2015. január 17. – Hírek és programajánló

 H Í R E K  E S T E

Ökumenikus imahét a Krisztus-hívők egységéért
„Jézus így szólt hozzá: Adj innom!“– mottóval hirdették meg ebben az évben a keresztény egység imahetét.
Nagyváradon holnap délután öt órakor a nagyváradi székesegyházban a keresztény felekezetek képviselői közösen kérik, hogy Jézus Krisztus főpapi imájában elhangzottak megvalósuljanak. Várják mindazokat, akik szívügyüknek tartják a keresztények közötti egység előmozdítását, hogy a kereszténység az egység jelévé és kovászává váljon a világ számára.
Sepsiszentgyörgyön holnap este hat órakor a Szemerjai református templomban folyatódik az ökumenikus imatized.
Marosvásárhelyen a magyar keresztény egyházak ökumenikus imanyolcadát, január 18 és 25 között tartják. Egy város szintű lelkigyakorlat ez, ahol megtapasztalhatjuk az egyház sokszínűségét, a keresztények egységét, a közösségek egymásrautaltságát, a közös ima erejét és felemelő élményét. A perselyes adományokat idén – a Papp László és a Mustármag közösség által kezdeményezett, az egész Erdélyt megmozgató – Márton Áron- játékfilm elkészítésére fordítják.
Az idei évhez kötődik egy ökumenikus évforduló: 10 éve, tragikus körülmények között hunyt el a taizéi szerzetesi közösség alapítója Roger Schütz. Az ökumenikus estéken ebből az alkalomból taizéi énekek is elhangzanak. 
A marosvásárhelyi imahét holnap este hat órakor kezdődik a Vártemplomban, ahol Papp László római katolikus lelkész hirdeti az igét.
Gyergyószentmiklóson az ökumenikus imahét január 19-én, hétfőn este hat órakor Szent István templomban kezdődik.
Székelykeresztúr különböző felekezetű egyházközségei huszonöt éve tartják együtt az imanyolcadot. A templomokhoz autóbuszok indulnak hétfőtől péntekig délután fél hatkor, az istentiszteletek hat órakor kezdődnek. Hétfőn a betfalvi református templomban a beszédet Szombatfalvi József fiatfalvi unitárius lelkész, az imádságot Kovács Péter székelykeresztúri plébános mondja.
Petrozsényban a református, római katolikus és unitárius egyházközségek közösen szervezik meg az idei ökumenikus imahetet. Január 19-én, hétfőn délután öt órakor az unitárius templomban Ruşti Alexandru római katolikus segédlelkész prédikál. 

Egyház és pénz - Kiss Ulrich előadókörútja
A csíksomlyói Pro Educatione Egyesület szervezésében Kiss Ulrich jezsuita atya, Egyház és pénz: Isten fizesse! címmel előadássorozatot tart. Január 18-án, vasárnap a csíksomlyói kegytemplomban, a fél tizenegy órakor kezdődő szentmise után, este hat órától pedig a székelyudvarhelyi Szent Pio lelkigyakorlatos házban. Az előadásra a belépés díjtalan. 
Árpádházi Szent Margit búcsú Margittán
Vasárnap, tizenkét órai kezdettel tartja meg a Bihar megyei margittai egyházközség az Árpád-házi Szent Margit-templom búcsúünnepséget. Az ünnepi szentmise főcelebránsa és szónoka Kémenes Lóránt-Zoltán tűri plébános.

Szentmise Szent László király sírjánál
Január 18-án, a hónap harmadik vasárnapján délután négy órakor a nagyváradi székeskáptalan tagjai, a jelenlevő papokkal és hívekkel közösen, esti dicsérettel egybekötött szentmisét végeznek a Kárpát-medence keresztényeinek egykori zarándokhelyén, Szent László király sírjánál. Mivel a nagyváradi Vártemplom felújítás alatt áll, a szentmisét a templom melletti helyiségben tartják, amit csak a Vár főbejárata felől lehet megközelíteni.

Téli ifjúsági tábor Gyimesfelsőlokon
A Gyulafehérvári Főegyházmegyei Ifjúsági Lelkészség február 3-tól 7-éig téli tábort szervez Gyimesfelsőlokon, 15 és 24 év közötti fiataloknak. A tábor egy jó lehetőség a vakációban, hogy kimozdulj a jól megszokott otthoni légkörből és feljöjj velünk a hegyre. Lehetőség lesz sízni és a téli táj adta egyéb szórakozásra. A helyek száma korlátozott. Jelentkezni január 30-áig lehet az ujnemzedek@yahoo.com e-mailcímen. 

Híreink végén egy felhívással fordulunk Önökhöz: 
Február elsejétől életbe lép a kutyák ivartalanításáról szóló törvény. Németországi állatorvosok felajánlották segítségüket, így január 16-22. között ingyenesen elvégzik a kutyák és macskák ivartalanítását a taplocai menhely orvosi rendelőjében. Szeretettel kérünk minden állatszerető rádióhallgatót, hogy erről a lehetőségről értesítse állattartó ismerőseit. Ezzel is hozzájárulhatnánk a kóbor, gazdátlan ebek elszaporodásának megakadályozásához. 

Az időjárásról:
Vasárnap borongós, felhős időre kell számítani. Főleg nyugaton eső, egy-egy zápor, sőt, a hegységekben havas eső, kisebb havazás is várható.

MRE - Hírszolgálat, 2015. január 17.


