2014. november 28. – Hírek és programajánló

H Í R E K   E S T E

A Szentatya megkezdte törökországi látogatását
Ferenc pápa ma megkezdte hatodik külföldi apostoli útját, melynek során három napot tölt Törökországban. A nap folyamán találkozott az állam képviselőivel, a miniszterelnökkel és a vallásügyi hivatal elnökével. Szombaton továbbindul Isztambulba, ahol I. Bartolomaiosz pátriárkával közös programokon vesz részt. Az apostoli látogatás meghatározóan ökumenikus jellegű, de a pápa természetesen találkozik az országban élő kis katolikus közösséggel is az isztambuli Szentlélek-székesegyházban. A pápa november 30-án, vasárnap, törökországi látogatását lezáró programként Isztambulban találkozik a szalézi oratórium diákjaival. (magyar kurír)

Egyházzenei énekverseny Nagykárolyban
Holnap reggel 9 órától, a nagykárolyi Szent László Közösségi Ház előadótermében, negyedik alkalommal tartják meg az egyházzenei énekversenyt. Az Egyházmegyei Főtanfelügyelőség szervezésében megvalósuló próba minden alkalommal nagy népszerűségnek örvendett az elemi osztályosok és középiskolások körében egyaránt, és idén sokan jelentkeztek, hogy megmutassák liturgikus énekismeretüket, énektudásukat. Két korosztályban – öt-nyolc és a kilenc-tizenkettő osztályosok -, iskolákról vagy plébániákról, egyénileg vagy legfeljebb öt személyből álló csapatokban állhatnak pódiumra.

Adventi kiállítás és nyílt napok a nagykárolyi piarista nővéreknél
A piarista nővérek nagykárolyi Kalazanci Szent József templom melletti rendháza és gyermekotthona, Advent előtt vásárral egybekötött kiállítást, nyílt napokat tart november 29-30. között. Azokat a kézműves, ünnepi dísztárgyakat állítják ilyenkor ki, amelyeket a nővérek az év során, a gyerekekkel együtt készítenek a kicsik kreativitása és kézügyességének fejlesztése okán. Szombaton és vasárnap reggel 9 és este 9 órák között várják a látogatókat.

Vermesy Péter-emlékkoncert Kolozsváron
Az erdélyi származású zeneszerző és pedagógus emlékére koncertet tartanak holnap délután 4 órai kezdettel az Egyetemiek Háza nagytermében. Vermesy Péterre emlékezik és életművét méltatja Angi István professzor, ezt követően énekkari és kamarazenei hangversenyre kerül sor, melyen a zeneszerző művei hangzanak el. 

Szent András búcsúk a Gyulafehérvári Főegyházmegyében
A gyimesfelsőloki Szent András plébánia és egyházközség búcsúja, az idén advent I. vasárnapjára esik. A felcsíki kerület szokása szerint az ünnepi búcsús szentmise november 30-án, vasárnap fél 1-kor kezdődik, melynek főcelebránsa Tamás József püspök – tájékoztatott Vass Nimród István plébános. A szentmisét rádiónk élőben közvetíti.
Szentegyházasfaluban szintén vasárnap fél 1 órakor ünneplik Szent András apostolt. A búcsús szentbeszédet Balla Barnabás pálos szerzetes tartja – tudtuk meg Portik Bakai Sándor plébánostól.

Úrjövet imádságos készülődéssel Kaplonyban
Az adventi vasárnapokon délután 3 órakor imaórát tartanak a kaplonyi Szent Antal templomban. November 30-án, vasárnap, az első adventi imaóra után, a kaplonyi Szent Antal templomban karácsonyi CD-bemutatót tart, a rádiónkból is ismert Lakner Sándor nyírbátori kántor. 

Várom az Urat
Erdély-szerte négy különböző helyszínen, advent egy-egy hétvégéjén szervezik meg idén a Várom az Urat adventi keresztény zenefesztivált. Az első rendezvényt november 30-án, vasárnap délután 5 órai kezdettel Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának dísztermében tartják. További helyszínek: Kolozsvár, Ördöngösfüzes és Sepsiszentgyörgy. 

Adventi ifjúsági imaórák Szatmárnémetiben
A Krisztusvárás időszakában a szatmári egyházmegye fiataljai egymást kísérik, egymás felkészülését segítik azzal, hogy idén is megszervezik az adventi ifjúsági imaórákat Szatmárnémetiben, minden vasárnap este 7órai kezdettel a város más-más templomában. November 30-án, vasárnap a székesegyházban „Isten hűsége”, mottó alatt gyűlnek össze a fiatalok, hogy ezáltal jobban felkészüljenek Urunk születésének ünnepére.

Az időjárásról: Szombaton továbbra is borongós, szürke időre van kilátás. Többfelé kisebb eső, ónos eső, havas eső, északon, északnyugaton kisebb havazás is kialakulhat. Hajnalban a hegyvidéken -8 C fok körüli értékekre, míg síkvidéken -1°C-ra lehet számíthatunk. Délután 2 – 4°C várható. 

MRE – Hírszolgálat, 2014. november 28.


