2015. április 25. – Hírek és programajánló

H Í R E K    E S T E
 

Kórustalálkozó Gyergyóban
Ma délelőtt tartották Gyergyócsomafalván a gyergyói főesperesi kerület egyházi énekkarainak találkozóját. A „Magasból kell jönni, hogy az Isten dicsőségét énekeljük. Magasban kell otthon lenni, hogy szívünk, lelkünk, egyéniségünk Isten dicsőítő éneke legyen” mottójú rendezvényen közel 380 kórustag vett részt. A nyitószentmisén Farkas László, az Egyházzenei Bizottság titkára prédikált. A találkozón 14 kórus mutatkozott be a következő helységekből: Maroshévíz, Gyergyószárhegy, Gyergyóremete, Gyergyótölgyes, Gyergyóalfalva, Gyergyóújfalvi, Tekerőpatak, Kilyénfalva, Ditró, Gyergyószentmiklósról a Szent Miklós, a Szent István, valamint az örmény plébánia kórusai, Borszék és Gyergyócsomafalva – tudtuk meg Ambrus Tibor kántortól.

Hetven éves a nagybányai Krisztus Király plébánia
„Út, amely az életre vezet…” címmel egy hetes népmissziót tartottak a veresvizi Krisztus Király templom felszentelésének hetvenedik évfordulója alkalmából. Április 19-26. között, az esti szentmiséken, a nyolc boldogságról, a plébánián egykor szolgálatot teljesített atyák elmélkedtek: Vik János teológia tanár, Hankovszky Ferenc püspöki helynök, Hankusz József kökényesdi plébános, Ulmer Mihály szakaszi plébános, Solomayer (ejtsd: Szolomájer) Sándor a szatmárnémeti Szent János egyházközség plébánosa, Hozdik Zsolt soltvadkerti esperes-plébános és Mártin Lőrinc atya. Holnap este hét órakor a záró szentmisét Schönberger Jenő szatmárnémeti püspök mutatja be. Előtte félórával vesperás, esti imaóra lesz a hivatásokért. 

Misztériumjáték Csíksomlyó kincsestárából
Holnap a fél tizenegy órakor kezdődő szentmise után, 250 esztendő után először Szűz Mária életéről szóló, eredeti csíksomlyói ferences misztériumjátékot láthatnak az érdeklődők a csíksomlyói kegytemplomban. Az ünnepi alkalom második részében eredeti 18. századi magyar nyelvű csíksomlyói misztériumjáték hangzik el Szűz Mária mennybevételéről – tájékoztatott Borsodi L. László ferences sajtóreferens.

Jó Pásztor-búcsú a hivatások vasárnapján
A Katolikus Egyházban a húsvétot követő negyedik vasárnapot Jó Pásztor vasárnapjának nevezik, mely egyben a hivatások világnapja is. Április 26-án, vasárnap a szentmiséken világszerte a papokért és új hivatásokért imádkoznak a hívek. Ezen a napon délután egy órakor kezdődik a székelyudvarhelyi Jó Pásztor Papok és Idősek Otthona kápolnájának búcsúja. A homiliát Tamás Márton nyugdíjas plébános mondja.

Medjugorjei imanap
Április 26-án Csíkszeredában, a Segítő Mária Gimnázium Bentlakásának dísztermében medjugorjei imanapot tartanak. Az imaalkalom holnap délután hat órakor rózsafüzér ájtatossággal kezdődik, utána szentmisét mutatnak be, melyet szentségimádás követ.

Az Örmény Genocídium centenáriuma
Gyergyószentmiklóson holnap délelőtt tíz órakor megemlékező szentmise lesz az örmény katolikus templomban. Ezt követően Barabás Gyöngyvér tart előadást az örmény népirtásról, majd a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület és az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége által felállított emlékhely leleplezésére kerül sor a templomkertben.

Szent György búcsúk a gyulafehérvári egyházmegyében
– Csíkszentgyörgyön holnap fél egy órakor ünneplik az egyházközség védőszentjét. A szentbeszédet Málnási Demeter kósteleki plébános mondja.
– A Székelyudvarhely Szombatfalvi Szent György védelmébe ajánlott templom búcsús szentmiséje szintén holnap fél egykor kezdődik.

Városmisszió Székelyudvarhelyen
A húsvéti idő vasárnapjain a székelyudvarhelyi Neokatekumenális közösségek tagjai délután négy órától missziót tartanak a városi nagy parkban. Hívják és várják az imádkozni vágyókat.

Régizene fesztivál
Július 9-12. között Csíkszeredában szervezik a régizene fesztivált. A rendezvény előhírnökeként három szólókoncertre kerül sor, Csíkszék templomainak történelmi orgonáin. A koncertsorozat első helyszíne a csíkcsicsói Szent Antal templom. Holnap este hat órakor Erich Türk, nemzetközileg elismert orgonaművész előadásában korabeli művek szólalnak meg.

Felhívjuk hallgatóink figyelmét, hogy vasárnap két szentmisét közvetítünk, reggel kilenc órakor Málnásfürdőről, délután hat órakor pedig a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király templomból.

