2015. február 20. – Hírek és programajánló

​​H Í R E K   E S T E

 

Konferencia a roma-ügyről Nagyváradon
Böcskei László megyéspüspök, Kiss Károly, a Caritas Catolica ügyvezető igazgatója, Szabó Dániel a Caritas roma-programjának koordinátora, valamint Jitaru Szél Antal, romaügyért felelős plébános is részt vesznek azon a romák európai kivándorlásával kapcsolatos, háromnapos nemzetközi konferencián, amelyet a görög-katolikus Caritas szervezett meg Nagyváradon, a püspökkari konferencia és a Renovabis támogatásával. Az eseményen hét ország intézményeinek, több mint hatvan képviselője vesz részt, köztük belga, bosnyák, bulgár, német, olasz és magyar meghívottak.
Ahogy tegnap a megnyitón Monika Kleck, a Renovabis kéviselője hangsúlyozta, a konferenciától nem várják el, hogy önmagában megoldjon egy problémát, sokkal inkább az a célja, hogy a romaüggyel foglalkozó állami intézmények, illetve egyházi- és civil szervezetek képviselői megoszthassák egymással tapasztalataikat és párbeszéd révén irányvonalakat javasoljanak a roma-migráció nyomán felmerült szociális problémákra, amelyek immár európai szintűvé nőtték ki magukat.

Vesperás Boldog Bogdánffy Szilárd tiszteletére
A nagyváradi székesegyházban, február 21-én, szombaton Boldog Bogdánffy Szilárd vértanú-püspök születésének 104. évfordulóján, az este hat órakor kezdődő esti dicséret keretében ismét átadásra kerül A hit szolgálatában elnevezésű érdemérem, melyet Böcskei László megyéspüspök 2012 végén alapított. A z idén kiválasztott személy Herman Mária, a vaskói egyházközség híve, aki szerényen és hűséggel hosszú évtizedek óta áll az egyházközség szolgálatában. Életpéldájával és kitartó felelősségvállalásával kitűnt a hitnek a szolgálatában és a hívek előtt köztiszteletnek örvend. A Boldog Bogdánffy Szilárd vértanú-püspök tiszteletére bemutatott esti dicséretre várjuk az egyházmegye papjait és híveit, az Istent és embereket hűséggel szolgáló lelkekért végzett közös imádságra.

Papi Hivatások Nyomában
Február 20-22. között a nagyváradi Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum és a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség közös szervezésében tizedik alkalommal kerül megrendezésre a „Papi hivatások nyomában” elnevezésű országos hittanverseny. A program célja, hogy a Megszentelt Élet Évében a fiatalok az egyháztörténelem kiemelkedő egyéniségeinek élete és működése által jobban megismerjék az Istennek és a felebarátnak szentelt élet értékét, mélységét és szépségét. A díjkiosztó ünnepség február 21-én szombaton délután három órakor kezdődik a Püspöki Palota dísztermében, melyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Evangéliumos imaórák Szatmárnémetiben
Nagyböjttel szatmárnémeti különböző templomaiban megkezdődnek a vasárnap esti szentmiséket követő imaórák is. Az Egyházmegyei Ifjúsági Iroda által összeállított segédanyag alapján számos plébánián tartanak majd imaórákat, de Szatmárnémetiben és Nagykárolyban láncba gyűjtik a plébániákat, amelyeket a fiatalok sorban látogatnak majd. A szatmárnémeti székesegyházban február 22-én, a Magány témában találkoznak. Mindegyik találkozásra a vasárnap esti szentmise után, hét órától kerül sor.

Feleségek, édesanyák hétvégéje
A Gyulafehérvári Főegyházmegye család-munkacsoportja idén is megszervezi Csíksomlyón, a Jakab Antal Tanulmányi Házban a Feleségek-édesanyák hétvégéjét március 6–8. között. A találkozó témája: Időgazdálkodás: egyensúly az életben és a családban. Előadói: Kertész Marika, Komán Katalin és Ilyés Erika segítőnővér. Jelentkezni a csalad.ro honlapon, a „Bejelentkezés” menüpontban lehet március 3-ig.

