segíteni. – nyilatkozta rádiónknak Homa Ildikó pszichológus, szervező.
A legnagyobb kérdés, amire együtt keresik a választ ebben az „iskolában”, nem az, hogy MI a nő, hanem hogy HOGYAN lehet szép ajándék mások számára. Az első találkozóra november 20-án, csütörtökön este 8 órakor kerül sor a kolozsvári Katolikus Egyetemi Lelkészség felső termében. 

Időjárás: A hét végén is folytatódik az átlagnál enyhébb idő. A Kárpát-medencében napközben helyenként számíthatunk napos időszakokra, de felhő is lesz felettünk, ezekből azonban csapadék nem valószínű. Délután 9-17 fok közötti értékekre lehet számítani. 

MRE - Hírszolgálat, 2014. november 15.

 

About the author

maradmin

Leave a Comment