A Gyulafehérvári Főegyházmegyében a mai nap folyamán a Szovátán, a fürdőtelepi templomban, holnap a sáromberki, míg vasárnap a gyulafehérvári Szent Mihály székesegyházban tartanak örökös szentségimádási napot. A Nagyváradi Egyházmegyében vasárnap Almásfegyverneken és Magyarcséken, míg a Szatmári Egyházmegyében Kisdengelegen lesz örökös szentségimádási nap. Soha ne szűnjünk meg hálát adni a megváltás ajándékáért, dicsőítve és imádva Krisztust a legméltóságosabb Oltáriszentségben.
Kalákára hívják a férfiakat a csíksomlyói Jézus-hágójához
Közös munkára és imádságra hívja a keresztény elkötelezettségű férfiakat a csíksomlyói Férfi Térden Álló Rózsafüzér Imaközösség. A kezdeményezés célja, hogy a résztvevők együtt tegyenek a csíksomlyói kálvária, a Jézus-hágója méltó állapotának megőrzéséért, miközben közösségben élik meg hitüket és szolgálatukat. A holnap szervezett kaláka reggel fél kilenckor kezdődik a csíksomlyói borvíznél, a Barátok feredőjénél. A résztvevők innen indulnak a kálvária területére, ahol közösen végzik el a szükséges tisztítási és karbantartási munkálatokat. A szervezők arra hívják a segítőket, hogy lehetőségük szerint hozzanak magukkal a munkához szükséges eszközöket, mint lapátot, ásót, gereblyét vagy láncfűrészt, hogy minél hatékonyabban haladhassanak a feladatokkal.A fizikai munka után délben egy közös szentmisével zárul a program a Kissomlyó-hegy tetején álló Salvator-kápolnánál.
Előadás Szépvízen
A Szépvízen vasárnapig tartó Szent László Napok programsorozat részeként Képek által homályosan címmel tart előadást Lázár Csilla, a Márton Áron Múzeum alapító kurátora ma délután hat órától a szépvízi polgármesteri hivatal pincetermében. Az eseményen szó lesz Márton Áron életéről és szellemi örökségéről, arról, hogyan tud egy múzeum megszólítani bennünket, mit mesélnek a tárgyak, a fényképek és az emlékek, és milyen módon válhat élővé Márton Áron öröksége a 21. század emberének.
Ünnep Kovásznán
Holnap fennállásának 36. évfordulóját ünnepli az Életvédő Társaság Kovásznán. A program a Meg nem születettek emlékparkjában, a Magzat keresztútjával kezdődik. Tizenegy órától hálaadó szentmise lesz a katolikus templomban, amelyet Koncsag László Szentegyházán szolgáló plébános mutat be. Tizenkét órától rövid visszaemlékezést tart Kovács Zita doktornő, a társaság vezetője. Egy órától ebéd a plébánián a Kovács Gábor-teremben. A zenei szolgálatot Steckbauer István és Csilla látja el.
Búcsúünnep Eheden
Holnap délután egy órától Szent Péter és Szent Pál apostolok búcsúünnepét tartják az ehedi katolikus templomban. A szentmisét követően az egybegyűltek a helyi kultúrotthonban találkozhatnak. Az érdeklődők megtekinthetik a falu képkiállítását és a világháborúban elhunytak emlékhelyét. Hat órától a székelykáli néptánccsoport lép fel, azután közös éneklés és hajnalig tartó bál következik.
Csíkszeredai és csíksomlyói Élet a Lélekben imacsoportok találkozója
Július 4-én, délután fél három és este hét óra között, a csíkszeredai Szent Ágoston templomban tartják a csíksomlyói és csíkszeredai Élet a Lélekben imacsoportok találkozóját. A programban szerepel rózsafüzér, elmélkedés, tanúságtétel, imaszolgálat, szentségimádás és ünnepi szentmise. Mindenkit szeretettel hívnak és várnak.