H Í R E K   D É L B E N

Szent András búcsúk a Gyulafehérvári Főegyházmegyében
A gyimesfelsőloki Szent András plébánia és egyházközség búcsúja, az idén advent I. vasárnapjára esik. A felcsíki kerület szokása szerint az ünnepi búcsús szentmise november 30-án, vasárnap fél 1-kor kezdődik, melynek főcelebránsa Tamás József püspök – tájékoztatott Vass Nimród István plébános. A szentmisét rádiónk élőben közvetíti.
Szentegyházasfaluban szintén vasárnap fél 1 órakor ünneplik Szent András apostolt. A búcsús szentbeszédet Balla Barnabás pálos szerzetes tartja – tudtuk meg Portik Bakai Sándor plébánostól.

Belső Iránytű Gyergyószentmiklóson
A gyergyószentmiklósi Szent István plébánián, a Belső Iránytű második előadását Darvas Piroska segítőnővér tartja az elengedésről ma este 7 órától. A Belső Iránytűről Keresztes Zoltán plébános nyilatkozott rádiónknak.

Áron püspökről szülőfalujában
Márton Áron az emlékekben címmel tart előadást, Ferencz Kornélia, a Mária Rádió önkéntes munkatársa ma este 7 órától a csíkszentdomokosi Szent Margit Lelkigyakorlatos Házban. Az eseményre, amelyre a csíkszentdomokosi segítő nővérek minden érdeklődőt várnak, a Márton Áron tematikus esték sorozat keretében kerül sor.

Előadás a Mária-szobrokról Csíkszeredában
A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadássorozat keretében ma este 6 órától Hegedűs Enikő művészettörténész a Mária-szobrokról tart előadást a csíkszeredai polgármesteri hivatal gyűléstermében. A Mária-év alkalmából, az előadás arra szeretne rávilágítani, hogy a csíksomlyói Mária kegyszobor, miként kapcsolódik a korabeli Mária ábrázolásokhoz és miben mutatkozik meg az egyedi értéke.

Vermesy Péter-emlékkoncert Kolozsváron
Az erdélyi származású zeneszerző és pedagógus emlékére koncertet tartanak november 29-én, szombaton délután 4 órai kezdettel az Egyetemiek Háza nagytermében. Vermesy Péterre emlékezik és életművét méltatja Angi István professzor, ezt követően énekkari és kamarazenei hangversenyre kerül sor, melyen a zeneszerző művei hangzanak el. Közreműködik a Sigismund Toduţă Zenei Főgimnázium kicsinyek kórusa, a Kolozsvári Babeş-Bolyai Tudomány-egyetem Református Tanárképző Kar kamarakórusa, a csíkszeredai Lux Aurumque Kamakórus, valamint a kolozsvári Guttman Mihály Pedagógus kórus. Színpadra lép és zongorán közreműködik a zeneszerző fia, a Berlinből érkező Vermesy András, továbbá Márkos Albert hegedűn és Ortenszky Gyula gordonkán. A belépés díjtalan.

Várom az Urat
Erdély-szerte négy különböző helyszínen, advent egy-egy hétvégéjén szervezik meg idén a Várom az Urat adventi keresztény zenefesztivált. Az első rendezvényt november 30-án, vasárnap délután 5 órai kezdettel Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának dísztermében tartják. További helyszínek: Kolozsvár, Ördöngösfüzes és Sepsiszentgyörgy.

Úrjövet imádságos készülődéssel Kaplonyban
Az adventi vasárnapokon délután 3 órakor imaórát tartanak a kaplonyi Szent Antal templomban. November 30-án, vasárnap, az első adventi imaóra után, a kaplonyi Szent Antal templomban karácsonyi CD-bemutatót tart, a rádiónkból is ismert Lakner Sándor nyírbátori kántor.

Adventi ifjúsági imaórák Szatmárnémetiben
A Krisztusvárás időszakában a szatmári egyházmegye fiataljai egymást kísérik, egymás felkészülését segítik azzal, hogy idén is megszervezik az adventi ifjúsági imaórákat Szatmárnémetiben, minden vasárnap este 7órai kezdettel a város más-más templomában. November 30-án a székesegyházban „Isten hűsége”, mottó alatt gyűlnek össze a fiatalok, hogy ezáltal jobban felkészüljenek Urunk születésének ünnepére.

Adventi triduum és lelkinap Kolozsváron
December 12-14. között adventi triduumot tartanak a kolozsvári ferenceseknél. Pénteken és szombaton este 6 órától, vasárnap 12 órától Gegő Julianus ferences atya lelkigyakorlatos szentmiséket tart. A triduum keretében december 12-én, szombaton reggel 9 órakor lelkinap kezdődik a ferences templomban. Érdeklődni és jelentkezni lehet Tibor testvérnél a 0746-774701-es telefonszámon.

Az időjárásról: Ma többnyire borongós, szürke időre van kilátás. Napközben eső, északon, északkeleten és az erdélyi medencében havas eső, gyenge havazás is kialakulhat. Délutánra 1 és 5°C közé melegszik a levegő.

MRE – Hírszolgálat, 2014. november 28.


