Örökös szentségimádási nap
A Gyulafehérvári Főegyházmegyében a mai nap folyamán a székelypálfalvi templomban tartanak örökös szentségimádási napot. Soha ne szűnjünk meg hálát adni a megváltás ajándékáért, dicsőítve és imádva Krisztust a legméltóságosabb Oltáriszentségben.
Húsvéti tojásírás Csíkszeredában
Többéves hagyomány már, hogy nagyhéten húsvéti tojásírás műhelymunkát szerveznek Csíkszeredában, az idei kiadás ma délután öt órától lesz a Hargita Megyei Kulturális Központban. A programra várnak valamennyi korosztályt, a tojásírást Bíró Gyöngyi hagyományőrző vezeti. A nagyobb gyermekeknek Albert-Homonnai Emőke, a budapesti székhelyű Néprajzi Múzeum csíkszeredai Etnospot örökségpont munkatársa tart foglalkozást párhuzamosan, Lázár Iru nagycsaládos édesanya pedig gitározással és dúdolókkal várja a legkisebbeket hat órától. Szükséges vinni kifújt vagy keményre főtt tojásokat, pamut törlőrongyot és kesicét/írókát (akinek van), de a helyszínen Bíró Gyöngyitől is beszerezhető a réztölcséres íróka, amit gyermekek is használhatnak. A szervezők biztosítják a mintákat és a tojásfestéket, a foglalkozás ingyenes, adományt elfogadnak.
Az autizmus világnapja Csíkszeredában
Április 2-án van az autizmus világnapja, ez alkalomból figyelemfelkeltő eseményre hív a Játékos Univerzum Egyesület csapata csütörtökön fél tíz és fél egy között a csíkszeredai központi parkba. Az esemény a Csendben dobban a szív címet viseli, az érdeklődők közösen „öltöztetik kékre” a park fáit egyénileg vagy csoportosan elkészített kék szívecskékkel, amelyeken egy-egy gondolat szerepel az elfogadásról, ezzel téve láthatóbbá a megértést.
A nagyváradi székesegyház ünnepi szentmise-rendje
Nagycsütörtökön a székesegyházban két szentmisét mutatnak be. A krizmaszentelési mise délelőtt tíz órakor kezdődik. Az egyházmegye papsága együtt misézik a főpásztorral. Az ünnepi liturgia két kiemelkedő mozzanata a papok szentelési fogadalmának megújítása, valamint az év folyamán a szentségek kiszolgáltatásánál használt olajok megszentelése. Az Utolsó Vacsora emlékére este hét órakor celebrál szentmisét Böcskei László megyéspüspök. A szentmise után oltárfosztás, majd virrasztás lesz kilenc óráig. Nagypénteken Urunk szenvedésére és halálára emlékezünk. Délután három órakor a székesegyház előtt közös keresztutat tartanak a város plébániái. A nagypénteki szertartás hat órakor kezdődik, majd kilenc óráig a Szent Sírnál szentségimádást lehet végezni. Nagyszombaton délelőtt tíz és este hét óra között szentségimádás lesz a Szent Sírnál. A hővéti vigilía este kilenc órakor tűzszenteléssel kezdődik a székesegyház előtti téren. Az ünnepi szentmisét, amelynek fontos része a vízszentelés és a keresztségi ígéretek megújítása, Böcskei László megyés püspök celebrálja. A szentmise után feltámadási körmenetet tartanak és megáldják a húsvéti eledeleket. Húsvétvasárnap reggel fél nyolckor ételszentelés lesz a székesegyház előtti téren, majd nyolc órakor szentmise. A húsvétvasárnapi pontifikális szentmisét tizenegy órakor celebrálja Böcskei László megyés püspök. A szentmisét a székesegyház Szent László Ének- és Zenekara kíséri. Hat órakor is lesz szentmise a székesegyházban.
Nagyböjti koncert Kolozsváron
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány már négy éve szervez nagyböjtben Ég és föld címmel többállomásos koncertet, amely az elcsendesedést, illetve Krisztus feltámadásának ünnepére való ráhangolódást segíti. A kolozsvári koncertre nagycsütörtökön délután hat órától kerül sor a belvárosi unitárius templomban. A belépés ingyenes, adományokat a szervezők köszönettel elfogadnak.
Húsvéti vokálszimfonikus hangverseny Marosvásárhelyen
Húsvéti vokálszimfonikus koncertnek ad otthont a marosvásárhelyi Kultúrpalota nagyterme csütörtökön este hét órától. A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia vegyes karát és szimfonikus zenekarát Nestor Bayona spanyolországi karmester vezényli, szólisták: Csíky Boldizsár zongoraművész, Borsos Edith szoprán, Hajdú Diána mezzoszoprán, Pataki Adorján tenor és György Levente basszus. Jegyek a filharmónia jegypénztárában és online az Eventbook honlapján vásárolhatók.
Időjárás
Az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn közzétett előrejelzése szerint az időjárás a következő két hétben változékony lesz, a hideg és időszakok gyorsan, esetenként drasztikusan váltják egymást. E hét elején a hőmérséklet az ilyenkor megszokott alatt marad, a nappali csúcsértékek átlaga 8-10 Celsius-fok körül alakul. Ezt követően április 1-jén jelentős emelkedés várható, körülbelül 14 fokig, majd fokozatosan tovább nő 18-20 fokig április 6. körül. Ezután enyhe lehűlés következik, mintegy 16 Celsius-fokos átlagokkal. Az éjszakai minimumok a periódus elején (március 31., április 1–2.) alacsonyabbak lesznek, 2-3 Celsius-fok körül, majd 4-8 fok között alakulnak. Csapadék a hét elején lesz gyakoribb és kiterjedtebb, ezt követően csak elszórtan fordul elő, majd április 9-től ismét nő a csapadék esélye.