Egyházmegyei családos tábor Erdődhegyen
Szeretettel várják a kisgyermekes és nagyobb gyermekeket nevelő családokat a Szatmári Római Katolikus Püspökség egyházmegyei családos táborába, augusztus 10-13. között. Ez a néhány nap, lehetőséget ad arra, hogy kiszakadjanak a mindennapok rohanásából, újra egymásra hangolódjanak, és közösségben éljék meg hitüket. A szülőket kapcsolatépítő és kézműves műhelyek, a családokat közös programok, a gyermekeket pedig kézműves és élményfoglalkozások várják. A programok között szerepel: szentmise, közös ima, kapcsolatépítő műhely, őrdíszműves foglalkozás, kosárfonás és agyagozás. íjászati bemutató és foglalkozás. Jelentkezni a vi@ercsatumare.ro vagy a 0740 115 464-es telefonszámon lehet július 20-ig.
Időjárás
A meteorológusok péntekre kiadott riasztása szerint már az egész országban hőség lesz, Erdély több megyéjében másodfokú – narancssárga – riasztás lép érvénybe 33–37 fokos csúcsértékekkel. Az előrejelzések szerint hétfő 10 óráig a hőhullám az egész országra kiterjed, a nappali csúcshőmérséklet általában 30 és 39 Celsius-fok között alakul. A szakemberek elsőfokú riasztást adtak ki a rendkívül magas hőmérséklet és a hőség okozta kellemetlenség miatt többek között a Bánság déli és Erdély egyes részeire. Az évszakhoz képest rendkívül magas hőmérsékletek várhatók 30 és 34 Celsius-fok közötti maximumokkal. Másodfokú riasztás lesz érvényben Temes, Arad, Bihar, Szatmár, Máramaros, Szilágy, Kolozs, Fehér, Hunyad, Beszterce-Naszód és Maros megyére az évszakhoz képest rendkívül magas hőmérsékletek miatt.
HÍREK DÉLBEN
Előadás Csíkrákosban
Ma délután öt órától, a csíkrákosi kultúrotthonban kerül sor Marosán Csaba színművész rendkívüli önálló estjére, amely Erdély nagy püspökének állít emléket. Az előadás betekintést nyújt a püspök szellemi örökségébe, felidézve szilárd jellemét és máig irányadó gondolatait. A belépés díjtalan, mindenkit szeretettel hívnak és várnak.
Búcsúk a Szatmári Egyházmegyében
A Szatmári Római Katolikus Egyházmegyében Krasznabélteken, Lázáriban, Nagysomkúton és Gencsen tartanak búcsút Szent László ünnepén. Krasznabélteken holnap délelőtt tizenegy órától kezdődik a szentmise, melyet Ilyés Csaba a Szatmári Római Katolikus Püspökség irodaigazgatója, általános helynöke mutat be. Lázáriban szintén az ünnep napján, tizenegy órától Starmüller Ferenc Csomaköz plébánosa celebrálja a búcsúmisét. Gencsen délután öt órától gyűl össze a település katolikussága – Turtureanu Róbert kisdengelegi plébános mutatja be a legszentebb áldozatot, Nagysomkúton pedig este hat órától tartják a búcsút Ft. Barta Barnabás a nagybányai, Árpád-házi Szent Erzsébet plébánia plébánosa főcelebrálásával ünneplik a búcsús misét.
Kiállítás-megnyitó Atyhában
Holnap déli tizenkét órakor a Hargita megyei Atyhában, a Kakasülő Galériában megnyílik Vinczeffy László Corpus című festészeti kiállítása. A tárlatot Szuszámi Zsuzsanna művészettörténész, a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa és Köllő Gábor nyárádremetei katolikus plébános értékeli.
Kápolnaszentelés Gernyeszegen
Holnap délután egy órától Gernyeszegen ünnepélyes római katolikus kápolnaszentelő mise lesz. A szertartást Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök végzi. A kápolnát adományokból építtette Palkó Ágoston atya, aki korábban Kisillyében is létesített egy kápolnát.
