2015. március 30. – Hírek és programajánló

​H Í R E K   E S T E
 

Virágvasárnap: elkezdődött a nagyhét
- Ferenc pápa tegnap, a Szent Péter téren tartotta az ünnepi szentmisét. Virágvasárnap az idén egyúttal a 30. Ifjúsági Világnap ünnepe is, ezért a körmenet elején fiatalok haladtak, kezükben hatalmas pálmaágakkal – tudósít a Vatikáni Rádió. 
A Szentatya szentbeszédében kérte, lépjünk eltökélten az isteni alázatnak az útjára, a mi Urunk és Üdvözítőnk iránti nagy szeretetből. A szeretet legyen a vezetőnk és adjon erőt nekünk. 
- A nagyváradi székesegyházban a virágvasárnapi szertartás a Püspöki Palota előtti barkaszenteléssel kezdődött. A szentmisét Böcskei László megyéspüspök celebrálta. A Passiót a székesegyház kórusa adta elő, Kristófi János karnagy vezetésével. Az azt követő szentbeszédben, Kovács Zsolt püspökségi irodaigazgató, az emberi hódolat és az emberek dicsőítése okozta mámor törékeny mivoltáról beszélt.
- Szatmárnémetiben, Schönberger Jenő püspök, a barkaszentelés után, Jézus követésére buzdította híveit. „Lépjünk Krisztus nyomába, találkozzunk vele – ne csak a megfeszítettel, hanem a megdicsőült, Isten országának királyával –, akinek üzenete: annyira szeret bennünket, hogy kész az életét ma is, mindannyiunkért odaáldozni.” 
A püspöki szentmisével egyidőben vonult énekelve, pálmaágakkal a kezében a Neokatekumenális Közösség, a Székesegyház plébániától a Zárda templomig, ahol szentmisét mutattak be. 

A kereszt alatt gyűltek össze
Fiatalok és felnőttek is elmentek Virágvasárnap este, a szatmárnémeti Kálvária templom udvarán, a Püspökség Ifjúsági Irodája és a helyi plébániák ifjúsága által rendezett keresztúti ájtatosságra. Énekelve hordozták végig a keresztet a tizennégy stáción, mindegyiknél megállva elmélkedni és imádkozni.
A keresztúti ájtatosság a nagyböjtöt átfogó imaórák zárását jelentette, a szenvedéstörténet átelmélkedésének végén Vass Loránd ifjúsági és ministránslelkész köszönte meg a résztvevőknek a jelenlétet, és mondott hálát Jézus Krisztusnak.

Egy csónakban a Caritasért
A Caritas Catolica önkéntes-programjának keretében március 23-26. között osztrák középiskolások egy újabb csoportja dolgozott az egykori nagyváradi Szent József Kórház épületének belső felújításán. Az Alsó-ausztriai Mödling szakiskola diákjai két szaktanár irányításával álmennyezetet helyeztek fel az emeleti helyiségekben, a húsz önkéntes fiú és három lány ugyanakkor betont öntött, falazott és folytatta az elektromos hálózat kiépítését, melyet egy héttel korábban iskolatársaik kezdtek meg.

Családos találkozó Kolozsváron
Barátság Istennel és egymással – Avilai Szent Teréz olvasatában mottóval, holnap este hét órától családos találkozóra kerül sor a kolozsvári Szent Mihály plébánia épületében. A családi életről szóló előadássorozatra nemcsak a házastársakat várják, hanem azokat a fiatalokat is, kik szeretnének felkészülni a házasságra. A találkozó moderátora Homa Ildikó szociális testvér.

Szerdai pár-beszéd Marosvásárhelyen
Április 1-jén a szerdai párbeszédek ötödik alkalma következik. Témája: Kihívás? Ki a hibás? Megbocsátásról. Meghívottak: Becsky Borbála, Szénégető István plébános és Cosma István. Minden érdeklődőt várnak szerdán, este hét órára az Ama Deus cukrászdába.