Biblianap Szatmárnémetiben
Évente megszervezik az egyházmegyei szintű biblianapot, amelyre idén a Szentlélek templom Merk Mihály termében kerül sor. Február 28-án, szombaton délelőtt tizenegy órától este öt óráig a résztvevők együtt olvassák a Szentírást, a szövegeket értelmezik, különböző módszerekkel hozzák közelebb, tárják fel üzeneteit. Az idei rendezvény témája a víz és a kenyér János evangéliumában. A biblianap szervezői, Vojtku László helyi plébános és Kujbus Márta refens kérik, hogy az érdeklődők részvételi szándékukat előre jelezzék a 0261-715.011-es telefonszámon.

Vigasztalódás a gyászban
Február 28-án, a csíkszeredai Millenium templom alagsorában, délelőtt fél tíz órától lelkinapot tart Darvas Piroska segítő nővér. Várják mindazokat, akiket bármilyen veszteség ért: válás, haláleset, egészség elvesztése, vagy egy fontos érték. Jelentkezni lehet február 25-ig, a 0740 822. 170 vagy a 0746-138.763-as telefonszámokon. 

Az időjárásról: Borús, felhős estére számíthatunk, gyenge, helyenként felerősödő szélmozgás a jellemző, a légnyomás-értékek nem változnak számottevően. 
A hétvégén hűvös, kissé szeles időre, vasárnap esőre/ havas esőre lehet számítani. A minimumok -7/2, a maximumok 4/11 fok körül alakulnak.

MRE – Hírszolgálat, 2015. február 20.

 


H Í R E K   D É L B E N
 

Konferencia a roma-ügyről Nagyváradon
Böcskei László megyéspüspök, Kiss Károly, a Caritas Catolica ügyvezető igazgatója, Szabó Dániel a Caritas roma-programjának koordinátora, valamint Jitaru Szél Antal, romaügyért felelős plébános is részt vesznek azon a romák európai kivándorlásával kapcsolatos, háromnapos nemzetközi konferencián, amelyet a görög-katolikus Caritas szervezett meg Nagyváradon, a püspökkari konferencia és a Renovabis támogatásával. Az eseményen hét ország intézményeinek, több mint hatvan képviselője vesz részt, köztük belga, bosnyák, bulgár, német, olasz és magyar meghívottak.
Ahogy tegnap a megnyitón Monika Kleck, a Renovabis kéviselője hangsúlyozta, a konferenciától nem várják el, hogy önmagában megoldjon egy problémát, sokkal inkább az a célja, hogy a romaüggyel foglalkozó állami intézmények, illetve egyházi- és civil szervezetek képviselői megoszthassák egymással tapasztalataikat és párbeszéd révén irányvonalakat javasoljanak a roma-migráció nyomán felmerült szociális problémákra, amelyek immár európai szintűvé nőtték ki magukat.

Előadás Szent Lászlóról Marosvásárhelyen
Móser Zoltán fotóművész, etnofotográfus, író tart előadást ma este hét órai kezdettel a Deus Providebit Tanulmányi Házban a Szent László legendáriumról, saját képeivel és saját kutatómunkája alapján.

Negyven nap az életért
Naponta közel 400 gyermek esik Romániában abortusz áldozatává, amelyből 16 Kolozsváron történik. Február 18-március 29. között, Kolozsváron a római katolikus és a görög katolikus egyház felkérésére, a hívek közösen imádkoznak az életért, bekapcsolódva a mozgalomba, amely az egész világon az abortusz megszüntetéséért küzd. A negyven nap az életért mozgalomnak három formája van: ima és böjt, a közösség mozgósítása és békés jelenlét reggel hét órától este hét óráig a Dominic Stanca szülészeti klinika előtt. 

Feleségek, édesanyák hétvégéje
A Gyulafehérvári Főegyházmegye család-munkacsoportja idén is megszervezi Csíksomlyón, a Jakab Antal Tanulmányi Házban a Feleségek-édesanyák hétvégéjét március 6–8. között. A találkozó témája: Időgazdálkodás: egyensúly az életben és a családban. Előadói: Kertész Marika, Komán Katalin és Ilyés Erika segítőnővér. Jelentkezni a csalad.ro honlapon, a „Bejelentkezés” menüpontban lehet március 3-ig.

Evangéliumos imaórák Szatmárnémetiben
Nagyböjttel szatmárnémeti különböző templomaiban megkezdődnek a vasárnap esti szentmiséket követő imaórák is. Az Egyházmegyei Ifjúsági Iroda által összeállított segédanyag alapján számos plébánián tartanak majd imaórákat, de Szatmárnémetiben és Nagykárolyban láncba gyűjtik a plébániákat, amelyeket a fiatalok sorban látogatnak majd. A szatmárnémeti székesegyházban február 22-én, a Magány témában találkoznak. Mindegyik találkozásra a vasárnap esti szentmise után, hét órától kerül sor.