H Í R E K   R E G G E L

Belső Iránytű Gyergyószentmiklóson
A gyergyószentmiklósi Szent István plébánián, a Belső Iránytű második előadását Darvas Piroska segítőnővér tartja az elengedésről ma este 7 órától. A Belső Iránytűről Keresztes Zoltán plébános nyilatkozott rádiónknak.

Melinda Dumitrescu Brassóban
A brassói Szent Kereszt Felmagasztalása templomban, a Medjugore-ban élő Melinda Dumitrescu nővér, hegedűművész és a Jézus és Mária Kiscsillagai Zenei Evangélizációs Közösség tanúságtételére kerül sor. A program ma délután fél 6 órakor rózsafüzér imádsággal kezdődik, 6 órától szentmise, amit szentségimádás követ, majd következik a tanúságtétel és a koncert.

Áron püspökről szülőfalujában
Márton Áron az emlékekben címmel tart előadást, Ferencz Kornélia, a Mária Rádió önkéntes munkatársa ma este 7 órától a csíkszentdomokosi Szent Margit Lelkigyakorlatos Házban. Az eseményre, amelyre a csíkszentdomokosi segítő nővérek minden érdeklődőt várnak, a Márton Áron tematikus esték sorozat keretében kerül sor.

Előadás a Mária-szobrokról Csíkszeredában
A honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadássorozat keretében ma este 6 órától Hegedűs Enikő művészettörténész a Mária-szobrokról tart előadást a csíkszeredai polgármesteri hivatal gyűléstermében. A Mária-év alkalmából, az előadás arra szeretne rávilágítani, hogy a csíksomlyói Mária kegyszobor, miként kapcsolódik a korabeli Mária ábrázolásokhoz és miben mutatkozik meg az egyedi értéke.

Vermesy Péter-emlékkoncert Kolozsváron
Az erdélyi származású zeneszerző és pedagógus emlékére koncertet tartanak november 29-én, szombaton délután 4 órai kezdettel az Egyetemiek Háza nagytermében. Vermesy Péterre emlékezik és életművét méltatja Angi István professzor, ezt követően énekkari és kamarazenei hangversenyre kerül sor, melyen a zeneszerző művei hangzanak el. Közreműködik a Sigismund Toduţă Zenei Főgimnázium kicsinyek kórusa Kállay-Miklós Tünde vezetésével; a Kolozsvári Babeş-Bolyai Tudomány-egyetem Református Tanárképző Kar kamarakórusa, Windhager-Geréd Erzsébet vezetésével; a csíkszeredai Lux Aurumque Kamakórus, Ványolós András vezetésével, valamint a kolozsvári Guttman Mihály Pedagógus kórus, Bedő Ágnes vezetésével. Színpadra lép és zongorán közreműködik a zeneszerző fia, a Berlinből érkező Vermesy András, továbbá Márkos Albert hegedűn és Ortenszky Gyula gordonkán. A belépés díjtalan.

XIII. Csángó Nap Csíkszeredában és Gyergyócsomafalván
A Hargita Megyei Kulturális Központ főszervezésében már tizenharmadik alkalommal rendezik meg a Csángó Napot, melynek rendezvényei a moldvai csángó kultúra értékeire irányítják a figyelmet.
Csíkszeredában november 29-én, szombaton este 6 órakor a Csíki Játékszínben a Somoskai Hagyományőrző Csoport bemutatkozásával kezdődik, és a Csángó Továbbtanulók Közösségének néptánc-összeállításával folytatódik a rendezvény, amely vasárnap fél 10 órakor szentmisével zárul a Millenniumi-templomban. A szentmisén a Csíkszeredában tanuló moldvai magyar ifjak énekelnek, a perselyadományát a tanulók megsegítésére fordítjuk.
Gyergyócsomafalván november 30-án, vasárnap 11 órától a Szent Péter és Pál templomban lesz ünnepi szentmise. A szentmise után 12 órától a Borsos Miklós Emlékházban lesz Oláh-Gál Elvira A moldvai magyarokról – riportok, interjúk, tudósítások című könyvének bemutatója, közreműködik Mirk Kata-Szidónia, a Moldvai Magyarság folyóirat szerkesztője. Ezt követően kerül sor a Somoskai Hagyományőrző Csoport moldvai csángó népdalokkal és táncokkal való bemutatkozására.

Várom az Urat
Erdély-szerte négy különböző helyszínen, advent egy-egy hétvégéjén szervezik meg idén a Várom az Urat adventi keresztény zenefesztivált. Az első rendezvényt november 30-án, vasárnap délután 5 órai kezdettel Székelyudvarhelyen a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának dísztermében tartják. További helyszínek: Kolozsvár, Ördöngösfüzes és Sepsiszentgyörgy.

Az időjárásról: Ma többnyire borongós, szürke időre van kilátás. Napközben eső, északon, északkeleten és az erdélyi medencében havas eső, gyenge havazás is kialakulhat. A fagyos hajnal után a mérsékelt keleties szélben délutánra 1 és 5°C közé melegszik a levegő.

MRE – Hírszolgálat, 2014. november 28.

About the author

maradmin

Leave a Comment