Márton Áron, a XX. század püspöke
Ezzel a címmel Kárpát-medencei vetélkedőt hirdetett a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum, a lakiteleki Népfőiskola, a Székelyföld Alapítvány és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa. A versenyre a Kárpát-medencei középiskolások, egyházközségek, hittancsoportok vagy baráti társaságok jelentkezését várják, a résztvevők háromfős csapatokban indulhatnak.
A vetélkedő első fordulói online zajlanak, március végétől havonta, három részletben jelentetik meg a martonaronmuzeum.ro honlapon. A középdöntő és a döntő szeptemberben lesz a lakiteleki Népfőiskolán, a verseny eredményhirdetését 2015. szeptember 26-án tartják a Parlamentben Márton Áron életútjáról rendezendő konferencia keretében. Érdeklődni a 0741-484.716-os telefonszámon lehet.

Fotópályázatot hirdet a Szent Ferenc Alapítvány
A csíksomlyói Mária kegyszobor 500 éves tiszteletére a Szent Ferenc Alapítvány pályázatot hirdet amatőr és profi fotósoknak, akiktől a kegyszoborról, a csíksomlyói templomról, a pünkösdi búcsúról, illetve Csíksomlyóhoz, Máriához köthető eseményekről készült alkotásokat várnak. A legjobbnak ítélt 5 fénykép 100-100 euró díjban részesül. A beküldött fényképeket egy kiállításon lehet majd tekinteni Csíksomlyón. A Mária évben egy ünnepi albumot is szeretnének kiadni A pályamunkákat digitális formában várják húsvétig az eva.nagyfalusi@hotmail.com email címre.

Az időjárásról: Kedden helyenként még számíthatunk napsütésre, majd sokfelé a megnövekvő felhőzetből eső, zápor várható. A déli szél élénk, erős, helyenként viharos lökésekkel kísért lesz. Napközben 8-14 C fok körüli értékekre kell számítani. +

MRE - Hírszolgálat, 2015. március 30.H Í R E K   R E G G E L / D É L B E N

Ünnepelt az erdélyi Mária Rádió
Kolozsváron, a Szent Mihály templomban szombaton adtunk hálát az elmúlt kilenc évért. A szentmisét, melyet rádiónk közvetített, Kovács Sándor főesperes mutatott be, több paptestvérrel együtt. Utána közönségtalálkozóra került sor, ahol Szatmári Ferenc, a Mária Rádió elnöke köszöntötte a zarándokokat és visszatekintett a kezdetekre. A kolozsvári stúdió munkatársai, önkéntesei megajándékozták a jelenlevőket. Köszönjük, hogy együtt ünnepelhettünk.

Virágvasárnap: elkezdődött a nagyhét
- Ferenc pápa tegnap, a Szent Péter téren tartotta az ünnepi szentmisét. Virágvasárnap az idén egyúttal a 30. Ifjúsági Világnap ünnepe is, ezért a körmenet elején fiatalok haladtak, kezükben hatalmas pálmaágakkal – tudósít a Vatikáni Rádió.
A Szentatya szentbeszédében kérte, lépjünk eltökélten az isteni alázatnak az útjára, a mi Urunk és Üdvözítőnk iránti nagy szeretetből. A szeretet legyen a vezetőnk és adjon erőt nekünk.
- A nagyváradi székesegyházban a virágvasárnapi szertartás a Püspöki Palota előtti barkaszenteléssel kezdődött. A szentmisét Böcskei László megyéspüspök celebrálta. A Passiót a székesegyház kórusa adta elő, Kristófi János karnagy vezetésével. Az azt követő szentbeszédben, Kovács Zsolt püspökségi irodaigazgató, az emberi hódolat és az emberek dicsőítése okozta mámor törékeny mivoltáról beszélt.
- Szatmárnémetiben, Schönberger Jenő püspök, a barkaszentelés után, Jézus követésére buzdította híveit. „Lépjünk Krisztus nyomába, találkozzunk vele – ne csak a megfeszítettel, hanem a megdicsőült, Isten országának királyával –, akinek üzenete: annyira szeret bennünket, hogy kész az életét ma is, mindannyiunkért odaáldozni.”
A püspöki szentmisével egyidőben vonult énekelve, pálmaágakkal a kezében a Neokatekumenális Közösség, a Székesegyház plébániától a Zárda templomig, ahol szentmisét mutattak be.