 H Í R E K  D É L B E N
 

Ökumenikus imahét a Krisztus-hívők egységéért
„Jézus így szólt hozzá: Adj innom!“– mottóval hirdették meg ebben az évben a keresztény egység imahetét.
Nagyváradon ma délután öt órakor az Egyházmegyei Ifjúsági Központ meghívására a város keresztény fiataljai közösen imádkoznak a római katolikus székesegyházban. A szervezők minden fiatalt szeretettel várnak a közös imára, hogy az ifjúság felismerje szerepét a világban és közös erővel tegyen tanúságot Krisztusról. 
Január 18-án, vasárnap délután öt órakor a nagyváradi székesegyházban a keresztény felekezetek képviselői közösen kérik, hogy Jézus Krisztus főpapi imájában elhangzottak megvalósuljanak. Várják mindazokat, akik szívügyüknek tartják a keresztények közötti egység előmozdítását, hogy a kereszténység az egység jelévé és kovászává váljon a világ számára.
A székelyudvarhelyi Bethlen lakótelepi gyülekezetek második alkalommal tartanak közös imahetet. Ma este a Kis Szent Teréz-plébániatemplomban Rüsz Domokos unitárius lelkész szolgál.
Sepsiszentgyörgyön, ma este hat órakor a Szent Benedek templomban, holnap szintén hat órakor a Szemerjai református templomban folyatódik az ökumenikus imatized.
Marosvásárhelyen a magyar keresztény egyházak ökumenikus imanyolcadát, január 18 és 25 között tartják. Minden este hat órától más-más templom lesz a közös imaalkalmak házigazdája, és más-más felekezet lelkipásztora hirdet igét. Egy város szintű lelkigyakorlat ez, ahol megtapasztalhatjuk az egyház sokszínűségét, a keresztények egységét, a közösségek egymásrautaltságát, a közös ima erejét és felemelő élményét. A perselyes adományokat idén – a Papp László és a Mustármag közösség által kezdeményezett, az egész Erdélyt megmozgató – Márton Áron- játékfilm elkészítésére fordítják.
Az idei évhez kötődik egy ökumenikus évforduló: 10 éve, tragikus körülmények között hunyt el a taizéi szerzetesi közösség alapítója Roger Schütz. Az ökumenikus estéken ebből az alkalomból taizéi énekek is elhangzanak. A marosvásárhelyi imahét január 18-án, vasárnap este hat órakor kezdődik a Vártemplomban, ahol Papp László római katolikus lelkész hirdeti az igét.

Orgonakoncert Kolozsváron
Ma délután 5 órakor orgonakoncertre kerül sor a kolozsvári Szent Mihály templomban, melynek előadója Potyó István. A belépés ingyenes, szeretettel várják a zenekedvelőket!

Egyház és pénz - Kiss Ulrich előadókörútja
A csíksomlyói Pro Educatione Egyesület szervezésében Kiss Ulrich jezsuita atya, Egyház és pénz: Isten fizesse! címmel előadássorozatot tart. Január 18-án, vasárnap a csíksomlyói kegytemplomban, a fél tizenegy órakor kezdődő szentmise után, este hat órától pedig a székelyudvarhelyi Szent Pio lelkigyakorlatos házban. Az előadásra a belépés díjtalan. 

Magyar Kultúra Napja Gyulafehérváron
Ma délután négy órakor a gyulafehérvári székesegyházban a kórushangversenyt tartanak. Horváth István plébános beszéde után, köszöntőt mond Tóth Guttman Emese. Szavalnak: Jancsó Miklós és Rekita Rozália színművész. A kórushangversenyen közreműködnek: a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum Kórusa, a Nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium Kakukkszó Gyermekkara, a Magyarfenesi Vegyeskar, Sepsiszentgyörgyről a Plugor Sándor Művészeti Líceum Eufónia Kórusa, valamint a Guttman Mihály Magyar Pedagógus Kórus, Kolozsvárról. 

Árpádházi Szent Margit búcsú Margittán
Január 18-án, vasárnap, tizenkét órai kezdettel tartja meg a Bihar megyei margittai egyházközség az Árpád-házi Szent Margit-templom búcsúünnepséget. Az ünnepi szentmise főcelebránsa és szónoka Kémenes Lóránt-Zoltán tűri plébános.

Szentmise Szent László király sírjánál
Január 18-án, a hónap harmadik vasárnapján délután négy órakor a nagyváradi székeskáptalan tagjai, a jelenlevő papokkal és hívekkel közösen, esti dicsérettel egybekötött szentmisét végeznek a Kárpát-medence keresztényeinek egykori zarándokhelyén, Szent László király sírjánál. Mivel a nagyváradi Vártemplom felújítás alatt áll, a szentmisét a templom melletti helyiségben tartják, amit csak a Vár főbejárata felől lehet megközelíteni.

Lelkigyakorlatos továbbképző kántoroknak
Kántorok számára lelkigyakorlatos továbbképzőt tartanak február 3-6 között Gyulafehérváron, a Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceumban. A továbbképző február 3-án délután három órakor Veni Sancteval kezdődik. A továbbképző moderátora Ilyés Zsolt csíkszentléleki plébános. Részvételi díj 220 lej. A részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges január 28-áig a 0258-819.869-es telefonszámon.

Az időjárásról:
Hétvégén enyhe időre van kilátás, csupán éjszaka és a hajnali órákban számíthatunk fagyokra. Napközben enyhe, többfelé kora tavaszias idő várható. Az erdélyi medencében pára, köd képződhet.

MRE - Hírszolgálat, 2015. január 17.

 

 

About the author

maradmin

Leave a Comment