Biblianap Szatmárnémetiben
Évente megszervezik az egyházmegyei szintű biblianapot, amelyre idén a Szentlélek templom Merk Mihály termében kerül sor. Február 28-án, szombaton délelőtt tizenegy órától este öt óráig a résztvevők együtt olvassák a Szentírást, a szövegeket értelmezik, különböző módszerekkel hozzák közelebb, tárják fel üzeneteit. Az idei rendezvény témája a víz és a kenyér János evangéliumában. A biblianap szervezői, Vojtku László helyi plébános és Kujbus Márta refens kérik, hogy az érdeklődők részvételi szándékukat előre jelezzék a 0261-715.011-es telefonszámon.

Vigasztalódás a gyászban
Február 28-án, a csíkszeredai Millenium templom alagsorában, délelőtt fél tíz órától lelkinapot tart Darvas Piroska segítő nővér. Várják mindazokat, akiket bármilyen veszteség ért: válás, haláleset, egészség elvesztése, vagy egy fontos érték. Jelentkezni lehet február 25-ig, a 0740 822.170 vagy a 0746-138.763-as telefonszámokon. 

Elhunyt Beöthy Tamás jezsuita
Beöthy Tamás 1927. február 15-én született Budapesten. 1945-ben érettségizett. A Műegyetem építészmérnöki karára vették fel. Ekkor ismerte meg az illegalitásba szorított jezsuitákat. 1953. szeptember 14-én kezdte meg a titkos noviciátust. Az építészmérnöki diplomát 1950-ben szerzi meg, utána még hat évet dolgozott építészként. 1956-ban, a forradalom alatti szerepvállalása miatt, külföldre menekült és Ausztriában tette le fogadalmait 1957. július 31-én.
Írországban végezte el a filozófiát, a teológiát. 1963. július 31-én pappá szentelték. 
1989-ben az elsők között tért haza Magyarországra. Hosszú szenvedés után 2015. február 11-én hunyt el. Temetése február 27-én lesz Budapesten.
Jól ismert személyiség volt Erdélyben, hiszen a Cursillo-t, illetve a Házas-hétvége mozgalmat ismertette meg, számos lelkigyakorlat lelkes mozgatója volt. Ma délután László Attila Katekézis műsorában őrá emlékezve egy korábbi, vele készült beszélgetés első részét hallhatják.

Az időjárásról: Ma sem várható csapadék, a korábban lehullott hó pedig napközben a hegyekben is olvadni kezd. Hazánk nagy részén sok lesz a felhő, de napsütésre is számíthatunk. A mérsékelt nyugati, északnyugati szélben délutánra 1 és 9 C fok közé is melegedhet a levegő.

 

MRE – Hírszolgálat, 2015. február 20.
 


H Í R E K   R E G G E L 

Konferencia a roma-ügyről Nagyváradon
Böcskei László megyéspüspök, Kiss Károly, a Caritas Catolica ügyvezető igazgatója, Szabó Dániel a Caritas roma-programjának koordinátora, valamint Jitaru Szél Antal, romaügyért felelős plébános is részt vesznek azon a romák európai kivándorlásával kapcsolatos, háromnapos nemzetközi konferencián, amelyet a görög-katolikus Caritas szervezett meg Nagyváradon, a püspökkari konferencia és a Renovabis támogatásával. Az eseményen hét ország intézményeinek, több mint hatvan képviselője vesz részt, köztük belga, bosnyák, bulgár, német, olasz és magyar meghívottak.
Ahogy tegnap a megnyitón Monika Kleck, a Renovabis kéviselője hangsúlyozta, a konferenciától nem várják el, hogy önmagában megoldjon egy problémát, sokkal inkább az a célja, hogy a romaüggyel foglalkozó állami intézmények, illetve egyházi- és civil szervezetek képviselői megoszthassák egymással tapasztalataikat és párbeszéd révén irányvonalakat javasoljanak a roma-migráció nyomán felmerült szociális problémákra, amelyek immár európai szintűvé nőtték ki magukat.

Előadás Szent Lászlóról Marosvásárhelyen
Móser Zoltán fotóművész, etnofotográfus, író tart előadást ma este hét órai kezdettel a Deus Providebit Tanulmányi Házban a Szent László legendáriumról, saját képeivel és saját kutatómunkája alapján.