Az időjárásról
Délután kellemes, kora nyárias időjárásban volt részünk. Vasárnap ismét változékonyabb időben lesz részünk szórványosan előfordulhat egy-egy zápor, helyenként zivatar. A délnyugati szél élénk marad. Enyhe lesz a reggel, napközben pedig 20-25 C fokra készülhetünk.

MRE – Hírszolgálat, 2015. április 25.

 


H Í R E K    D É L B E N
 

Tempfli József püspök köszöntése
„Jó Atyánkért esdeklünk, tartsd meg Isten őt nekünk…” Ezekkel a szavakkal köszöntötte tegnap Böcskei László nagyváradi megyéspüspök papjai kíséretében a 25 évvel ezelőtt, 1990. április 26-án püspökké szentelt Tempfli József nyugalmazott megyéspüspököt. A főpásztor felolvasta Ferenc pápa üdvözlő sorait is: „Püspökké szentelésének huszonötödik évfordulóját ünnepelve e jeles eseményhez és egész püspöki ténykedéshez őszinte szívvel gratulálunk, legőszintébb szeretetünknek adjuk jelét és a mennyei kegyelmek zálogaként jó szívvel küldjük apostoli áldásunkat, péteri szolgálatunk gyakorlásához pedig imáit kérjük.” Tempfli József a Nagyváradi Egyházmegye nyugalmazott püspöke megromlott egészségi állapota ellenére örömmel fogadta a köszöntő szavakat, imáiról biztosította a jelenlévőket és főpapi áldásban részesítette őket.

Egyház- és népzenei értékek, misztériumjáték Csíksomlyó kincsestárából
Ma délután két órakor Csíksomlyó szerepe a liturgia-, a zene-, a népének- és a színháztörténetben címmel konferencia kezdődik a csíktaplocai Szent Lőrinc plébániatemplomban. 
A konferencia folytatásaként este fél nyolctól a csíksomlyói kegytemplomban az Énekek Szent István király tiszteletére című könyv és CD közös énekléssel egybekötött bemutatójára kerül sor. Közreműködnek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Gödöllői Kántorátus tanárai és növendékei, akik húsvéti polifon vesperás éneklésével zárják a napot.
Holnap a fél tizenegy órakor kezdődő szentmise után, 250 esztendő után először Szűz Mária életéről szóló, eredeti csíksomlyói ferences misztériumjátékot láthatnak az érdeklődők a csíksomlyói kegytemplomban. Az ünnepi alkalom második részében eredeti 18. századi magyar nyelvű csíksomlyói misztériumjáték hangzik el Szűz Mária mennybevételéről – tájékoztatott Borsodi L. László ferences sajtóreferens.

Nyílt este Szászrégenben
Elekes Szabolcs katolikus segédlelkész és Tamás Endre Ottó református tiszteletes, kerekasztal beszélgetésre hív minden érdeklődőt ma este hét órától a szászrégeni DIO házba, Kérdezd meg? Mit akar? Ki a jó pásztor? címmel.

Jó Pásztor-búcsú a hivatások vasárnapján
A Katolikus Egyházban a húsvétot követő negyedik vasárnapot Jó Pásztor vasárnapjának nevezik, mely egyben a hivatások világnapja is. Április 26-án, vasárnap a szentmiséken világszerte a papokért és új hivatásokért imádkoznak a hívek. Ezen a napon délután egy órakor kezdődik a székelyudvarhelyi Jó Pásztor Papok és Idősek Otthona kápolnájának búcsúja. A homíliát Tamás Márton nyugdíjas plébános mondja.

Az Örmény Genocídium centenáriuma
Gyergyószentmiklóson holnap délelőtt tíz órakor megemlékező szentmise lesz az örmény katolikus templomban. Ezt követően Barabás Gyöngyvér tart előadást az örmény népirtásról, majd a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület és az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége által felállított emlékhely leleplezésére kerül sor a templomkertben.

Hetven éves a nagybányai Krisztus Király plébánia
„Út, amely az életre vezet…” címmel egy hetes népmissziót tartottak a veresvizi Krisztus Király templom felszentelésének hetvenedik évfordulója alkalmából. Április 19-26. között, az esti szentmiséken, a nyolc boldogságról, a plébánián egykor szolgálatot teljesített atyák elmélkedtek: Vik János teológia tanár, Hankovszky Ferenc püspöki helynök, Hankusz József kökényesdi plébános, Ulmer Mihály szakaszi plébános, Solomayer Sándor a szatmárnémeti Szent János egyházközség plébánosa, Hozdik Zsolt soltvadkerti esperes-plébános és Mártin Lőrinc atya. Holnap este hét órakor a záró szentmisét Schönberger Jenő szatmárnémeti püspök mutatja be. Előtte félórával vesperás, esti imaóra lesz a hivatásokért. 

Felhívjuk hallgatóink figyelmét, hogy vasárnap két szentmisét közvetítünk, reggel kilenc órakor Málnásfürdőről, délután hat órakor pedig a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király templomból.

Az időjárásról: Ma országszerte lehet számítani egy-egy futó zápor, zivatar kialakulására. A naposabb időt gomolyfelhők zavarhatják meg. Ha lassan is, de melegszik a levegő hőmérséklete. Délután 18-23°C körüli értékekre kell számítani. 

MRE – Hírszolgálat, 2015. április 25.

About the author

maradmin

Leave a Comment