Jezsuita imahét fiatal férfiaknak Székelybőben
Szeretettel hívnak minden érdeklődőt a székelybői Szent Ignác Házba egy kifejezetten fiatal férfiaknak (18–33 év között) szervezett jezsuita imahétre. Ez a program lehetőséget ad arra, hogy a digitális zajt hátrahagyva, a természetben, fizikai munkán, túrákon és a Szent Ignác-i csendes imádságon keresztül elmélyíthessék a személyes istenkapcsolatukat. A lelkigyakorlatot Forián-Szabó Miklós és Jakabos Barnabás jezsuiták kísérik július 7. és 12. között. Jelentkezni és további információt kapni a jezsuitaudvar.ro oldalon lehet.
Integrált Művészetterápiás Képzés Csíksomlyón
Az Áradat Egyesület Integrált Művészetterápiás Képzést hirdet szeptemberi kezdéssel Csíksomlyón. A művészetterápiás képzés a vizuális művészetek, a zene és az irodalom eszköztárát ötvözi a pszichológiával. Célja, hogy a hallgatók képessé váljanak művészetterápiás önismereti, prevenciós, terápiás, rekreációs, interaktív foglalkozások és rehabilitációs csoportok vezetésére. A hatékony művészetterápiás módszerek a kreatív, alkotó folyamatot hívják segítségül a fejlődéshez, valamint mélyen rejlő, szavakba nehezen önthető lelki állapotokat és érzelmeket is képes feltárni és feldolgozni. Ez a képzés segítséget nyújthat abban, hogy a meglévő segítő szakmai hivatásunkat nagyobb eszköztárral, gazdagabban tudjuk végezni. Jelentkezni július 15-ig lehet, az Áradat Egyesület honlapján keresztül.
Szülők iskolája családtábor
Szeretettel hívják a családokat, házaspárokat a Szülők Iskolája családtáborba, melyet a Főegyházmegyei Családpasztorációs Iroda szervez Szelterszfürdőn, a Szent Gellért Alapítvány vendégházában, augusztus 13-16. között. Idei téma: Erőforrásunk a keresztség. (Hogyan táplálja házasságunkat és családi életünket a keresztségi kegyelem? Délelőttönként a szülők programjával párhuzamosan a gyerekeket, kamaszokat korosztályos programok várják. Délutánonként, esténként pedig családi programok lesznek: kirándulás, Csűrkaland, tábortűz, színes este. További részletes információk és bejelentkezési lehetőség a csalad.ro oldalon.
Zarándoklat Medjugorjéba
Október 4-10. között, a csíkdelne-csíkpálfalvi plébánia, zarándoklatot szervez Medjugorjéba. A zarándoklat költsége 350 euró, amely tartalmazza az autóbuszos utazást és a szállást félpanziós ellátással. A jelentkezés 200 lej előleg befizetésével válik érvényessé. Érdeklődni a plébánia Facebook oldalán keresztül lehet.
Időjárás
A meteorológusok mára kiadott riasztása szerint az egész országban hőség lesz, Erdély több megyéjében másodfokú – narancssárga – riasztás lép érvénybe 33–37 fokos csúcsértékekkel. Az előrejelzések szerint hétfő 10 óráig a hőhullám az egész országra kiterjed, a nappali csúcshőmérséklet általában 30 és 39 Celsius-fok között alakul. Szombaton már az ország középső és déli részén is, vasárnap pedig országszerte kánikula lesz. A hőterhelés fokozatosan erősödik, a hőmérséklet-páratartalom index a síkvidéki területeken, majd a dombvidéken is eléri, illetve meghaladja a kritikus 80 egységet. A nappali csúcshőmérséklet általában 30 és 39 Celsius-fok között alakul, a legmagasabb értékek az időszak második felében a Nyugati-síkságon várhatók. Szombatról vasárnapra és vasárnapról hétfőre virradóra több térségben trópusi éjszaka lesz; országos szinten a minimumok 14 és 25 fok között alakulnak. A közlés szerint a hőhullám július első napjaiig kitart.