Triduum Csíkszeredában
A Milleniumi templomban nagyhét első három napján tartják a nagyböjti háromnapos lelkigyakorlatot. A szentmiséket este hét órakor Ferencz Imre nyugdíjas plébános mutatja be.

Szerdai pár-beszéd Marosvásárhelyen
Április 1-jén a szerdai párbeszédek ötödik alkalma következik. Témája: Kihívás? Ki a hibás? Megbocsátásról. Meghívottak: Becsky Borbála, Szénégető István plébános és Cosma István. Minden érdeklődőt várnak szerdán, este hét órára az Ama Deus cukrászdába.

Nagycsütörtöki olajszentelés a székesegyházakban
Ebben az évben is megtartják a nagycsütörtöki olajszentelő szentmiséket a püspöki székesegyházakban. A hagyományokhoz híven a jelenlévő papok megújítják szentelésben tett ígéreteiket.
A gyulafehérvári székesegyházban a nagycsütörtöki olajszentelő szentmise, amelyet rádiónk élőben közvetít, délelőtt tíz órakor kezdődik,  Jakubinyi György érsek vezetésével. Ezen a napon tartják a főegyházmegyei ministráns és hittanos zarándoklatot Gyulafehérváron.
Böcskei László nagyváradi püspök ugyancsak délelőtt a tíz órakor kezdődő szentmise keretében áldja meg az olajokat, a váradi székesegyházban.
A szatmári székesegyházban szintén tíz órakor kezdődik a nagycsütörtöki szentmise, amelyen Schönberger Jenő szatmári püspök megáldja az olajokat.
A temesvári Szent György székesegyházban Roos Márton megyéspüspök az olajszentelési szentmisét tíz órakor mutatja be.

Márton Áron, a XX. század püspöke
Ezzel a címmel Kárpát-medencei vetélkedőt hirdetett a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum, a lakiteleki Népfőiskola, a Székelyföld Alapítvány és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa. A versenyre a Kárpát-medencei középiskolások, egyházközségek, hittancsoportok vagy baráti társaságok jelentkezését várják, a résztvevők háromfős csapatokban indulhatnak.
A vetélkedő első fordulói online zajlanak, március végétől havonta, három részletben jelentetik meg a martonaronmuzeum.ro honlapon. A középdöntő és a döntő szeptemberben lesz a lakiteleki Népfőiskolán, a verseny eredményhirdetését 2015. szeptember 26-án tartják a Parlamentben Márton Áron életútjáról rendezendő konferencia keretében. Érdeklődni a 0741-484.716-os telefonszámon lehet.

Húsvéti adománygyűjtés Pál atya gyermekeinek Marosvásárhelyen
Ma délután négy és este hét óra között a Marosvásárhelyi Infó, valamint lelkes segítők jótékonysági adománygyűjtést szerveznek Pál atya gyermekeinek megsegítésére. Az adománygyűjtés helyszíne a marosvásárhelyi Deus Providebit Ház, Jakab Antal terme. A szervezők elsősorban élelmiszercsomagokat várnak az adományozók részéről, amelyet még aznap eljuttatnak a Szent Erzsébet Egyesülethez.

Az időjárásról: Esős, felhős nap van ma is, a reggeli minimumok átlaga -2 ºC : 4 ºC körül alakul. Gyenge szél fúj, ami helyenként felerősödik. A nap folyamán továbbra is esőzésekre lehet számítani, a légköri nyomás értékek enyhén változó tendenciát mutatnak.

MRE - Hírszolgálat, 2015. március 30.

About the author

maradmin

Leave a Comment