Negyven nap az életért
Naponta közel 400 gyermek esik Romániában abortusz áldozatává, amelyből 16 Kolozsváron történik. Február 18-március 29. között, Kolozsváron a római katolikus és a görög katolikus egyház felkérésére, a hívek közösen imádkoznak az életért, bekapcsolódva a mozgalomba, amely az egész világon az abortusz megszüntetéséért küzd. A negyven nap az életért mozgalomnak három formája van: ima és böjt, a közösség mozgósítása és békés jelenlét reggel hét órától este hét óráig a Dominic Stanca szülészeti klinika előtt. 

Feleségek, édesanyák hétvégéje
A Gyulafehérvári Főegyházmegye család-munkacsoportja idén is megszervezi Csíksomlyón, a Jakab Antal Tanulmányi Házban a Feleségek-édesanyák hétvégéjét március 6–8. között. A találkozó témája: Időgazdálkodás: egyensúly az életben és a családban. Előadói: Kertész Marika, Komán Katalin és Ilyés Erika segítőnővér. Jelentkezni a csalad.ro honlapon, a „Bejelentkezés” menüpontban lehet március 3-ig.

Evangéliumos imaórák Szatmárnémetiben
Nagyböjttel szatmárnémeti különböző templomaiban megkezdődnek a vasárnap esti szentmiséket követő imaórák is. Az Egyházmegyei Ifjúsági Iroda által összeállított segédanyag alapján számos plébánián tartanak majd imaórákat, de Szatmárnémetiben és Nagykárolyban láncba gyűjtik a plébániákat, amelyeket a fiatalok sorban látogatnak majd. A szatmárnémeti székesegyházban február 22-én, a Magány témában találkoznak. Mindegyik találkozásra a vasárnap esti szentmise után, hét órától kerül sor.

Biblianap Szatmárnémetiben
Évente megszervezik az egyházmegyei szintű biblianapot, amelyre idén a Szentlélek templom Merk Mihály termében kerül sor. Február 28-án, szombaton délelőtt tizenegy órától este öt óráig a résztvevők együtt olvassák a Szentírást, a szövegeket értelmezik, különböző módszerekkel hozzák közelebb, tárják fel üzeneteit. Az idei rendezvény témája a víz és a kenyér János evangéliumában. A biblianap szervezői, Vojtku László helyi plébános és Kujbus Márta refens kérik, hogy az érdeklődők részvételi szándékukat előre jelezzék a 0261-715.011-es telefonszámon.

Vigasztalódás a gyászban
Február 28-án, a csíkszeredai Millenium templom alagsorában, délelőtt fél tíz órától lelkinapot tart Darvas Piroska segítő nővér. Várják mindazokat, akiket bármilyen veszteség ért: válás, haláleset, egészség elvesztése, vagy egy fontos érték. Jelentkezni lehet február 25-ig, a 0740 822.170 vagy a 0746-138.763-as telefonszámokon. 

Zarándokhétvégék Csíksomlyón
A kegyszobor megalkotásának ötszázadik évfordulója alkalmából jubileumi Mária-évet tartanak a csíksomlyói ferencesek. Szeptember 13-áig Ferenc pápa az év minden napjára teljes búcsút engedélyezett. A jubileumi alkalom következő eseménye a február 24-26. közötti nagyböjti triduum a kegytemplomban.
Az este hat órakor kezdődő szentmisék keretében, a lelkigyakorlatos elmélkedéseket Orosz Lóránd ferences atya fogja vezetni.
Amennyiben a zarándokok többnaposra tervezik a csíksomlyói tartózkodást, megszervezik számukra a hétvégét lelki programokkal – írja közleményében a ferences központ. Év közben is várják a zarándokokat a Mária kegyhelyre. Jelentkezni a 0722-388651-es telefonszámon lehet. 

Az időjárásról: Ma sem várható csapadék, a korábban lehullott hó pedig napközben a hegyekben is olvadni kezd. Hazánk nagy részén sok lesz a felhő, de napsütésre is számíthatunk. A mérsékelt nyugati, északnyugati szélben délutánra 1 és 9 C fok közé is melegedhet a levegő. Hajnalban -10 és 0 fok várható, keleten ködfoltok képződhetnek.

 

MRE – Hírszolgálat, 2015. február 20.

About the author

maradmin

Leave a Comment